Jump to content

Emaliowana pokrywka do garnka z nierdzewki

darinho

Recommended Posts

Witam. Dostałem ostatnio garnek z nierdzewki 35 litrowy, ale bez pokrywki. Okazało się, że pokrywka z mojego o ok 6l mniejszego garnka emaliowanego pasuje jak ulał (dość szczelnie domyka). W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy utrata ciepła przez pokrywkę jest na tyle znacząca, że warto jednak postarać się dokupić pokrywkę i mieć całość z nierdzewki? Czy mimo to i tak będzie dużo lepiej niż w garnku tylko z emalii? Jak zacierałem w tym żółtym emaliowanym to tracił jakieś 6°C przez godzinę zacierania i zazwyczaj po pół godziny podgrzewałem aby ponownie ustalić temperaturę. Ktoś używał takiej kombinacji nierdzewka + emalia? 

2. W tym emaliowanym zrobiłem już ponad 40 warek. Garnek jest bez odprysków, ale pokrywka jest w słabym stanie. Czy jeśli pokrywka ma duże uszczerbki emalii to wpływa to na piwo? W sumie ma ona kontakt tylko z parą a z brzeczką już nie i to tylko przy zacieraniu i zagotowywaniu, bo gotuję już bez przykrycia. W moich piwach żelaza nikt nigdy nie wyczuł.

3. Może ktoś ma odsprzedać pokrywkę z nierdzewki?. Albo jakiś link gdzie można kupić? Emaliowane to jeszcze znalazłem ale z nierdzewki to już nie. Średnica tej żółtej na zdjęciu to 38,5cm.

post-15266-0-91983600-1498548994_thumb.jpg

post-15266-0-58827600-1498549019_thumb.jpg

post-15266-0-59260400-1498549043_thumb.jpg

Ad1: bedzie podobnie jak dla nierdzewki. Jak chcesz mniejsze straty do dociepl garnek z pokrywką.

Ad2: Sam sobie odpowiedziałeś. Jak poczujesz żelazo, to wtedy wymienisz.

Ad3: zerknij na jakies sklepy z wyposażeniem gastronomicznym dla przemysłu. Tam powinieneś coś znaleźć jak juz chcesz zmienić

W moim przypadku jak przeszedłem z emalii na nierdzewkę to zauważyłem że trzyma on dużo lepiej temperaturę w zauważalny sposób lepiej ( garnek Tadar z grubym dnem ) ale oczywiście przy długim zacieraniu jedno temperaturowym - temperatura spada. Ma na to także wpływ jaki to jest zacier. Po wyłączeniu palnika jest tak że temperatura potrafi jeszcze jakiś czas rosnąć nawet o kilka stopni jeśli skorzysta się z przykrywki. 

Od razu na Twoim miejscu rozważałbym zainstalowanie zaworu - bez spawania albo jeszcze lepiej z spawaniem. Duża wygoda plus można przykręcić od wewnątrz hopstopper albo np. filtrator z oplotu.