Skocz do zawartości

session ipa metodą HGB


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę uwarzyc session ipa jednAK zamiast robić jedna warkę 10 blg / 25l myślałem czy po prostu nie zrobić 20 blg i rozcienczyc.

Na pewno będę musiał użyć sporo carapils a żeby to miało jakiś smak.

 

I teraz 2 pytania:

1) czy takie rozcienczone piwo będzie dobrze smakować czy jak będzie cienkie i wodniste?

 

2) jak z chmieleniem? Celować w 2x więcej Ibu? W mniejszej ilości wody chmiel będzie uwalniać mniej alfa kwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli finalna objętość ma być tak czy siak 25l i nie masz ograniczeń sprzętowych to średnio widzę sens HGB, ewentualnie dolej wody już do kotła przy gotowaniu, odchodzi problem izomeryzacji alfakwasów (ale równie dobrze można po prostu więcej wysłodzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gar 3l l także chciałem raz zacierać 8 kg slodu zamiast 2x po 4 kg. Potem to ugotować i po fermentacji rozcienczyc i do chmieli na zimno.

 

Ty sugerujesz gotowanie 2x czyli zaoszczędzilbym tylko zacieranie ale łatwiej by mi było policzyć ibu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zgubiłeś zero. Bo w 3 litrowym garze to zacierałbyś to na 8-10 razy.

 

Generalnie nie widzę przeciwwskazań. Cukier to cukier, rozpuści się w 10 l tak jak i w 20 l. Kwestia tego co jest oprócz cukru. W chmieleniu na ten przykład nie widzę większych przeciwwskazań żeby chmielić na powiedzmy 60 IBU w małym garze i rozcieńczyć to do pożądanego poziomu IBU. Izomeryzacja AK zajdzie i tak, tylko rozpuszczanie się ich w brzeczce jest zależne od BLG. Jedyne co musisz wziąć pod uwagę to to, że chmiel gorzej ekstrahuje zawarte w sobie związki w małych objętościach. W związku z tym musiałbyś nachmielić trochę mocniej aby ta ekstrakcja zaszła na podobnym poziomie co w objętości docelowej. Ale nie pomogę już w tym ile chmielu musisz sypnąć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 i po fermentacji rozcienczyc

 

 

myślę, że dużo lepiej rozcieńczać przed fermentacją, nie mam praktyki przy takich dużych dolewkach wody bo u mnie to jak już ok. 10% ale kiedyś gdzieś (no właśnie, przydałby się ktoś ze źródłem) czytałem, że rozcieńczanie po fermentacji/przed rozlewem daje najgorsze rezultaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie jeśli dobrze zaplanujesz zasyp i chmielenie. Ja robie 25l które rozcienczanie do 40l. Zasyp ok 10kg aby uzyskać 12blg. Jak wydajność będzie większa to rozcienczam do danego blg. Chmielę jak na warke 40l plus tak na oko 10%. Rozcienczam przed fermentacją.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch fermentorach? Ja robię w przed filtracja. Czyli jeszcze w garze warzelnym. Na pewno większe blg przed rozrobieniem ma jakiś tam wpływ. Ja daje podobnie jak w wypadku chmielenia w czasie gotowania +10%. Ale te wszystkie "dodatki" najlepiej przetestować samemu i dobrać ilość chmielu według uznania.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.