Jump to content

piwo zeszło niżej niż FFT


Recommended Posts

Sytuacja jest następująca:

RIS w fermentorze przez tydzień zszedł do ~9-9,5 BLG, próbka z FFT ma 10,5 BLG.

 

Tło:

8 dni temu (w zeszłą sobotę) uwarzyłem RIS-a. Zacieranie dość słodkie, ok. 69 stopni, z założeniem że do fermentora pójdzie jeszcze cukier który zwiększy odbieraną wytrawność. Z chmielin odfiltrowałem jeszcze trochę brzeczki (~250ml) i zapodałem na FFT.

 

Do piwa w 25 BLG zadałem gęstwę FM13 Irlandzkie Ciemności zarówno do piwa (MrMalty policzył ile potrzebuję, a potem kładłem "na oko", może z lekkim overpitchingiem), jak i FFT (tutaj z pół łyżki).

 

Piwo poszło do chłodnego, cały czas fermentowało w 17-18* (wg termomentru naklejonego na fermentorze), FFT zostało na blacie w kuchni. W międzyczasie (wtorek, koniec 3. dnia fermentacji, gdy zaważyłem że piana wyraźnie opadła) dołożyłem cukru muscovado, który wg wyliczeń podniósł ekstrakt o 2 BLG. Cukier poszedł na sucho, cała paczka 500g (tylko folię otworzyłem ;) ). Do FFT nic nie dawałem, wychodząc z założenia że drożdże cukier i tak zeżrą w całości i nie będzie istotnych różnic pomiędzy próbkami (z dokładnością do niewielkiej różnicy w gęstości spowodowanej nieco większą zawartością alko w piwie)

 

Dzisiaj naszło mnie żeby skontrolować co robi piwo na wysłodzinach (podejrzanie delikatnie fermentowało), przy okazji porównałem FFT i RIS-a. i tu niespodzianka z pierwszej linijki.

 

Moja hipoteza: razem z cukrem, drożdże w fermentorze dostały trochę tlenu, żwawiej wzięły się do roboty i dojadły więcej niż w FFT.

Odrzucam hipotezy o błędzie pomiaru (oba pomiary wykonane dwa razy) i o wpływie alkoholu z dodatkowego cukru (różnica zbyt duża na moje oko).

Czy ktoś ma jakieś inne pomysły?

Link to comment
Share on other sites

A już miałem pisać kiedy FFT może różnić się od blg piwa ale doczytałem do końca ;) Jak pisał poprzednik dodatek cukru zmienia układ, FFT nie można wprost wtedy brać.

Link to comment
Share on other sites

Następnym razem uzywać waga do cukru i oddaj do FFT też. Jak jest wiecej cukru w wiadro, jest wiecej alkoholu. Alkoholu ma mniej BLG niż woda, a więc BLG wygląda mniej niż na FFT.

A już miałem pisać kiedy FFT może różnić się od blg piwa ale doczytałem do końca ;) Jak pisał poprzednik dodatek cukru zmienia układ, FFT nie można wprost wtedy brać.

Dzięki za pomoc, nie sadziłem że wpływ dodatkowego alko będzie tak duży. Mogłem sam to sobie policzyć zanim spytałem.,Popchnęliście mnie do tego, żeby to zrobić chociaż teraz :)

 

Dla potomności, gdyby ktoś się natknął na podobny problem załączam plik w excelu do korekty wskazania balingomierza w dosłodzonym piwie. Może Daniel Kałuża chciałby dodać tabelkę do PPPP? ;)

korekcja_FFT.xlsx

Edited by paradox
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.