Jump to content

Viking Malt - Słód wędzony drewnem wiśni

Recommended Posts

Nazwa: słód wędzony drewnem wiśni

Producent, pochodzenie: Viking Malt, Strzegom Polska

Strona producenta: Strona produktu

Opis:Słód na bazie słodu pilzneńskiego z odmian jęczmienia browarnego jarego, dwurzędowego typu null-lox, wzbogacony o ciekawą, owocową nutą dymu z wędzenia drewna wiśni. Niska temperatura suszenia i wędzenia nie wpływa na zmianę działania enzymatycznego i inne ważne właściwości browarne słodu.

Użycie: Do 100% zasypu

Barwa: max 10 EBC

Poziom fenoli 5-15 ppm [słód lekko-średnio wędzony]

Koneserzy i znawcy wędzenia
szczególnie cenią sobie pestkowe
gatunki drzew owocowych, takie jak
wiśnia, czereśnia, śliwa czy morela.
Rodzaj użytego drewna, ma wpływ
zarówno na kolor, zapach, jak i smak
wędzonek.

Uwarzyłem kolejne grodziskie z serii różnych dymów od strzegomia i na wstępie brawa na stojąco dla wiśni.

Piwo jest co prawda bardzo świeże, dopiero co wyturlałem je w kegu, aczkolwiek aromat wędzony już jest bardzo wyraźny. Receptura banalna, 25% pszeniczny, 75% wędzony wiśnią i us-05 w 15 stopniach. Nalewam do szklanki, lekko opalizujące nieklarowne. Pierwszy niuch - szok! Prawie jak torf. Surowy, ziemisty, nawet lekko piwniczny (ale nie stęchły, tylko taki czarny aromat). Bardzo mocno kojarzący się z ogniskiem, w życiu nie czułem tyle kominka w jednej szklance.

Po drugim kuflu medytacji odnalazłem deskryptor idealnie oddający to co czuję - atrament! Piwo pachnie zupełnie jak chiński atrament HERO.

Pół godziny później nadal mam w ustach ten posmak. Szacun VM.

PS. przecież opalizacja to feeria barw benzyny na bruku, a nie mętność!

Edited by Bielo