Skocz do zawartości

Jak zrobić piwo koloru czerwonego?


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

@@zasada

Nie chcę uzyskać akcentów palonych i palonej goryczki, to nie ma być stout - a taki efekt da mi jęczmień palony, nieprawdaż?

Nieprawdaż. Dasz tylko na mashout albo na samą filtrację jakieś 50g na warkę 20 litrową i da tylko kolor. Przynajmniej ja bym tak zrobił. Są jeszcze odmiany słodów, które potrafią dać czerwony kolor. Strzegom ma karmelowy czerwony, dziś dopiero pierwszy raz go używałem, więc nie wiem jakie będą efekty. Dawno temu zrobiłem też czerwoną aipę, tam był słód crytal i coś jeszcze. I wydaje mi się, że ten crystal dał czerwony kolor. Ale głowy sobie nie dam uciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się wstrzelić między ciemny bursztyn a jasny brąz i tyle, wyjdzie czerwony. Tylko, że widełki są na tyle wąskie, że łatwo przestrzelić. No i jak już było powiedziane - palony jęczmień. Parametry słodów przeważnie mają tylko jakiś zakres barwy, a nie barwę dokładną, więc w zasadzie pozostaje tylko metoda prób i błędów, która jeszcze może dawać różne rezultaty zależnie od konkretnej partii słodów. Ten temat przewinął się przez forum już kilka razy, więc możesz też pogrzebać w starszych tematach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@zasada

Nie chcę uzyskać akcentów palonych i palonej goryczki, to nie ma być stout - a taki efekt da mi jęczmień palony, nieprawdaż?

 

Igorodz doczytaj proszę Cię link bo po raz kolejny pokazujesz swoją nie miłą stronę odbijając piłeczkę. Wyjaśnię krótko - jęczmień palony był dodawany do IRA by właśnie przyciemnić kolor nie dla paloności (choć tą czasem delikatnie czuć ale nie jest to błąd w tym piwie), w każdej klasycznej recepturze na to piwo znajdziesz jego ślad. 30-50 g często nie jest wyczuwalne w smaku.

 

Powiem że najlepsze czerwone piwo na słodach strzegomskich to to:

http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/?p=220705

 

Ale wiesz jest pierdylard zmiennych - choćby różne partie słodów oraz przejęcie przez Vikinga strzegomia, nie powiem Ci czy teraz wyjdzie tak samo. Same IRA z jęczmieniem palonym były bardziej brązowo-miedziane.

 

Zdjęcie tej Pacyfic IPA:

 

 

post-3297-0-00986500-1378400387.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brokreacja jakiś czas temu udostępniła swój przepis na The Butcher - http://brokreacja.pl/uwarz-sobie-the-butcher/

 

To jest RED IPA wiec zasyp powinien Ci odpowiadać. Tutaj zamiast palonego jęczmienia użyli Carafy Special III

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brokreacja jakiś czas temu udostępniła swój przepis na The Butcher - http://brokreacja.pl/uwarz-sobie-the-butcher/

 

To jest RED IPA wiec zasyp powinien Ci odpowiadać. Tutaj zamiast palonego jęczmienia użyli Carafy Special III

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

robiłem jedno piwo z zasypem prawie identycznym (zwiększyłem tylko ilość słodu pale ale z 4,5kg do 5kg) i generalnie piwo wyszło mocno, mocno miedziane - daleko niestety mu było do czerwieni/rubinu. osobiście zmniejszyłbym ilość Carafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak ze słodów ze Strzegomia zrobić piwo w kolorze czerwonym?

 

Miałem jedną próbę zrobienia piwa z założenia "czerwonego" w barwie: do lagera wiedeńskiego dodałem jęczmień palony (4500g wiedeński, 85g palony). Dodałem go na koniec zacierania przed wygrzewem. Barwa była bardziej niż w innych moich piwach zbliżona do "czerwonego", posmak był mocno "ciasteczkowy" (wiedeński), wyczuwalna była lekka kwaśność (pewnie od palonego).

Gdybym miał dzisiaj uwarzyć piwo "czerwone" to użyłbym jaśniejszych słodów niż wiedeński i dodał jęczmień palony (te 85g) drobniej ześrutowany ale na etapie filtracji, nawet dopiero przy pierwszym wysładzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, przeginasz. Ja na prawdę nie wiem, co się dzieje i jak wytłumaczyć Twoje zachowanie :( Zmuszony jestem włączyć Ci moderację wpisów.

