Skocz do zawartości

receptura/pomysł na wiśniowy stout


łysy ĄĘ

Rekomendowane odpowiedzi

Lato zbliża się wielkimi krokami, a w głowie rodzą się pomysły na wykorzystanie świeżych wiśni. Mam na działce drzewko wiśniowe, z którego nawet w nieurodzajne lata da się zebrać parę kilo owoców. Przyszło mi do głowy, że mógłbym zrobić coś miłego na długie jesienne i zimowe wieczory. Celem jest uzyskanie efektu pralin czekoladowych z wiśnią, zarówno w smaku jak w aromacie. Do rzeczy, plan jest następujący:

- warzę solidnego stouta 18Blg, zacieranie na wytrawnie, powiedzmy że zejdzie do 4Blg. Ponieważ nie przepadam za nachalną popielniczką, zachowam ostrożność z palonymi słodami. Chmielenie głównie na goryczkę jakieś 80 IBU, plus chmielenie na smak (coś tradycyjnego, a jeśli zamorskie chmiele, to raczej profil słodkich owoców, nie cytrusów) Po przelaniu na cichą powinienem otrzymać jakieś 12 litrów piwa.

- wiśnie. tu celuję w uzyskanie około litra soku/syropu. w tym celu potrzebuję jakieś 1,5kg wydrylowanych wiśni, które zasypię cukrem. Około 600 gramów cukru powinno mi podbić ekstrakt o jakieś 4%, bo wiadomo że nie odzyskam całego tego cukru odcedzając owoce. Chcę też nieco podbić słodycz piwa, dlatego połowę tego zasypu będzie stanowił ksylitol.

- no i teraz jest mały myk. standardowo robiąc syrop wiśniowy trzyma się wiśnie zasypane cukrem max 3 dni, żeby nie zaczęły fermentować. Czyli po 3 dniach odzyskujemy syrop, przelewamy do piwa i cześć. A co myślicie o tym żeby przetrzymać wiśnie 2-3 dni na fermentacji samoistnej a potem zaszczepić tym piwo? Ciekaw jestem czy może to dodać jakichś dzikich efektów w połączeniu z kwaskowym smakiem wiśni

- i jeszcze jedno pytanko. Ze względu na brak miejsca w garze chciałbym barwić brzeczkę jęczmieniem prażonym poza kadzią zacierną. Czy z równym skutkiem można zaparzyć jęczmień w wodzie podgrzewanej do wysładzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli brzeczkę chcesz tylko barwić, a dodatkowo nie chcesz za dużo palonki, daj ekstrakt barwiący - @mat swego czasu bardzo chwalił.

 

co do owoców to pod nalewki używam tylko wstępnie przefermentowanych w miazdze a w Twoim przypadku nawet bym ich nie drylował.

 

co ja bym zrobił - wszedł w posiadanie odpowiedniej gęstwy, wiśnie wymył, rozdrobnił, zalał minimalną ilością wody, mocno podgrzał, dorzucił pektoenzym i postępował zgodnie z instrukcją, na koniec przefermentował w miazdze proporcjonalną częścią gęstwy równolegle z burzliwą stouta. na okres cichej połączyć piwo z odebranym przefermentowanym sokiem.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Lato przyszło, a z wiśniami totalna kicha. Owoce na drzewku można liczyć na sztuki. Trzeba więc zmienić koncepcję.

Zamiast wiśni mam niezły dostęp do malin. Chciałbym więc pójść drogą nakreśloną przez kolegę:

jeżeli brzeczkę chcesz tylko barwić, a dodatkowo nie chcesz za dużo palonki, daj ekstrakt barwiący - @mat swego czasu bardzo chwalił.

 

co do owoców to pod nalewki używam tylko wstępnie przefermentowanych w miazdze a w Twoim przypadku nawet bym ich nie drylował.

 

co ja bym zrobił - wszedł w posiadanie odpowiedniej gęstwy, wiśnie wymył, rozdrobnił, zalał minimalną ilością wody, mocno podgrzał, dorzucił pektoenzym i postępował zgodnie z instrukcją, na koniec przefermentował w miazdze proporcjonalną częścią gęstwy równolegle z burzliwą stouta. na okres cichej połączyć piwo z odebranym przefermentowanym sokiem.

tyle że zastąpić wiśnie malinami.

Ponadto tytułowy stout będzie teraz normalnym , palonym RIS-em ekstrakt 22-24 . Dodatek fermentowanych owoców ma na celu wzbogacenie i lekkie dokwaszenie profilu smakowego gotowego piwa. Wiadomo, że kwasowość wiśni jest fajna, szlachetna. Maliny to nie to samo. Ale trudno, takie lato.

Ma to ręce i nogi w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ręce i nogi ma, jednak uważaj z ilością owoców. Dodawałem do RISa mrożone wiśnie w celu dodania kwaskowości bo wyszedł strasznie słodki i totalnie go zdominowały, nie mam teraz notatek ale dawałem jakoś 1kg na 10-12l. Maliny nie są co prawda trochę mniej intensywne, ale miej to na uwadze ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ręce i nogi ma, jednak uważaj z ilością owoców. Dodawałem do RISa mrożone wiśnie w celu dodania kwaskowości bo wyszedł strasznie słodki i totalnie go zdominowały, nie mam teraz notatek ale dawałem jakoś 1kg na 10-12l. Maliny nie są co prawda trochę mniej intensywne, ale miej to na uwadze ;).

 

ile czasu trzymałeś owoce w fermentorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.