Skocz do zawartości

Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej


Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 miesięcy temu...

1. Do pojemnika nalej ok. 1/2 kubka gotującej wody i dolej trochę wody zimnej, aby temperatura spadła do ok. 93°C. Wsyp ok. 1/2 paczuszki żelatyny spożywczej (ok. 4 g) i wymieszaj dobrze. NIE gotuj żelatyny lub NIE syp żelatyny do gotującej wody.

 

2mi5h6q.jpg

 

 

 

2. Odczekaj ok. 10 min mieszając dobrze, aby żelatyna się rozpuściła.

 

2lw6uea.jpg

 

 

 

3. Wlej żelatynę do ZIMNEGO piwa (5-15°C). Trzymaj w niskiej temperaturze przez ok. 3 dni aby piwo się wyklarowało.

 

2uhsv3b.jpg

 

4. Na zdrowie!

5duruv.jpg

 

edit elroy: poprawiłem tytuł

 

1. tak

2. ja mieszam lekko małą łyżką do kawy

3. tak

Przepraszam, że dopytam, ale co to znaczy zimne piwo? Czy jeśli fermentuję w 16 stopniach, to mogę tam wstawić z powrotem, czy lepiej balkon, ale na balkonie temperatura będzie się wahać od 3 do 9 stopni. Czy dobrze rozumiem, że nie ma to (temperatura) już wpływu na pracę drożdży, bo klarowanie ma na celu ustawienie ich do parteru - sensu stricto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelatyna działa poniżej 15 stopni. Używa się jej już po fermentacji, 3-4 dni przed butelkowaniem. Ma na celu zbić na dnie wszystkie pływające w piwie farfocle. Od chmielu, przez białka po same drożdże. Oczywiście wszystkiego nie wyłapuje na szczęście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

Eee... Po dwóch dniach mam na powierzchni bąble jak na kisielu. To przejdzie? O_o

A co zrobiłeś? Ile żelatyny, ile piwa, jaka temp wody?

3 łyżeczki w szklance lekko przestudzonej ugotowanej wody na prawie ~14l piwa wystawionego na balkon (-5 do 2C powietrza, nie wiem ile ma piwo). Przeniosłem teraz do piwnicy, tam piwo będzie mieć koło 15-16C jak się zagrzeje. Na dnie jest gruba warstwa czegoś gęstego, a nad nią ścianki fermentora oblepione drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie, jak na moje oko to przesadziłeś z ilością. Ja ważę zawsze żelatynę żeby było te około 5 g. Jest to mniej więcej jedna łyżeczka. I takiej ilości używam do 20 l piwa. Raczej nie liczyłbym na to, że to minie.

 

Nic już z tym nie zrobisz. Przed rozlewem podczas przelewania spróbuj nie zassać tego całego syfu z dna oraz z powierzchni i daj znać co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie, jak na moje oko to przesadziłeś z ilością. Ja ważę zawsze żelatynę żeby było te około 5 g. Jest to mniej więcej jedna łyżeczka. I takiej ilości używam do 20 l piwa. Raczej nie liczyłbym na to, że to minie.

 

Nic już z tym nie zrobisz. Przed rozlewem podczas przelewania spróbuj nie zassać tego całego syfu z dna oraz z powierzchni i daj znać co wyszło.

Nie wiem jak ja to policzyłem...

Nie ma jakiegoś sposobu na wytrącenie żelatyny do osadu? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest git. Konsystencja ok, kolor też, smak w porządku, tylko aromaty jakby uciekły (ale to może przez to, że piwo się mrozi na balkonie przy -6C).

Barwa i klarowność były na poziomie błota, a teraz jak na zdjęciu. :D

Tripel świąteczny uratowany! Prawdziwy cud przemiany kisielu w piwo. :)))

post-17221-0-73043800-1482431027_thumb.jpg

Edytowane przez erdin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio klarowałem żelatyną, piwo stało w niskiej temperaturze w lodówce, po pierwszej dobie wszystko ładnie opadło na dno i zostało tak przez kolejne 6 dni z powodu braku czasu na zabutelkowanie. Teraz po 3 tygodniach od rozlania pierwsze degustacje wskazują, ze nic złego się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witajcie,

Mam pytanie czy żelatyna sklaruje piwo które po fermentacji burzliwej jest nadal mętne ( z dużym prawdopodobieństwem od zacierania w wysokiej temperaturze pojawiło się zmętnienie skrobiowe albo słód był bardzo drobno ześrutowany ) Piwo pachnie ładnie od citry i raczej nie wdała się żadna infekcja.

Nie klarowałem jeszcze nigdy i jakie są poszczególne kroki, czy klaruje się po cichej i po chmieleniu na zimno ?

metne piwo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.