Jump to content

Jaśmin - jak to ugryźć?

łysy ĄĘ

Recommended Posts

Ponieważ w pobliżu mojego miejsca zamieszkania jest spora "plantacja" dzikiego jaśmiu, chciałbym się co nieco dowiedzieć o tym dodatku. Co i jak zbierać? Kiedy? Jak przygotowywać, jak przechowywać. Dawkowanie. Spodziewane efekty...

Tutaj http://twojbrowar.pl/pl/dodatki-piwowarskie/1553-jasmin-20g.htmlwygląda jakby świeże, niesuszone ale lekko przywiędłe kwiatki. W dodatku tak jakby zebrane przed stadium pełnego rozkwitu. Spodziewam się jednak, że to co jest w sprzedaży to po prostu będzie susz.

Uważaj na jaśmin w piwie w połączeniu z innymi aromatami może w bukiecie piwa tworzyć indol. Więc nie przeginać z nim w ilości. 

Osobiście piłem to piwo: 

http://blog.rewak.eu/tag/jasmin/

I było całkiem niezłe, a jaśmin nie był nachalny i dominujący, przyjemny jeszcze w tym zestawieniu z chmielami.

Czesc,

temat zgłębiałem trochę w zeszłym roku przy okazji warzenia piwa z herbatą jaśminową na WKPD; polski jaśmin suszony kupowany w sklepie zielarskim oraz allegro kompletnie nie pachnie jak coś co kojarzymy z zapachem jaśminowym. Wygląda na to że ten azjatycki, a ten znany z polskich ogrodów to rośliny zupełnie inaczej pachnące, także sprawdź najpierw czy o to Ci chodzi ;)

Ja finalnie użyłem zielonej herbaty jaśminowej, jaśmin w niej zawarty pochodził nie z kwiatów, a prawdopodobnie ze sztucznych aromatów, piwo mam do tej porty w butelkach bo jest zbyt mocno perfumowane...

Piłem komercję z jaśminem i dla mnie efekt samych kwiatów szału nie robi. Doskonale natomiast sprawdzają się herbaty jaśminowe (choćby w Radudze Samurai czy Fabrica RARA Smocze Oczy). W domówce używałem MOLI HUA CHA i TAI MU LONG ZHU - MOLI (20g/12l/72h) i efekt jest świetny.