Jump to content

farfocle w piwie - witbier


Recommended Posts

Na zdjęciu nic nie widzę poza zmętnieniem, ale to w witbierze akurat jest ok. Często jak butelkuję to do ostatnich butelek dostają się nieładne osady, drożdże, jakieś osady na ciepło po gotowaniu. Nie wygląda to apetycznie, ale nie wpływa jakoś znacząco na smak, no i zazwyczaj to tylko kilka butelek. Jak piwo jest dobre w smaku i zapachu i wiesz, że do końca go przefermentowałeś(ewentualne granaty) to niczym się nie przejmuj.

 

Jedna APA wyszła mi totalnie mętna, już dwa miesiące od zabutelkowanie i nic a nic się nie klaruje. Akurat w tym stylu pożądana jest klarowność, ale jakoś specjalnie się tym nie przejmuję. Piwo wyszło świetnie, a samo zmętnienie jak mniemam od drożdży nadaje mu gładkości, pełności. W słabszych piwach, które mogłyby być wodniste jest to cecha na plus. Jedyne co mnie martwi to, to, że nie wiem jak udało mi się takie ładne zmętnienie uzyskać(równomierne, bez żadnych śmieci zawieszonych w piwie) bo chętnie bym to powtórzył w innych piwach. W zasypie jest sporo pszenicy(ok 1/3) i nie dawałem mchu irlandzkiego do gotowania, bo akurat mi się skończył. Może to jest tego przyczyną. Fermentowane na US-05. 

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś w piwie miałem takie farfocle tylko dużo dużo więcej :D - drożdże sflokulowały w ten sposób a że piwerko było mocno gazowane to jeśli się szybko po otwarciu klarownego nie przelało do szkła drozdze podrywały sie z dna i pojawiał sie bardzo efektowny gusching ( na takich drobinach osadzały sie bombelki i robiła się reakcja łańcuchowa). Dodam że te drożdżaki w smaku nie były dobre.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.