Jump to content

Piwniczka na wino


Recommended Posts

Witam, nareszcie przyszedł czas aby zrealizować swoje marzenia, będę budował piwniczkę :) .Projekt jest taki: 4x6x2,5m. Teren został wyznaczony,więc teraz sprawy papierkowe ,czyli zgłoczenie w gminie,a tam  szok :wallbash: odsyłano mnie od pokoju do pokoju i nikt nie potrafił mi powiedzieć co z tym zrobić ,aż w końcu  sam dyrektor podioł decyzję : PIWNICZKA NIE MA STATUSU POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO WIĘC NIE TRZEBA ROBIĆ ZGŁOSZENIA: podziękowałem i wyszedłem , i to by było na tyle spraw papierkowych.co do budowy to mój plan jest taki: płyta podłogowa będzie wylana na głębokości od2,5 do 3m to będzie zależało od wód gruntowych, płyta grubości 20cm lana z gruchy beton mocny wodoszczelny, oczywiście wylany na folii budowlanej,będzie zazbrojony prętem 12mm w podwójnej siatce i oczku 20x20cm, brzegi oraz miejsca pod ścianą zostaną wzmocnione dodatkowymi drytami a strzemionach.

Ściany z bloczka fundamentowego 38x24x12 cm ,co drugą warstwę będę kładł 2 pręty 6mm aby je wzmocnić.Co do reszty budowy to jeszcze plany mogą ulec zmianie. Jak tylko zacznę kopać to dorzucę fotki.

ps: jeśli ktoś z szanownych kolegów miałby wiedzę co do budowy to proszę o poprawę tego projektu.

Link to comment
Share on other sites

Lał ławę i chyba dobrze zrobił. W rozmowach z nim, wspominał, że po wylaniu posadzki w jednym z pomieszczeń nie chciało schnąć.. Tam gdzie dał cegłę nie było tego problemu. I jeszcze raz zastanowiłby się nad pełną wylewką.

Też wylewałem ławę i mam na dniach układać podłogę z cegły i płyt chodnikowych - zobaczymy jaki będzie efekt

Link to comment
Share on other sites

Na początku też miałem lać ławe i wykładać podłogę cegłą , ale podłoga będzie na głębokości od 2,5 do3m ,a jak przyjdzie woda gruntowa to będę miał basen a nie piwniczkę :) , a sama izolacja nie wytrzyma parcia wody,więc jestem skazany na płytę fundamentową.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja również myślę o piwniczce do leżakowania piwa. Pomysł mój jest taki:

http://szambabet.pl/piwnice-ogrodowe/

Akurat ten producent jest ok. 50 km. od mojego domu. Koszt takiego gotowca to od 2,5 tyś.zł. w zależności od wielości. Działkę mam suchą i z fajnym wzniesieniem w który mógłbym się wkopać ok. 1-1,2 m w głąb ziemi. Całość powinna być obsypana warstwą min. 1m. ziemi, wejście od północy. Z tego co wiem od starszych ludzi do takiej piwnicy warto włożyć ze dwa głazy z czerwonego piaskowca, który wyrównuje mikroklimat (wilgotność). Temperatura powinna być w miarę stała przez cały rok od ok. 6 do 10 st.C.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

niestety idzie bardzo wolno:(. ciągle pada , jak przyjadę z pracy o 16 to do wieczora mam mało czsu, i jeszcze muszę zaznaczyć że wszystko robię sam ,czyli muszę wymieszać beton w betoniarce potem przetransportować go na dół , bloczki też same nie wskoczą do dołu ,a potem zostaje jeszcze wymurowanie tego wszystkiego. Ale jak już skończę piwniczkę to nie wyjdę z niej przez tydzień :polew:

20170910_123006.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zazdroszczę. Ja nie mam takiej możliwości. :( Mam/miałem piwnicę, ale zostałem jej pozbawiony, bo dom w którym była należał do mojej babci, a ta, niestety, zmarła w tym roku i budynek przeszedł w ręce cioci ... Ponieważ chce dom wyremontować, praktycznie go wybebeszyła i nie ma planów na piwnicę.

Z resztą, jak bym mógł do niej wpadać do piwnicy, skoro nie była by już moja? ;) ;p

Jedyne co mi pozostało, do mniejsza piwniczka, w tzw., letniej kuchni, ale musiałem ją ocieplić w te lato ... Zobaczymy w pierwsze mrozy/przymrozki co dało przyklejenie styropianu, użycie chemii oraz ocieplenie klapy ...

Jaki koszt przewidujesz? I czy można się podłączyć z własnym piwem? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jeszcze udało mi się wylać strop nad schodami , ale to już wszystko na ten rok. Niestety mam inny problem a mianowicie woda gruntowa spowodowała że do piwniczki napompowało mi 10 cm wody . Woda weszła między posadzką a ścianą, tam gdzie jest izolacja pozioma . Ścian jeszcze nie tynkowałem więc na wiosnę będę musiał pomyśleć o izolacji wewnątrz piwniczki.

20171107_154447.jpg

20171107_154506.jpg

20171107_154540.jpg

20171107_154611.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.