Skocz do zawartości

Problem z metnym IPA po hop stand, okrutnik


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

 

chmiel byl tak rozdrobniony, ze zmieszal sie z brzeczka i nie przefiltrowal sie. Naturalnie w worku filtracyjnym bylo go sporo, ale brzeczka nabrala konsystencji mleka.

To samo w sobie żaden problem, obojętnie jak zmętniona byłaby brzeczka to i tak się sklaruje. Co mam przetestowane, bo tak jak pisałem, przestałem filtrować. Także piwo o konsystencji mleka, błotniste itd. bez problemu będzie na koniec klarowne, jeżeli pozwolimy mu się sklarować i odpowiednio zlejemy.

 

Jest też przykład w internecie testu porównawczego klarowania brzeczki z osadem i bez osadu: http://brulosophy.com/2014/06/02/the-great-trub-exbeeriment-results-are-in/

 

Więc jeżeli na dalszym etapie zlewa się piwo po sklarowaniu tak żeby tych chmielin nie zaciągnąć to wszystko będzie ok. Oczywiście wzburzenie czy zassanie z dna może te plany pokrzyżować. Można więc albo poprawić filtrację, albo zlewanie.

 

Nieraz nie filtrowalem piwa i sie sklarowalo samo, jednak po hop standzie dalej piwo bylo w konsystencji jak zsiadle mleko. Praktycznie nic sie nie wyklarowalo.

Edytowane przez amrish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie? Klarowanie może potrwać dłużej, no ale nie ma cudów, musi się sklarować. Jeszcze pozostaje kwestia temperatury.

2 tyg w 18-20 stopniach, potem lagerowane w piwnicy przy oknie (ok2-3 stopnie) po 2 lagerowania nie bylo zadnej roznicy wiec rozlalem.

Dzis sprawdze opcje z hop stopperem 120nm i zdam relacje

 

Przefiltrowalem piwo i nic sie nie zmienilo. Jest to specjalny worek filtrujacy, ktorym filtruje np cynamon mielony. Niestety nie jest to problem filtracji.

Edytowane przez amrish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.