Skocz do zawartości

Suszarka do butelek.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę się z Wami podzielić moim sposobem na prostą, tanią i bardzo szybką w wykonaniu suszarkę/ociekacz do butelek. Co prawda kupno suszarki to nie jest wielki wydatek i jest ona pewnie wygodna, ale zawsze to oszczędność pieniędzy i miejsca (to zależy). Suszarkę zrobiłem ze starego wiadra fermentacyjnego, którego używałem już tylko do odmakania butelek, odbierania wody po chłodzeniu itp. Myślę, że większość z Was ma takie stare wiadro, a jeśli nie to wystarczy dokupić sobie 1-2 dodatkowe pokrywy do wiader, które już posiadamy, ponawiercać otwory i dawać butelki do ocieknięcia nad dobre wiadro. Kiedyś miałem sobie kupić oryginalną suszarkę, ale trochę zniechęcała mnie do tego konieczność jej dezynfekcji, bo jej elementy wchodzą do wnętrza butelki (pewnie trochę przesadzam) W przypadku opisywanej tu suszarki żaden element nie wchodzi do środka butelki, bo opiera się ona o zewnętrzną krawędź. W tym temacie http://www.piwo.org/topic/11527-suszarka-do-butelek/ktoś trafnie zauważył, że można dawać butelki do ocieknięcia do skrzynek na piwo, ale np. ja skrzynki zazwyczaj mam dość brudne bo stoją w piwnicy na podłodze, pajęczyny itp. , więc ten pomysł średnio mi pasuje.

 

Potrzeba: wiertło łopatkowe do drewna ok 38 mm (od biedy nóż lub jeszcze coś innego) i pokrywka od wiadra, lub całe stare wiadro z pokrywką.

Wykonanie: nawiercić otwory tak aby jedna butelka była dość ściśle obok drugiej. Mniej więcej tak jak na zdjęciach.

Koszt: najtańsza opcja czyli tylko dokupienie pokrywy i zrobienie dziur nożem to ok 3,5 zł    :)

 

post-15266-0-66693100-1493905254_thumb.jpg

post-15266-0-58947300-1493905703_thumb.jpg

post-15266-0-70932900-1493905975_thumb.jpg

post-15266-0-37009900-1493906025_thumb.jpg

post-15266-0-27468100-1493906062_thumb.jpg

 

Pewnie ameryki nie odkryłem, ale może komuś się przyda.

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ok. Ale te otwory to chyba wygryzałeś a nie wierciłeś...   :naughty:

Nie chciałem używać wiertła żeby wyszło taniej   ;)  . A tak na serio to wcześniej na tej pokrywie trenowałem wiercenie otworów 16 mm pod rurkę fermentacyjną i potem nawiercanie dużych otworów na te małe było utrudnione bo ten szpic wiertła nie miał się w co wbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nawiercanie dużych otworów na te małe było utrudnione bo ten szpic wiertła nie miał się w co wbić.

Ładne otwory wiertło wycięłoby gdybyś podłożył pod pokrywę kawałek płyty meblowej, wiertło miałoby wtedy "prowadzenie" w płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie wiertła piórowe niestety mają tendencję do szarpania - rzadko kiedy są dobrze wycentrowane.

Moim zdaniem świetny pomysł dla zaczynających - koszt zakupu dodatkowej pokrywki jest znikomy, a swoje zadanie spełnia.

 

Wysłane z mojego XT1068 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja zawsze wkładam odwrócone butelki do skrzynek
 

 

Ale nie każdy ma warunki, żeby sobie pozwolić zaświnić całą podłogę kapiącymi butelkami.

Niektórzy warzą i myją w domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nawiercanie dużych otworów na te małe było utrudnione bo ten szpic wiertła nie miał się w co wbić.

Ładne otwory wiertło wycięłoby gdybyś podłożył pod pokrywę kawałek płyty meblowej, wiertło miałoby wtedy "prowadzenie" w płycie.

 

Cenna uwaga, choć ,,ładność" otworów w zasadzie nie ma tu znaczenia, ale warto o tym wiedzieć gdy będzie trzeba wywiercić równo np pod kranik lub rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus tego rozwiązania to ilość butelek które można suszyć na raz. Na suszarkę wchodzi mi 50 butelek. Tutaj musiałbym użyć 3 fermentorów i 3 wcześniej przygotowane pokrywki.

W każdym razie fajny pomysł jak ktoś zaczyna i nie chce za dużo inwestować na raz

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś potrzebował innego narzędzia, to powinno łatwiej się dać to wywiercić wiertłem stożkowym - IMHO warto takie cudo mieć na okoliczność różnych otworów. Na potrzeby piwowarzenia może być najtańsze, bo materiał zawsze miękki, nikt z tego strzelać nie będzie, a koszt znikomy i wybór średnic spory :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.