Skocz do zawartości

pszeniczne nie pracuje


Booner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy.

Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania. Blg skoczyło do 6. Po dodaniu cukru powinno znowu ruszyć a tu lipa.  Będę obserwował blg ale wydaje mi się że już nie fermentuje.
Czy to możliwe że drożdże zdechły?

Czy można próbować jakiegoś restartu brzeczki?

Nadmieniam że to moja pierwsza warka.

Czy można butelkować przy takim BLG? boje się że za dużo cukru w brzeczce i butelki moga strzelać

 

Poradźcie coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi, nie rozumiem co to trzeba z pokrywą robić. Ponad 20 warek uwarzyłem, zawsze używam bulgotnika i zawsze mi bulgocze - czytaj pokrywy mam na tyle szczelne że uchodzi bulgotnikiem a nie pokrywą ;)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy.

Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania. Blg skoczyło do 6. Po dodaniu cukru powinno znowu ruszyć a tu lipa.  Będę obserwował blg ale wydaje mi się że już nie fermentuje.

Czy to możliwe że drożdże zdechły?

Czy można próbować jakiegoś restartu brzeczki?

Nadmieniam że to moja pierwsza warka.

Czy można butelkować przy takim BLG? boje się że za dużo cukru w brzeczce i butelki moga strzelać

 

Poradźcie coś

 

Miałem podobnie przy pierwszej warce. TU     Oczywiście niecierpliwie podszedłem do tematu i pewnie popełniłem sporo błędów.  Ostatecznie z 10blg zeszło do 4blg dałem po ok 4g cukru na 0,5l (mierzyłem miarką) i piwo miałem mocno przegazowane. Na Twoim miejscu przetrzymałbym jeszcze z tydzień w wiadrze, a do refermentacji użył mało cukru, tak z 1-2 gramy na 0,5l. Lepiej mieć piwo niedogazowane niż przegazowane lub nawet granat.

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało,

Wystraszyłeś drożdże i przestały fermentować. Nauczka na przyszłość - nie otwierać za wcześnie fermentora !  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy. Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania.

 

Jak ostatnio czytam to forum to nie dowierzam własnym oczom - skąd Wy macie takie pomysły?

Jest jakiś konkurs typu: "kto najbardziej skróci czas fermentacji to dostanie w nagrodę worek słodu" albo "antynoble piwo.org"??? Schemat fermentacji 7+7 już Wam nie wystarcza i jest za długi???

 

Ludzie weźcie się opanujcie. Wystarczy trochę poczytać na forum i naprawdę można uniknąć czegoś takiego, jak w treści zacytowanej wyżej wypowiedzi. Przecież ten wpis to ewidentny brak jakichkolwiek podstaw.

 

Ja już czasami naprawdę się nie dziwię, że nasi forumowi szydercy i złośliwcy odpowiadają na takie posty w postaci OT lub innych nieprzyjemnych form wypowiedzi, bo inaczej się nie da.

 

Poradźcie coś

 

Proszę:

http://czasgentlemanow.pl/2015/07/jak-sie-uczyc-cierpliwosci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy. Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania.

 

Jak ostatnio czytam to forum to nie dowierzam własnym oczom - skąd Wy macie takie pomysły?

Jest jakiś konkurs typu: "kto najbardziej skróci czas fermentacji to dostanie w nagrodę worek słodu" albo "antynoble piwo.org"??? Schemat fermentacji 7+7 już Wam nie wystarcza i jest za długi???

 

Ludzie weźcie się opanujcie. Wystarczy trochę poczytać na forum i naprawdę można uniknąć czegoś takiego, jak w treści zacytowanej wyżej wypowiedzi. Przecież ten wpis to ewidentny brak jakichkolwiek podstaw.

 

Ja już czasami naprawdę się nie dziwię, że nasi forumowi szydercy i złośliwcy odpowiadają na takie posty w postaci OT lub innych nieprzyjemnych form wypowiedzi, bo inaczej się nie da.

 

Poradźcie coś

 

Proszę:

http://czasgentlemanow.pl/2015/07/jak-sie-uczyc-cierpliwosci/

Człowieku po to jest to forum żeby pytać. Każdy kto ma jakiś problem to może zapytać, czy to jest zabronione?

