Skocz do zawartości

APA i RIS - dobór chmielu


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy wątek nie powinien pojawić się w recepturach, ale... ;-)

 

Warzę lekką APĘ po to, żeby mieć gęstwę do RIS-a, w związku z tym nie chcę zbytnio inwestować w to piwo. Jakiego, na moim miejscu amerykańskiego chmielu, [jednej odmiany] byście użyli. Nie oczekuje fajerwerków tylko w miarę przyzwoitego aromatu. 

 

Jeśli chodzi o RIS-a to mam w gruncie rzeczy to samo pytanie. Temat goryczki mam już ogarnięty. A co z aromatem? Wiem, że w tym piwie nie chmielu trzeba oczekiwać w zapachu, ale jednak coś tam trzeba sypnąć. Jakie tu macie sugestie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do APA cokolwiek, najpopularniejsze to cascade, centennial, citra, equinox, chinook, simcoe, mosaic, amarillo. Co nie wsypiesz to będzie dobrze, możesz jeden możesz ze 3 różne. W kwestii redukcji kosztów to musisz raczej zmniejszyć ilość bo cenowo wszystkie są podobne. Zaoszczędzisz też dając na goryczkę jakąś marynkę czy iunge zamiast amerykańskiego. 

 

Ja do RISa bym dał tylko na goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wątek nie powinien pojawić się w recepturach, ale... ;-)

 

Warzę lekką APĘ po to, żeby mieć gęstwę do RIS-a, w związku z tym nie chcę zbytnio inwestować w to piwo. Jakiego, na moim miejscu amerykańskiego chmielu, [jednej odmiany] byście użyli. Nie oczekuje fajerwerków tylko w miarę przyzwoitego aromatu. 

 

Jeśli chodzi o RIS-a to mam w gruncie rzeczy to samo pytanie. Temat goryczki mam już ogarnięty. A co z aromatem? Wiem, że w tym piwie nie chmielu trzeba oczekiwać w zapachu, ale jednak coś tam trzeba sypnąć. Jakie tu macie sugestie. 

 

Do RISa możesz użyć byle jakiego chmielu aby dał goryczkę, aromatu i tak nie uświadczysz, tym bardziej po 8-12 miesiącach leżakowania, więc bez sensu...

Ja bym właśnie do APY postarał się o jak najlepszy chmiel bo o to w tym piwie chodzi. Nie wiem czy różnica 5zł na chmielu to aż taka straszna inwestycja   :facepalm:

Chcesz po taniości to daruj sobie APE i kup 2 paczki U-04...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcesz po taniości to daruj sobie APE i kup 2 paczki U-04...

 

Chcę po taniości, ale nie obydwa piwa tylko tę APĘ. A chcę ją zrobić, bo jednak do RIS-a powyżej 26 Blg suchary to nie jest optymalne rozwiązanie. I nie będę używał S-04 [chyba Ci się pomyliło z tym U-04  ;) ] tylko US-05. Doradził mi je Czesław Dziełak [przy założeniu, że gęstwa będzie z suchych], co akurat dla mnie nie jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do RISa możesz użyć byle jakiego chmielu aby dał goryczkę,

Niekoniecznie.

Wkleję drugi raz ostatnio fragment o chmielu do wykorzystania w mocarzach, z definicji dłużej leżakujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób dowalone polskim Cascadem. Za cenę amerykańców kupisz 2x tyle cascadePL i empirycznie przekonasz się co ten chmiel jest warty. Albo zrób PolishPA - wrzuć na aromat junge, cascadePL i oktawię. Będzie tanie i fajnie. Polską pszenicę nachmieliłem podobnie i wyszło świetne pale ale :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przeczytałeś ten .pdf?

Tomahawk ma wg ychhops.com 15-17,5 % alfa kwasów i 4,5-6% beta.

Czyli, dla piw, które będą długo dojrzewać, warto zainteresować się szlachetnymi odmianami? Które zawierają mało myrcenu i stosunek alfa i beta kwasów zbliżony do 1? Marynka to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcę po taniości, ale nie obydwa piwa tylko tę APĘ

 

Nie przesadzajmy, na APA nie idzie nie wiadomo jak chmielu, a jak wiadomo piwowarstwo domowe i tak jest tańsze od kraftów. Więc daj te 10zl więcej na chmiel i nie kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.