Skocz do zawartości

Butelkowanie w but 5l ile dać cukru do refermentacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z lenistwa będę butelkował piwo w butelki 5l. Czy dodać do takiej butelki 40g cukru ? bo normalnie na 0,5l daję 4g. no i czy jej nie rozwali :) butelki szklane, galony na wino z zakrętką takie w żółtym oplocie z pcv

 

Karol

Edytowane przez kukuryku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kegowaniu używa się połowę surowca do refermentacji w stosunku do butelkowania. Taki balon to bardziej Keg niż butelka. Ale lepiej poczekaj na kogoś kto ma doświadczenie w takim butelkowaniu.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te butelki zakręcane? bo są też takie z zamknięciem patentowym. Może takie lepiej by trzymały. 4g na 0.5l to bardzo dużo, Ja ogólnie wole piwa mniej nagazowane. I tak z ciekawości później zamkniesz butlę i następnym razem znowu kufelek i tak dalej ? to się chyba ro zgazuje ? chyba że to na jakąś imprezę do szybkiego spicia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kegowaniu używa się połowę surowca do refermentacji w stosunku do butelkowania. Taki balon to bardziej Keg niż butelka. Ale lepiej poczekaj na kogoś kto ma doświadczenie w takim butelkowaniu.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Też tak daję. Im większa pojemność i mniej wytrzymała ścianka daję mniej surowca. Nie stosowałem jednak większych niż 2 litrowych. tu 30% mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Kiedyś kiedyś butelkowałem warkę w PETy 5 litrowe. Surowca do refermentacji dawałem tyle co zwykle i butelki mocno napuchły, wydęły się, wyglądały jakby miały wybuchnąć. Moim zdaniem można zlać w taką objętość, jednak jak pisali poprzednicy należy dać mniej cukru. Z jednej strony z lenistwa można tak zrobić, mniej zachodu, a z drugiej ze swojego doświadczenia wiem, że 5 litrów piwa na raz ciężko wypić. A rozkładać na kilka dni taką butlę to nie dość, że się odgazuje, jest ryzyko infekcji, ryzyko wielkiego granatu i ogólnie zmieni się smak piwa w te dni. Nie wiem czy warto poświęcić trochę więcej czasu i butelkować w standardowe butelki 0,5 czy 0,66. 

Nie tak dawno zlewałem też piwo do butelek PET 1,5 litra. W takiej pojemności się sprawdziło. Butelki zrobiły się twarde i ich wygląd nie wskazywał na jakieś rozerwanie czy odszczelnienie. A do wypicia w sam raz na raz. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka 5l dama waży ok 1`,3 kg ,,zaś butelka 1,5 l  po grolszu 1kg. więc sam powinieneś wiedzieć czy te 5 litrówki się nadają . A trzeba jeszcze dodać to że te 5l nie są dostosowane do zwiększonych ciśnień wiec w  'jakościówce'  przechodom pewno i większe skazy. Ale kolego próbuj lecz nie zapomnij efektów tu opisać bo sam mam takich dam 5 litrowych 8 szt. więc jak co............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wspominałem zależy jaki kolega ma cel, bo można i w 10l butle zakapslować, ale podstawowe pytanie po co ? Sam jeśli miał bym się bawić w kapslowanie w butelki o większej pojemności to wybrał bym PETy 1.5l, ale jakieś porządniejsze tzn. nie po pierwszej lepszej marketowej wodzie gazowanej za 50gr. Tylko np w 1.5l butle po żywcu, zdaje się że ta butelka wydaje się być dość solidna. Może na lato zabutelkuje tak testowo weizena jedną taką butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja tak tez pomyślałem że 1,5l plastiki były by w sumie dobre , ale pomyslałem raczej o tych po piwie i dzisiaj wybralem się do marketu celem zakupienia 1,5l -go piwa ( kto to wypije) ale w niedzielke kapslowanie więc spróbuje taka 1 szt. zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

uff. jestem już posiadaczem 3 tacki butelek 1,5l po piwie. Już w sumie zalałem ich 5 szt. i żadnej jak na razie infekcji nie miałem na gazowanie ok. Tylko skąd takich butelek nabrać bo te piwa to do wylania się tylko nadaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.