Ja rozumiem przy niektórych postach w innych wątkach, bo trafiały się takie poniżej akceptowalnego poziomu prowadzonej dyskusji, ale jakkolwiek ten podaje rozwijanie inne niż w kierunku palonego jęczmienia/słodu, jest to podejście akceptowalne.

 

Co do tematu, piłem piwo z dodatkiem soku z buraków - nie pamiętam browaru. W smaku tych buraków za bardzo nie czułem, ale też nie jestem bardzo wyćwiczony w znajdowaniu smaków i aromatów w piwie. Kolor był najbliższy czerwieni że wszystkich znanych mi piw (jedynie piwo pomarańczowe z browaru Na Jurze mógłbym jeszcze podać, ale ono było bardziej różowe niż czerwone i z dodatkiem malin - jak dobrze pamiętam). Ja bym się pokusił o taką próbę na miejscu pytającego.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że przywołano mnie do tablicy ;) http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/?p=281890

Można się śmiać ale piwo wyszło nieźle jak na buraka :D Była z niego taka delikatna ziemistość i słodycz w aromacie - taki sok z buraka. Ja dałem go dość sporo do tej pszenicy, ale kolega z Wrocławia dodawał też buraka do IPA i tam był niewyczuwalny nie pamiętam jakie ilości dał, a zabarwił piwo na krwisto. Burak to naturalny barwnik i nie wiem z czego tu się nabijać ;)

Tutaj recenzje: http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/?p=287504

http://www.piwo.org/topic/14329-browar-undeath-117-buraczana-pszenica-123blg/

Z Kega miałem sporo siarki w tym piwie, nie wiem czy wina drożdży czy to, że kegi jeszcze wtedy pirosiarczynem odkażałem i zawsze go trochę w kegu zostawało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Barwa zależy od całości zasypu. Najlepiej chyba się wbić gdzieś w okolice ciemnego bursztynu i jęczmieniem palonym dokręcić barwę. Może i samym też by się dało, ale trzeba dobrze trafić z ilością, a tej Ci nikt dokładnej nie poda bo zależy od reszty słodów, a te też mogą się trochę różnić barwą zależnie od partii, co może wpłynąć na przestrzelenie czerwieni. Ja piwo najbliższe czerwonego uzyskałem na takim zasypie: 

 

Słód Pale Ale – 4.0kg

Słód Carared – 0.25kg
Słód Caraamber – 0.25kg
Jęczmień palony – 0.06kg

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Może i samym też by się dało, ale trzeba dobrze trafić z ilością [...]

Tak, dałoby się, czemu dałem przykład w linku trzy posty wcześniej ;) co do reszty się zgadzam.

 

Największy problem z kolorem czerwonym w piwie jest taki, że z samego słodu ciężko utrzymać nasyconą czerwień, bo kolor zmienia się od złotego przez bursztyn po czerń, a nie z różu przez czerwień po rubin. Ponadto zmętnienie modyfikuje tę barwę [np. drożdże rozjaśniają bo same są zazwyczaj koloru cielistego].

Najłatwiej to chyba dodać hibiskusa.

Edytowane przez Bielo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piwo najbliższe czerwonego uzyskałem na takim zasypie:

 

Słód Pale Ale – 4.0kg

Słód Carared – 0.25kg

Słód Caraamber – 0.25kg

Jęczmień palony – 0.06kg

Dzięki. A jakie równoważne słody ze Strzegomia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byście opisali kolor czerwony za pomocą barwy EBC? Wiadomo, że na ostateczną barwę wpływ ma bardzo wiele czynników i takie celowanie trochę mija się z sensem, ale może są jakieś widełki dla barwy czerwonej??? Moje piwa (nie celowałem specjalnie w czerwony, ebc liczyłem sobie dopiero później), które wpadały w czerwień miały: 17,2EBC, 19EBC, i 23,1EBC (liczone wg BrewTarget 2.3.0) W planach mam Tasmanian Red Ale wg zasypu z TB. Tam EBC wychodzi 23,6. A jak u Was z tym EBC w czerwonych piwach???

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.