Są ludzie normalni, którzy potrafią odpowiedzieć na zadane pytania i nie zjadają wszystkich rozumów jak Ty wielki znawco. Nie podoba się to po co tracisz czas na czytanie i podpisywanie na moje posty.

Poza tym jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś nie pisał wywodów nie na temat tylko udzielił porady skoro jesteś taki idealny.

Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to nie pisz po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Człowieku po to jest to forum żeby pytać.

Jest też po to żeby czytać.

 

 

 

Są ludzie normalni, którzy potrafią odpowiedzieć na zadane pytania i nie zjadają wszystkich rozumów jak Ty wielki znawco. Nie podoba się to po co tracisz czas na czytanie i podpisywanie na moje posty.

Naprawdę się nie dziwię z powodu małego wybuchu kolegi bo naprawdę jeśli cokolwiek byś przejrzał zanim zabrałeś się do roboty to byś nie zrobił takich głupot jakie nam opisałeś w pierwszym poście.

 

Przytoczę jeszcze opis grupy piaskownica piwowarska.
Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi.

Dam sobie wiele rzeczy uciąć, że jakbyś poczytał to byś znalazł odpowiedź, bo tego typu tematy są dosłownie codziennie. A tak podsumowując wszystko. To że kolega poradził Ci żeby uzbroić się w cierpliwość to chyba jedna z najlepszych rad dla początkującego piwowara. Z ciekawości, skąd ten oryginalny pomysł na dodawanie cukru ?  Sorry za lekki offtop. Teraz moja mega rada, zostaw to piwo na minimum półtora tygodnia jeszcze, potem pomiary. Jak nic się nie zmieni to w butle i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Człowieku po to jest to forum żeby pytać.

To Ty tak uważasz, a wyobraź sobie, że są na tym świecie osoby inaczej myślące niż Ty.

 

 

Każdy kto ma jakiś problem to może zapytać, czy to jest zabronione?

Nie, nie każdy problem i nie o wszystko wypada pytać na tym forum (jeśli już tak uogólniamy).

 

 

Nie podoba się to po co tracisz czas na czytanie i podpisywanie na moje posty.
  A mnie się wydawało, że moderator jednak może zwrócić komuś uwagę, zanim ten zacznie wypisywać rzeczy za które się wywala posty do kosza?

 

 

Poza tym jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś nie pisał wywodów nie na temat tylko udzielił porady

Myślę, że to jednak Ty masz problem z czytaniem w ogóle (o zrozumieniu już nie wspomnę) ponieważ z Twoich wypowiedzi wynika, iż właściwie niewiele wiesz na temat tego co robisz, natomiast na pewno jesteś typem roszczeniowym.

 

 

Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to nie pisz po prostu.

Skoro to wiesz to dlaczego się tego nie trzymasz?

 

 

 

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy. Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania. Blg skoczyło do 6. Po dodaniu cukru powinno znowu ruszyć a tu lipa.Będę obserwował blg ale wydaje mi się że już nie fermentuje.

A w temacie, to czy jesteś pewien szczelności fermentora?

Wiesz, że "bulkanie" i jego brak nie są wyznacznikiem stanu fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Człowieku po to jest to forum żeby pytać.

 

Jest też po to żeby czytać.

 

Są ludzie normalni, którzy potrafią odpowiedzieć na zadane pytania i nie zjadają wszystkich rozumów jak Ty wielki znawco. Nie podoba się to po co tracisz czas na czytanie i podpisywanie na moje posty.

 

Naprawdę się nie dziwię z powodu małego wybuchu kolegi bo naprawdę jeśli cokolwiek byś przejrzał zanim zabrałeś się do roboty to byś nie zrobił takich głupot jakie nam opisałeś w pierwszym poście.

 

Przytoczę jeszcze opis grupy piaskownica piwowarska.Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi.

Dam sobie wiele rzeczy uciąć, że jakbyś poczytał to byś znalazł odpowiedź, bo tego typu tematy są dosłownie codziennie. A tak podsumowując wszystko. To że kolega poradził Ci żeby uzbroić się w cierpliwość to chyba jedna z najlepszych rad dla początkującego piwowara. Z ciekawości, skąd ten oryginalny pomysł na dodawanie cukru ?  Sorry za lekki offtop. Teraz moja mega rada, zostaw to piwo na minimum półtora tygodnia jeszcze, potem pomiary. Jak nic się nie zmieni to w butle i dzięki.

