Jump to content

BA AIPA - kegowanie

Recommended Posts

Cześć,

mam około 25 litrów na cichej (BA AIPA). 19 litrów pójdzie w keg a reszta w butelki. W instrukcji jest tak:

burzliwa w temp. 18-21 C przez 7 dni, później cicha w temp. 18-21 C przez 14 dni.
Butelkować z użyciem glukozy (70 g na 10 litrów piwa).
Zabutelkowane, trzymać w temp. 18-21 C przez co najmniej 3 tygodnie (refermentacja), następnie leżakować w temp. poniżej 15 C (o ile to możliwe) przez 3 tygodnie.

no i teraz się zastanawiam. Z butelkami wiadomo, zrobię tak jak w instrukcji natomiast co do kega nie jestem pewien, najprościej było by mi zlać po cichej do kega i wstawić od razu do lodówki (4,5-5°C) - w takim przypadku mam poczekać 3 czy 6 tygodni przed piciem? 

Druga opcja to zostawić 19 litrów na dodatkowe 3 tygodnie cichej w temperaturze 18-21. Czy te 3 tygodnie są wyłącznie do refermentacji czy może coś się tam układa w smaku zapachu?

Dajcie znać jak lepiej zrobić bo w niedzielę będzie równo 14 dni cichej i nie wiem czy lać w keg czy potrzymać te dodatkowe 3 tygodnie.

Dzięki!

Nie musisz się tego aż tak sztywno trzymać, jak zabutelkujesz/zakegujesz kilka dni później to nic się nie stanie. Ogólnie ja robię tak, że przelewam piwo po cichej do fermentora z kranikiem, zlewam 19l do kega, a do reszty dodaję odpowiednią ilość glukozy do refermentacji i butelkuję. Wtedy wystarczy kega nagazować sztucznie z butli i praktycznie można pić. Jeżeli jednak chciałbyś tego kega potrzymać dłużej to słyszałem, że wtedy dodaje się połowę glukozy do refermentacji niż normalnie, ponieważ gazu i tak dobija się z butli. 

Te 3 tygodnie są przewidziane na refermentację, jednak jak próbuję swoich piw to większość najlepiej smakuje po jakichś 4-6 tygodniach, ale wtedy ponad połowy już nie ma xD.