Skocz do zawartości

Haze (New England IPA) / receptura


Puchacz

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ta mętność to późniejsze odczucie w ustach i nośnik smaku.

 

może coś źle zrozumiałem ale "odczucie w ustach" o którym wspominasz w kilku opracowaniach które widziałem uzyskiwało się w całkiem inny sposób, natomiast mętność NEIPA jest nieunikniona ze względu na ilość chmielu. twoje podejście jednak wskazuje, że miałaby być pożądana i do tego piję. i tak, wiem że są takie style, aż dziw bierze że nie wspomniałeś o witbierze.

 

Moja IPA na Vermontach wyszła mi krystaliczna niczym eurolager.

A poszło do niej jakieś 250 gram chmielu z czego 100 gram na zimno( standardowa warka 20-25 litrów). 

Smak i aromat Mosaica był świetny, ale z tej mglistości nic nie wyszło. 

Za to teraz mam EarlGrey IPE na US-05, która jest super opalizująca i fajnie zamglona w ładny sposób. 

Edytowane przez Lasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lasek stówa to nie tak wiele, ja bym to nawet podwoił ładując oczywiście na start fermentacji aby zareagował. Mówiąc Vermonty masz na myśli Yeast Bay czy WLP?

Mam na myśli The Yeast Bay - Vermont Ale. I wtedy nie chmieliłem podczas burzliwej, tylko na zimno. Piwo wyszło mi kryształ.

Teraz próbuje Imperial Yeast - A04 Barbarian i mam z nimi dwa piwa.

Pierwszą żytnią ape będę dziś rozlewał, i ona była tylko chmielona na zimno.

Drugie pszeniczne IPA chmieliłem zgodnie z instrukcją z tego tematu. Na ostatnią minutę, razem z drożdżami i za jakiś czas jeszcze na tydzień przed rozlewem.

W planie mam jeszcze Imperialną IPE na  A04 Barbarian, w którą pójdzie koło 400-500 gram chmielu pewnie.

Ale jej wykonanie zależy od tego jak wyjdzie ŻytnieAPA.  

 

Co do mętności to nie zależy mi na niej. Raczej chce uzyskać super soczyście chmielowe piwa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzylem vermont ipa z zestawu twój browar. Przepis mówi o dodaniu citry podczas fermentacji burzliwej. Czy można przesunąć to chmielenie na cichą? Potrzebuje gęstwe do następnej warki

 

Nie ma żadnego problemu z odzyskaniem gęstwy po chmieleniu na burzliwej, będzie w niej trochę chmielu, ale totalnie to w niczym nie przeszkadza przy następnym piwie, jakie by ono nie było. A jak bardzo chcesz się go pozbyć wystarczy przepłukać i Ci się to rozwarstwi, aczkolwiek zbędny zabieg, bo będzie go bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzylem vermont ipa z zestawu twój browar. Przepis mówi o dodaniu citry podczas fermentacji burzliwej. Czy można przesunąć to chmielenie na cichą? Potrzebuje gęstwe do następnej warki

na burzliwą ? możesz rozwinąć ? na początku tzn świeży chmiel czy po whirlpoolu zostawić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W skrócie mówiąc - walisz chmiel razem z drożdżami w dużej ilości - Londony III, Conany lub Vermonty "reagują'' dając ładne, jednorodne zmętnienie oraz mocną owocowość. Drugie chmielenie koło tygodnia po zakończeniu burzliwej, krótkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi, jakie drożdże do Vermont IPA z FermentumMobile? Jest coś ciekawego? Może kveiki? Nie ukrywam, że ważniejszym niż zamglenie piwa jest smak/gładkość VIPA. Suche oczywiście też wchodzą w grę, niemniej jednak już chyba FM mają coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie.

 

Że się tak podepnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi, jakie drożdże do Vermont IPA z FermentumMobile? Jest coś ciekawego? Może kveiki? Nie ukrywam, że ważniejszym niż zamglenie piwa jest smak/gładkość VIPA. Suche oczywiście też wchodzą w grę, niemniej jednak już chyba FM mają coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie.

 

Że się tak podepnę.

NIe warzyłem nigdy NE IPA, ale teoria jest taka, że albo konkretne kilka szczepów, wymienionych wyżej, albo jakieś typowe angliki. Z suchych wiem że ludzie warzyli na S-04 (ale na tych drożdżach robią wszystko...), z FM z opisu to pewnie FM10 lub FM11 - estry mają wzbogacić aromaty chmielu, do tego słabo/średnio flokulują, więc dadzą trochę tej mętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, dodając dużej ilości chmielu już podczas burzliwej nie będzie "łodygi" w smaku?

Jakich chmieli używacie aby uzyskać "sok" owoców tropikalnych? - nie cytrusów. Citra jest chyba bardzo dominująca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pytanie brzmi, jakie drożdże do Vermont IPA z FermentumMobile? Jest coś ciekawego? Może kveiki? Nie ukrywam, że ważniejszym niż zamglenie piwa jest smak/gładkość VIPA. Suche oczywiście też wchodzą w grę, niemniej jednak już chyba FM mają coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie.

 

Że się tak podepnę.

FM 55 ZIELONE WZGÓRZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hint: Zwycięska NEIPA z Bitwy Mistrzów na WFP była uwarzona z użyciem FM10 O czym szumią wierzby.

https://www.facebook.com/1399014300339781/photos/a.1399016143672930.1073741828.1399014300339781/1883259438581929/?type=3&theater

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Panowie może ktoś mi wytłumaczy co zrobiłem źle. Chciałem zrobić NE IPA. receptura w BS. 

Pilsner Malteurope 2,5 kg

Pale Ale strzegom 2 kg

Caramel Pils - 0,4 kg

Karmelowy 30 - 0,2 kg

Płatki owsiane bł 0,5 kg

Płatki jeczmienne bł 0,5 kg

BS wyliczył mi 15,2 plato i 25 l

Niestety wyszło mi 20 l i raptem 9,5 plato po gotowaniu.

Co spierdzieliłem???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie 75 min w 65°C, Grubość śruty na pewno nie mąka. BS wyliczył mi 18,6 l wody. Z tego 5 l zabrałem na kleikowanie (wiem że nie trzeba było, ale chciałem zobaczyć jak to jest). Kleikowanie 20 min w 66-62°C później zagotowałem. Dodałem do reszty wody czyli 14 l. i dodałem słody. Wysładzanie BS wyliczył mi aż 20 l ale zuzyłem tylko ok 15l bo już leciało 2 plato. Już od początku wysładzania leciala brzeczka bardzo słaba i już wtedy wiedzialem że będzie kiepsko. Ja obstawiam że za mało słodów było na takie plato a płatki wniosły bardzo niewiele. Jakoś tak bezmyslnie zaufałem BS i nie przeanalizowałem tego warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Dokładnie. Papka była masakryczna. 

Ale tak przyszlościowo czy ufać BS układając receptury i uwzgledniać płatki w zakładanym plato, czy raczej ukłdając recepturę brać pod uwagę tylko słody a płatki jako dodatek. To była pierwsza NE IPA z serii trzech które powstaną i nie chciłbym mieć trzech sesyjnych Vermontów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze brac pod uwage, przeciez maja skrobie, wiec enzymu po skleikowaniu przerobia ja na cukry. maja tylko nizsza ekstraktywnosc, ale programy powinny to uwzgledniac. Nie powiem Ci jak robi BS, bo swoje receptury robie proste na brewness.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.