Piwa nigdy nie zrobiłem mam trochę doświadczenia z winami. Jak fermentacja w winie stanie i dodasz cukru i ponownie e ruszy znaczy to że drożdże "zjadły" cukiet a jeśli nie to że drożdże zdechły. Z piwem jest trochw inaczej z tego co widzę.

W poście zadalem konkretne pytania. W wiki nie ma wszystkiego, bo ją przeczytalem. Moje zaniepokojenie wzbudził fakt że po otwarciu piwo nagle przestało pracować. I o to mi chpdzi. Czy to mozliwe ze drożdże zdechły? Brzeczka na 6 blg.

Teraz brzeczka będzie stała przez jakiś czas i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A drożdże dałeś z zestawu?

Tak z zestawu

To przy następnej warce zaopatrz się w lepsze drożdże. Te z zestawów mogły być już niezbyt żywe.

 

 

racja, szczególnie, że to Gozdawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Człowieku po to jest to forum żeby pytać. Każdy kto ma jakiś problem to może zapytać, czy to jest zabronione? Są ludzie normalni, którzy potrafią odpowiedzieć na zadane pytania i nie zjadają wszystkich rozumów jak Ty wielki znawco. Nie podoba się to po co tracisz czas na czytanie i podpisywanie na moje posty. Poza tym jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś nie pisał wywodów nie na temat tylko udzielił porady skoro jesteś taki idealny. Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to nie pisz po prostu.

 

Ja Ciebie nie obrażałem, a tak to wygląda w moim kierunku: nie jestem nienormalny ani idealny i nie zjadłem wszystkich rozumów - oceniłem tylko Twoje podejście do tematu sugerując między słowami pewne działania, które nota bene zostały już powiedziane więc zejdź trochę z tego tonu, bo sobie tego nie życzę.

 

Moje zdanie jak widać potwierdza kilka osób stąd mogę wnioskować, że mój post miał rację bytu, a sposób Twojej oceny mojej osoby był błędny stąd uważam, że wypadałoby użyć słowa "przepraszam".

 

PS. Jakbyś poczytał trochę forum to wiedziałbyś, że drożdże raczej nie zdychają tak ot sobie, a powodów Twoich problemów może być mnóstwo, a mogła wystąpić nawet ich składowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

8.01.2017 nastawiłem piwo pszeniczne z brewkita gozdawy. Do fermentacji użyłem ekstrakt płynny pszeniczny tez gozdawy.

Brzeczka na starcie miała 10 blg. Fermentacja ruszyła po ok 12 godzinach. Temperatura fermentacji 20 stopni. Wczoraj 12.01.2017 około 15 otworzyłem fermentor żeby sprawdzić BLG i było 5. Zamknąłem fermentor i od tamtej pory bulkanie w rurce ustało, tak jakby fermentacja stanęła. Dziś rano odlałem trochę brzeczki i rozpuściłem około 200 gram cukru i dodałem spowrotem do fermentora i dalej nic brak bulgania. Blg skoczyło do 6. Po dodaniu cukru powinno znowu ruszyć a tu lipa.  Będę obserwował blg ale wydaje mi się że już nie fermentuje.

Czy to możliwe że drożdże zdechły?

Czy można próbować jakiegoś restartu brzeczki?

Nadmieniam że to moja pierwsza warka.

Czy można butelkować przy takim BLG? boje się że za dużo cukru w brzeczce i butelki moga strzelać

 

Poradźcie coś

Jak duża jest różnica między pojemnością fermentora a piwem w nim?

Skoro musiałeś otwierać fermentator, to znaczy wkładałeś do niego ręce i przedmioty - z pewnością wypędziłeś z niego schłodzone CO2 i naleciało cieplejszego powietrza.

 

Zanim teraz wytworzy się znów ciśnienie wypychające gazy przez rurkę może minąć czas a może się to w ogóle nie udać. Fermentacja spowolniła naturalnie, teraz drożdże jedzą powoli, czyszczą piwo.

 

To nie jest magia, ludzie! Tylko procesy fizyczne i chemiczne mają znaczenie, nie odczyniamy tu guseł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.