Jump to content

Temperatura wody


Recommended Posts

Koledzy piwowarzy,

mam mały problem, otóż zapomniałem z mieszkania w którym zawsze warzylem piwo zabrać termometrach i problem jest taki, że nie mam pojęcia jak mogę dowiedzieć się czy temperatura wody do rehydratacji jest odpowiednia dla drożdży. Jakieś pomysły czym to sprawdzić, czy po prostu odstawić zagotowana wodę na jakis czas tak żebym mieć pewnośc, że nie zabije drożdży.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Link to comment
Share on other sites

Jak nie masz jak zmierzyć, to zostaw wodę na noc pod przykryciem. Z rana będzie temperatura otoczenia. Więc jak to będzie stało w domu to będziesz miał temperaturę ok 22C

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Ja rehydratyuzuję bez termometru. Kilka godzin przed wsypaniem drożdży zalewam szklankę wrzątkiem i przykrywam. Jak przez szkło nie jest już ciepła to mogę wsypać drożdże. Do tej pory to działa, z 10 warek tak zrobiłem.  

Link to comment
Share on other sites

A to ja robię jeszcze inaczej. Hydratyzuje w buteleczce 0.3 po frugo. Wcześniej tą buteleczkę zalewam wrzątkiem z czajnika i zostawiam na kilka minut. po czym wylewam gorącą wodę i wlewam wodę butelkowaną niegazowaną z temperatury pokojowej. Przepłukuję aby szkło złapało temperaturę pokojową i wylewam ta wodę do szklanki, bądź do zlewu jak kto woli. Wlewam kolejny raz wodę z butelki i wsypuje drożdże. I mam pewność że woda ma temp pokojowa czyli około 20 stopni.

Link to comment
Share on other sites

jeżeli, zgodnie z publikowanymi na forum wykresami, uwadniasz w 30-35 stopniach, to jest to odczuwalnie w dotyku delikatnie ciepłe, tak więc coś pomiędzy lekko chłodne a delikatnie ciepłe nie zrobi dżordżom krzywdy.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisze jaras.

Gdy robiłem na sucharach piwo wodę gotowałem w mikrofali w szklanej butelce po np. frugo później zacząłem używać małej szklanej kolby laboratoryjnej a następnie przykrywałem folią aluminiową (np jednorazowe aluminiowe foremki do babek).

Aluminium można zdezynfekować nad palnikiem gazowym.

Wychładzanie na szybkości w kąpieli wodnej, ale uwaga ! PRZY BUTELCE NA POCZĄTKU DO KĄPIELI WODNEJ WLAĆ CIEPŁĄ WODĘ I DOPIERO POTEM JĄ SCHŁADZAĆ WLEWAJĄC ZIMNĄ BO W PRZECIWIEŃSTWIE DO KOLBY NIE JEST ZE SZŁA BOROKRZEMOWEGO I PĘKNIE OD SZOKU TERMICZNEGO.

Kilka minut i woda zimna.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.