Jump to content

New England IPA - szare zmętnienie

Recommended Posts

Witam,
jakiś czas temu warzyłem modny ostatnio styl New England IPA, zgodnie z założeniami piwo wyszło mętne niestety kolor jest bardziej żółto szary niż ładnie żółty jak to komercyjne przykłady.
Wodę modyfikowałem chlorkiem wapnia, kwasem fosforowym obniżyłem pH.
W składzie było 42.1% słodu pilzneńskiego, 28.1% Mariss Otter Pale , 11.2% błyskawiczne płatki owsiane, 5.6%  płatki pszenne błyskawiczne, 7% Carapils i 5,9% Diastatycznego
Ekstrakt wyszedł mi 17% ale już nie chciałem bardziej rozcieńczać, po prostu modyfikacja wody poprawiła mi wydajność.
Drożdże S-04 
Chmielone także podczas burzliwej zgodnie z zaleceniami, no i oczywiście na cichą.

Zastanawiam się dlaczego to zmętnienie jest takie żółto szare (trochę jak kolor drożdży)
Czy możliwe, że jest to kwestia płatków owsianych , jeśli tak to jakie płatki owsiane polecacie, skąd zamawiacie? może kupujecie w markecie?
a może lepiej zamiast płatków owsianych zastosować słód owsiany?

byłbym wdzięczny za jakiś komentarz, wypowiedzenie się na ten temat, żeby po prostu już ten problem się nie pojawił w kolejnych warkach.

Daj zdjęcie bo tak to sobie można gdybać. Zapewne drożdże lub chmieliny i tyle. Wątpię, żeby rodzaj płatków miał jakiekolwiek znaczenie. Słód owsiany daje inny efekt niz płatki owsiane.

Używałem płatków z lidla i z biedronki i dają radę - w obu przypadkach mowa o płatkach ekspresowych.

W ostatnim czasie testowałem różne zasypy pod NE IPA - nie zdarzyło mi się mieć szarej/mętnej barwy finalnej piwa. Podczas fermentacji - owszem, ale z reguły gdy się kończyła to piwo zmieniało mocno odcień. może spróbuj podbić całość odrobiną karmelu? zaryzykowałbym stwierdzenie że może to być wpływ słodu diastycznego albo wody - ale to tylko przypuszczenia.

jako bonus łap mój najlepszy zasyp. w efekcie wyszło piękne, żółte piwerko - prawie jak na fotach z instagrama:

60% Pale Ale (Viking Malt)

30% Pszeniczny

10% Płatki owsiane ekspresowe

plus laktoza i S33. Efekt naprawdę jest niesamowity, polecam.

Edited by LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO