Skocz do zawartości

Chiński Grainfather


KrzaK

Rekomendowane odpowiedzi

 

Fajne i solidne rozwiązanie. 

Jednak jako użytkownik tego kotła odradzam gdyż oba te hopstopery są kompletnie niepotrzebne.

Po zrobieniu whirlpoola po chłodzeniu robi się piękny kopczyk, który doskonale odsłania wlot do kurka i naprawdę praktycznie do samego końca da się zlać brzeczkę bez naruszania go.

Dodatkowo mamy mniej jedną rzecz do mycia.

Do whirlpoola wykorzystujesz wbudowaną pompkę + jakaś inna końcówka na wylot od góry ... czy tylko kręcisz łygą ?

 

Jak chmielisz to pompa pracuje ?

 

Wbudowana pompka jest za słaba aby odpowiednio nakręcić. Używam łygi, rozpędzam jak się da i idę na kawę. Po powrocie gotowe, lekko otwieram kranik i powoli napełniam fermentor, przy okazji się napowietrza. Kopczyk pozostaje na dnie.

 

Instrukcja obsługi odradza używania pompy podczas gotowania więc przy chmieleniu jej nie używam, nie chcę kusić losu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy, ktoś z użytkowników sprzętu podłączał do niego chłodnicę przeciwbieżną? Bo rozumiem że wlot do pompy jest w dnie gara, tak? Czyli ewentualny hop stoper trzeba by jakoś podłączać do tego wlotu, albo stosować hop spider...Jeśli coś mieszam to proszę wyprowadźcie mnie z błędu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie sprawdzi, osadów i chmielin jest na tyle dużo (szczególnie gdy dojdą osady wytrącone przy chłodzeniu) że zapchają każdy hopstoper/spider przy tej konfiguracji.

Bez filtrowania zapcha się natomiast pompa (doświadczyłem).

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany czy to się nie sprawdzi. Teraz widzę, że wielu użytkowników GF stosuje hop stopper podłączony do wlotu pompy i to się sprawdza doskonale. Różnica jest taka że tam wlot do pompy jest z boku i łatwiej to chyba zamontować. Z tym, że bez filtra zapcha się pompa zgadzam się w 100%  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chłopaki w Szwcji wymyślili sobie filtr na pompę
17240387_10155968122096632_8936876293363

 

Jest to filtr zaprojektowany pod corneliusy do odfiltrowania chmielin po chmieleniu na zimno. 

Pochodzi z tego sklepu.

 

ponoć działa bez rewelacji i się, choć większa powieżchnia jak np. w GF była by lepsza.  Sam jestem ciekaw czy ktoś z Was stosuje podobne rozwiązanie? . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Dnia 21.03.2017 o 10:33, Browariat napisał:

To się nie sprawdzi, osadów i chmielin jest na tyle dużo (szczególnie gdy dojdą osady wytrącone przy chłodzeniu) że zapchają każdy hopstoper/spider przy tej konfiguracji.

Bez filtrowania zapcha się natomiast pompa (doświadczyłem).

Przypuszczam że nawet z wyłączoną pompą w trakcie gotowania do otworu może dostać się chmiel i farfocle z przełomu. Miałeś z tym jakiś problem i jak to ewentualnie czyścisz? W Cobrze i jej podobnych kociołkach nie ma tego otworu, a co za tym idzie wszystko jest filtrowane przez bazooke, hopstoper itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

 

Dnia ‎25‎.‎10‎.‎2017 o 02:42, Motueka Hop napisał:

Dlaczego nie wolno korzystać z pompy w czasie gotowania?

1. Bo jest to zupełnie niepotrzebne

2. Bo pompa nie jest przystosowana do pracy przy temperaturze 100st.C

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎14‎.‎10‎.‎2017 o 13:04, Hary86 napisał:

Przypuszczam że nawet z wyłączoną pompą w trakcie gotowania do otworu może dostać się chmiel i farfocle z przełomu. Miałeś z tym jakiś problem i jak to ewentualnie czyścisz? W Cobrze i jej podobnych kociołkach nie ma tego otworu, a co za tym idzie wszystko jest filtrowane przez bazooke, hopstoper itp.

Przy myciu gara po warzeniu, zanim włączę pompę to dmucham w wylot u góry a woda od dołu wypycha ewentualne fafoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Doszedł Klarstein w koncu, dostałem z nowym sterownikiem. 9 kroków zacierania, przypomnienie o chmieleniu w danej minucie, zapamietywanie receptur i calkiem dobrze trzyma temp, na tescie z woda i ustawieniu 60 stopni, temp utrzymywala sie w granicach 59.6-60.3C co jest całkiem niezłym wynikiem. Chciałem do niego ładować sterownik PID na podstawie craftbeerpi ale w tym wypadku chyba się wstrzymam, ew wymienie tylko ten kranik bo jest kiepski i nie ma pełnego przepływu a otwór jest 1/2 tylko mam same zawory w domu z gwintami wewnetrznymi więc trzeba nypel a jak montuje na nypel to zawsze mi coś przecieka :D

24296563_10214421530402088_6397002092089724852_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Doszedł Klarstein w koncu, dostałem z nowym sterownikiem. 9 kroków zacierania, przypomnienie o chmieleniu w danej minucie, zapamietywanie receptur i calkiem dobrze trzyma temp, na tescie z woda i ustawieniu 60 stopni, temp utrzymywala sie w granicach 59.6-60.3C co jest całkiem niezłym wynikiem. Chciałem do niego ładować sterownik PID na podstawie craftbeerpi ale w tym wypadku chyba się wstrzymam, ew wymienie tylko ten kranik bo jest kiepski i nie ma pełnego przepływu a otwór jest 1/2 tylko mam same zawory w domu z gwintami wewnetrznymi więc trzeba nypel a jak montuje na nypel to zawsze mi coś przecieka :D

 

No to czekam na recenzję. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad Klarsteinem, ale opinii na necie jest jak na lekarstwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Panoramix_ napisał:

A jak Ci się udało go złowić z nowym sterownikiem? Na stronie Klarsteina nie znalazłem takiej opcji.

Ja kupowałem w norwegii akurat, ale musisz dzwonić i pytać jaki mają sterownik. To chyba bez większego echa weszło. Jak zamawiałem to na zdjęciach była stara wersja i na taką się przygotowałem i miałem niespodziankę :) Dodatkowo chłodnica była w zestawie.

 

18 godzin temu, Hary86 napisał:

No to czekam na recenzję. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad Klarsteinem, ale opinii na necie jest jak na lekarstwo...

Trochę tych recenzji jest, pod innymi nazwami czasem ale to jedno i to samo. Ogólnie jestem zadowolony z zakupu. Wyglada porządnie choć materiały są takie sobie, blacha jest dośc cienka i można ją wgiąć ręką do środka, ale w sumie to nei jest sprzęt do siłowania się więc może spoko, choć w moim kociołku elektrycznym Hyundai było dużo lepiej pod tym względem. Nie wiem też jak są przymocowane uchwyty i te inne wszystkie rzeczy, wydaje mi się że dość delikatnie ale widziałem jak gość podnosił pełny gar za to i nie było problemu więc może jakoś to jest dobrze przymocowane. Temperature pokazuje prawie taką samą jak mój referencyjny termometr, tylko 0.3C inaczej co jest dość dobrym rezultatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam starszą wersje 30L i jest tak jak Gwynbleidd napisał do tego jest dość pojemny 7 kg słodu bez problemu. Raz podniosłem i przeniosłem 20 l ale lepiej tego nie nadużywać. Nie zalecają tego nawet przy małym braumeister.

Sprzęt działa wyśmienicie 4 warki poszyły gładko, poza jedną. Na etapie boiling przypaliłem dno, przez co się wyłączał ale to chyba bezpiecznik. Na 1900 - 2000 W jest OK.

Sterownik  jest prosty w użyciu zapamiętuje 6 etapów, programujesz i zostawiasz. Nie można zmieniać już ustawionego programu ale w każdej chwili można wcisnąć pauzę.  Pompa  daje radę działa równomiernie przez cały proces zacierania. Warka wychodzi dość klarowna ale to na pewno zasługa  hopspidera od lewatywy :) . Pozdrawiam

 

edit: 

Zauważyłem  mankament przy warzeniu wheata, programować temp. można od 50st. C.

Edytowane przez manyds
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 3.12.2017 o 14:29, Gwynbleidd napisał:

Doszedł Klarstein w koncu, dostałem z nowym sterownikiem. 9 kroków zacierania, przypomnienie o chmieleniu w danej minucie, zapamietywanie receptur i calkiem dobrze trzyma temp, na tescie z woda i ustawieniu 60 stopni, temp utrzymywala sie w granicach 59.6-60.3C co jest całkiem niezłym wynikiem. Chciałem do niego ładować sterownik PID na podstawie craftbeerpi ale w tym wypadku chyba się wstrzymam, ew wymienie tylko ten kranik bo jest kiepski i nie ma pełnego przepływu a otwór jest 1/2 tylko mam same zawory w domu z gwintami wewnetrznymi więc trzeba nypel a jak montuje na nypel to zawsze mi coś przecieka :D

24296563_10214421530402088_6397002092089724852_n.jpg

Jak odróżnić na pierwszy rzut oka wersję z nowym sterownikiem od starej? Na electronic-star.pl cały czas jest w ofercie chyba stara wersja, ale nie udało mi się do nich dodzwonić żeby to potwierdzić. Znalazłem za to kolejnego klona https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-40-l-lcd-10010891# który wygląda jak najnowsze wcielenie Klarsteina.Jakie są jeszcze różnice między sterownikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.12.2017 o 21:33, Samuel_Vimes napisał:

Jak odróżnić na pierwszy rzut oka wersję z nowym sterownikiem od starej? Na electronic-star.pl cały czas jest w ofercie chyba stara wersja, ale nie udało mi się do nich dodzwonić żeby to potwierdzić. Znalazłem za to kolejnego klona https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-40-l-lcd-10010891# który wygląda jak najnowsze wcielenie Klarsteina.Jakie są jeszcze różnice między sterownikami?

 Ja na electronic-star.pl kupowałem pod koniec listopada i miałem już z nową wersją sterownika. a na pierwszy rzut oka to można odróżnić po temperaturze na sterowniku. W nowszej wersji masz z dokładnością do 0,1st.C, w poprzedniej wersji było co 1st.C. Sam wygląd urządzenia w obu wersjach jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie, pewnie zdjecia przedmiotu sa statego a oni jako importer pewnie nawet sie nie zorientowali jak zaczeli im wysylac z nowym sterownikiem. Ja jak u siebie pytalem czy z nowym to mi powiedzieli ze ze starym bo nic im nie wiadomo ze cos zmienili a jednak dostalem nowy.

 

Swoja droga porownywal ktos komponenty ze starej i nowej wersji sterownika? Cos oprocz softu sie zmienilo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.