Jump to content

Browar Projekt


Recommended Posts

Witam!

Po wielu warkach zdecydowałem się uaktywnić w sieci 

 

Mam kilka refleksji, wątków do dyskusji odnośnie aktualnych "projektów ;)

 

Sweet Milk Stout 15 Blg

 

Słód Pale Ale Maris Otter 3 kg

Słód Colorado Honig 1kg

Słód Caraaroma 1 kg Weyermann

Słód Melanoidynowy 0,5 kg

Słód Karmelowy czerwony 0,5 kg

Słód Caramel Pils 0,5 kg Bestmalz

 

Zacieranie 30' 

Takiego użyłem zasypu na 21l nastawnej (ekstrakt około 15 Blg) szczepionego S-04 Fermentisa.

Najwięcej zdziwienia i radości przysporzył starter 1l ~12 Blg natleniony mikserem - po 48h namnażania starter miał aromat dżemu truskawkowego.

Natchnęło mnie do zrobienia piwa o takim właśnie aromacie, bo piwo odfermentowane do około 6 Blg po dodaniu 150g laktozy takich cech już nie wykazuje.

Czytałem gdzieś na forum że zadanie pewnego "szoku" drożdżom w starterze wzmaga produkcje estrów, chciałbym zapytać o doświadczenia?

Czy mocny starter, w niskiej temperaturze, po intensywnym natlenieniu rzeczywiście potęguje estrowość w pszeniczniakach np?

 

Ginger Ale

 

Często warze piwa specjalne w których zamiast bazować na antybakteryjnych właściwościach chmielu używałem przypraw czy soku z cytryny, limonki.

 

Chciałbym zapytać o doświadczenia z niskochmielonymi piwami górnej fermentacji z różnymi dodatkami.

Mam problem z tym że aromat w butelce bardzo szybko zmienia się w inny, może nie nieprzyjemny ale upłycający cały bukiet. 

Kwestia utlenienia piwa, zbyt długiej cichej z dodatkami? 

 

 

 

Słód Karmelowy czerwony 0,5 kg

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy mocny starter, w niskiej temperaturze, po intensywnym natlenieniu rzeczywiście potęguje estrowość w pszeniczniakach np?

Wyczytałem u @dori że w przypadku Hefewizena (zapewne odnośnie Dunkelwizena będzie identycznie) "mniejsza ilość [drożdży] (underpitching) może powodować dużą produkcję octanu izoamylu, więc „banany” będą grać pierwsze skrzypce, a zadanie większej ilości drożdży niż zalecana (overpitching) pozwala wydobyć aromaty goździkowe." A banany w piwie pszenicznym to estry, nieprawdaż? Do tego pamiętać należy, że "Stara regułka mówi, że im niższa temperatura fermentacji tym więcej aromatów goździkowych, a im wyższa tym więcej wyczujemy estrów, które skutecznie zakryją fenolowe nuty." I jeszcze jedna uwaga, równieżod @dori - "Dobrym pomysłem jest zadawanie drożdży w temperaturze 12°C i fermentowanie piwa w 18°C, wolno podnosząc temperaturę fermentacji. Zadając drożdże do brzeczki o niskiej temperaturze wywołujemy u nich szok temperaturowy, dzięki czemu drożdże zaczynają produkować większe ilości octanu izoamylu odpowiedzialnego za aromat bananowy w piwie. "

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.