Jump to content

Starter i ponowne użycie drożdży


Recommended Posts

Będę fermentował pierwszą warkę na drożdżach płynnych, starter na mieszadle magnetycznym, ale zastanawiam się czy można ze startera odlać z powrotem do probówki trochę drożdży i potem znowu zrobić na nich starter. Wydaje mi się że jest mmiejsze ryzyko zakażenia niż w przypadku zbierania gęstwy drożdżowej po fermentacji, ale nie wiem jaki czas drożdże są w stanie przeżyć w tej probówce moze troche pożywki tam dosypać.

Link to comment
Share on other sites

Startery  ze względu na swoją objętość są dużo bardziej podatne na infekcje niż brzeczka czy piwo(1-2l startera do 20-25l brzeczki). Taka próbówka uzupełniona w domowych warunkach na 100% będzie w pewnym stopniu zakażona. Nie kombinowałbym i robił tak jak wszyscy. Zbieranie gęstwy jest wygodne i bezpieczne(oczywiście wyparzony słoik, łyżka i niezakażone piwo z którego zbieramy)

Link to comment
Share on other sites

Czyli ryzyko mam identyczne jak ze starterem. Probówka jest mniejsza niż starter więc może nawet łatwiej będzie utrzymać sterylność. Zresztą raczej nic nie stracę bo ze startera odleję max 100 ml a gęstwę nadal będę mógł zebrać po fermentacji

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.