Jump to content

Dolewanie kolejnych warek do beczki dzień po dniu - jak?

Recommended Posts

Powiedzmy że zakupię beczkę 70l w celu fermentacji w niej piwa (popyt rośnie) i zleję do niej pierwszą warkę 25l i zadam drożdże.

Kiedy należy wlać kolejną warkę 25l? Wydaje mi się, że wlanie jej gdy już się rozpocznie fermentacja zatrzyma ją, zresztą tak czytałem w wątkach tego typu na forum.

Przewaga jednej beczki nad dwoma fermentorami jest taka, że beczkę łatwiej się nosi i ma sumarycznie większą pojemność*. Poza tym otwieranie tych beczek jest znacznie prostsze.

* więc w ekstremalnym przypadku można dolać wody, robiąc HGB 60l.

(nie wiem tylko jak to potem rozlać w butelki, to się robi hardkor).

Napiszę jak ja niedawno zrobiłem aby fermentować w zbiorniku 200l.

Uwarzyłem warkę około 75l, rozlałem do trzech różnych fermentorów około 33l.

Po skończonej fermentacji jednego z wiader na świeżo zlałem piwo znad osadu, gęstwę przelałem wprost do fermentora 200l i na to przepompowałem nową brzeczkę.

Na fermentor 200l uwarzyłem 3 warki dopompowując codziennie nową brzeczkę.

Nie wahałbym się wlać kolejną i dalszą w ciągu 24 godzin. 3 warki pod rząd to nic niezwykłego. Dalej nie wiem, nie praktykowałem, choć wlewając świeżą brzeczkę na dopiero co odzyskaną gęstwę szło jak burza. Znając temat z winiarstwa nie wahałbym się jeśli to w czymś pomoże.

Ludzie zajmujący się destylacja robią tak że do 1/3 dobrze pracującego zacięty dolewają dwie części świeżego i wszystko sobie ładnie pracuje. Co do piwa pojęcia nie mam lecz potwierdzam post powyżej że w winiarstwie również takie praktyki nie są czymś dziwnym.