Jump to content

Ponowne klarowanie po przeprowadzonej refermentacji


Recommended Posts

Witam,

Robiłem cydr z soku mętnego z kartonów 3 i 5 litrowych, tych marketowych.

 

Fermentował 3 tygodnie, potem przelałem na cichą aby się wyklarował. Po kolejnych 14 dniach w tym 7 z żelatyną dalej nie był klarowny. Stwierdziłem, że taki jego urok i zabutelkowałem. Po 4 dniach zaczął się klarować i teraz po 7 dniach mam centymetr osadu w butelkach.

 

Pytanie:

Czy ktoś stosował już taką metodę aby otworzyć wszystkie butelki, przelać do wiadra i wyklarować jeszcze przez ok 2 tygodnie?

Jestem pewien, że po dwóch tygodniach będzie klarowny i odgazowany, wtedy będę mógł przeprowadzić ponowną refermentację.

 

Czy to może się udać, nie zepsuje się?

 

Nie mogę zaakceptować tego zmętnienia po otwarciu butelki, teraz jest jeszcze mało gazu i podnosi się pełno osadów, a po pełnej refermentacji będzie podnosiło się jeszcze więcej mętów z dna :/

Link to comment
Share on other sites

W teorii powinno się bez problemu udać, największym problemem chyba będzie oksydacja, chociaż na cydrach to ja się słabo znam i może w cydrach to nie aż taki problem jak w piwie.

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

Zawsze bedziesz miał coś (drożdze) w butelce. Jak bedziesz rozlewał jeszcze raz, bedzie wiecej O2 w cydru. Nie jest duży problem, bo cydr nie ma chmiel i sok nie jest delikatny jak słód, ale do piwo to bedzie tragedia.

Edited by BretBeermann
Link to comment
Share on other sites

Do drożdży po refermentacji jestem przyzwyczajony, obawiam się tylko tego natlenienia. Chyba zaryzykuję, choć nie jestem jeszcze do końca przekonany.

 

Dziękuję wszystkim za porady.

Edited by Thorime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.