Jump to content

Polskie Ale z jęczmieniem niesłodowanym - receptura do sprawdzenia


paajonk

Recommended Posts

Proszę o sprawdzenie poprawności receptury na Polskie Ale. Receptura jest inspirowana przepisem użytkownika Jejski. Piwo w założeniu ma być pijalne dla ludzi nieobeznanych z domowym piwem. Do tej pory robiłem tylko kilka warek "Pale Ale" wg. prostej receptury gdzieś znalezionej, więc poczuję się pewniej jak ktoś mi powie, że założenia są OK lub skoryguje błędy :) Szczególnie chodzi mi o sens lub bezsens wykorzystania śruty jęczmiennej, która została mi z innych "eksperymentów" i szkoda mi jej wywalić ;).

 

Warka 50l. (12Blg, ok. 29IBU)

Zasyp:

- Pilzneński (Strzegom) - 8,40 kg (ok. 77,5%)

- Karmel 30 (Strzegom) - 0,27 kg (ok. 2,5%)

- Śruta jęczmienna "ze młyna" - 2,2 kg (ok.20%)

 

Zacieranie: 63°C 30min, 72°C 40min, 77°C 15min.

 

Chmiele (granulat):

- Marynka (10,5%)  - 40g / 60min.

- Lubelski (3,5%)  - 70g / 0 min.

- Sybilla (7%) - 20g / 0 min.

 

Fermentacja:

Temperatura otoczenia 15°C. W dwóch fermentorach, po jednej saszetce uwodnionych US-05 i S-04 na fermentor (celem porównania obu rodzajów drożdży)

 

Pytania:

- czy z taką ilością niesłodowanego dodatku powinienem już postępować jakoś specjalnie?

- czy ilość i rodzaje chmielu będą do zniesienia dla przeciętnego pijacza tyskacza?

 

Dziękuję z góry za sugestie i (nie)dobre słowa :)

 

Link to comment
Share on other sites

Jęczmień niesłodowany musisz najpierw skleikować- instrukcja tutaj: http://blog.homebrewing.pl/kleikowanie-czyli-nie-taki-diabel-straszny/

Reszta ok ;)

Z poleconej lektury wywnioskowałem, że skleikuję jęczmień w docelowej ilości wody dla całego zacieru przez np.20min, tak celując z temperaturą "kleiku", żeby po dodaniu słodów osiągnąć od razu temperaturę pierwszej przerwy 63°C...

Link to comment
Share on other sites

Ja dla pewnosci zawsze zagotowuje w polowie objetosci wody do zacierania i zostawiam na 40min. Potem dolewam druga polowe i slody, tak zeby ustalic temp na 63c i zaczynam zacierac.

Link to comment
Share on other sites

chciałem oszczędzić trochę na czasie... Zrobię jak Ty tylko bez czekania 40min jeżeli temperatura będzie dobra dla dodania słodów. Będzie to moja pierwsza warka na całkiem nowym sprzęcie i zaoszczędzony czas wolę zostawić na nieprzewidziane sytuacje...

Link to comment
Share on other sites

Piwko uwarzone 26.04.2017 :) bez większych zmian w recepturze.

Śrutę kleikowałem 20 minut w 15l wody o temp. 80oC, zagotowałem, dolałem resztę wody, trochę podgrzałem i wsypałem słody.

Pierwsza warka na nowym sprzęcie zrobiona, muszę usprawnić proces (szczególnie chłodzenie) bo całość bez mycia sprzętu zajęła mi 10 godzin :( Wszystko mam zapisane po kolei, wiem gdzie popełniłem błędy, gdzie miałem awarie itp. Pozostaje wyciągnąć wnioski i warzyć następne. :)

Za jakieś dwa miesiące opiszę jak wyszło moje "Polskie Ale".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wygląda na koniec fermentacji, pomiary tydzień temu takie same jak dziś. Miałem dziś butelkować, ale zastanawia mnie klarowność piwa na S-04 - jest zdecydowanie gorsza niż na US-05. Spodziewałem się, że będzie odwrotnie. Jaka może być tego przyczyna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.