Jump to content

Płukarka? do butelek


Recommended Posts

Bardzo dobry pomysł, chodziło mi coś takiego po głowie, ale z braku czasu nie wiedziałem jak sie za to zabrać, a tu proszę gotowiec. Jeszcze bym klamry dwie założył po boku żeby się skrzynki trzymało.

Link to comment
Share on other sites

Mam pompę i mam naczynie w którym to ma być zanurzone.

Wczoraj dopiero skończyłem i tylko przetestowałem.

Muszę jeszcze wykombinować podłączenie (najlepiej jakiś śrubunek obrotowy) i pomyślimy o innych zastosowaniach.

Może również sterylizacja, np. StarSanem.

Link to comment
Share on other sites

Kilka drobnych uwag . Ponieważ używam podobnej konstrukcji od kilku lat to z perspektywy czasu mogę podpowiedzieć . Rurki zaspawane na stale to zły pomysł , przy podtykaniu brudem problemy z czyszczeniem . Ja nagwintowałem gwintem drobnozwojowym i wkręciłem ,  idealna szczelność nie potrzebna ponieważ i tak stosowane pompy z dużą wydajnością . U mnie taka konstrukcja przymocowana na stale do obciętej skrzynki na butelki i wstawiona do przerobionej zmywarki . Daję to możliwość myć , płukać i wyparzać bez problemów . Co do dysz ..... zaspawałem rurkę , zeszlifowałem wywierciłem małym wiertłem otworek i dużym wywierciłem lej , to pozwala na jakieś w miarę sensowne rozpraszanie wody , można było nad tym popracować jeszcze ale i tak robi robotę . Używam sodę kaustyczną , star san i oxi , temp. pracy max 75-80C . Ale trzeba pamiętać że jeżeli butelka nagrzana do 80C i dasz zimną wodę do płukania .... kilka pęknie . Dla tego optymalne dla NaOH 40-45C po czym płukanie i star san( mocno pieni się ) , lepiej sani clean  reżym bardzo brudnych butelek  . Dla czystych tylko Oxi czy star san i wyparzanie . 

 

https://youtu.be/t_wF6jqXsXY

 

Filmik dość stary obecnie myje też od zewnątrz i ma ramę do podtrzymania butelek . Myślę też o zrobieniu nasadki do mycia kegów

Edited by czeburaszka710
Link to comment
Share on other sites

To jeszcze moja uwaga, bo też już jakiś czas czymś podobnym się wspomagam. Oprócz strumienia do góry warto też wywiercić kilka malutkich otworów dookoła na boki - dużo lepiej płucze. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam szalonych konstruktorów :)

Zrobiłem coś podobnego, na razie wygląda tak, będzie jednak kilka poprawek oraz dołożona grzałka z termostatem:

https://youtu.be/TNfdIOwoPmU

Nie jestem pewny, ale na filmie wygląda jakby strumień nie obmywał dna butelki. Chyba powinieneś użyć mocniejszej pompy albo mniejsze dysze.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Witam szalonych konstruktorów Zrobiłem coś podobnego, na razie wygląda tak

 

A da radę wrzucić jakiś bardziej szczegółowy filmik? ;)  Bo na tym niewiele widać, a fajnie jakbyś pochwalił się tym sprzęcikiem - pokazał dysze, połączenia, jak to rozwiązałeś, jak to wygląda bez butelek. Sam jestem bardzo ciekawy, bo chodzi mi po głowie coś podobnego. No i jaka pompa dokładnie tam jest :)

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj dodałem jeszcze grzałkę z termoregulatorem - całość postaram się opisać w sobotę :) jesli chodzi o pompę, jest to WELLING YXW50-2 (karta charakterystyki podaje wydajność na poziomie 50l na minutę i muszę powiedzieć, że raczej taka jest, albo i większa, bo test przelewania z fermentora do fermentora trwał bardzo krótko :D)

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

NOWY FILM PO WYMIANIE WĘŻY:  https://www.youtube....h?v=LD7kWREGEGE

 

Fajnie to wygląda. Od dawna mam koncepcję takiej maszynki, z tym że ja chce mieć ją jako płukarkę/myjkę. Zamierzam zastosować sam plastik, żeby móc używać NaOH do mycia brudnych butelek i fermentorów po użyciu. Fajna opcja z grzałką - można mieć stałą, wysoką temp NaOH.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zbudowałem też myjkę do butelek, ale w moim przypadku woda będzie miała obieg zamknięty z racji używania jej w mieszkaniu.

Budowa jest prosta. Kontenerek plastikowy (kalfas) z nawierconymi dwoma dziurami (wlot i wylot rur z wodą), rury i kolanka stalowe, pompa C.O. z trzema stopniami mocy na 230V, dwa plastikowe rozdzielacze wody w sumie na 20 dysz. Rurki łączące i rurki plastikowe ześlepione z nawierconymi dziurkami, filtr z akwarium (gąbka z dużą ziarnistością)

 

Wodę nalewam ciepłą do obiegu ale zastanawiam się czy coś do wody dodać do mycia... płynu nie bo będzie jedna wielka piana. Może pirosiarczyn sodu? Co sądzicie jaki może być efekt i czy nie zaszkodzi plastikom i pompie?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.