Jump to content

Piwa nie tracące walorów z czasem!

Recommended Posts

Witam.

Ostatnio zrobiłem coś a'la APA/IPA. Było to trzy miesiące temu i nadal mam kilkanaście butelek. Słabo idzie mi picie domowego piwka ;) Pomyślałem - szkoda chmielu na aromat ! :) Dajcie Wasze sprawdzone przepisy na piwa, które mogą trochę dłużej poleżakować i nic im nie ubędzie* ! (będą to raczej piwa z małą ilością chmielu)

* poza porterami bałtyckimi i RISami, mogą być bezstylowce

Dzięki!

Dajcie Wasze sprawdzone przepisy na piwa, które mogą trochę dłużej poleżakować i nic im nie ubędzie*

50% pszenicznego+40% pilzno albo pale+10% monach

Zacierane dowolne - schemat pszenicznego albo jednotemperaturowo.

17-18 BLG. Chmielone do 30 IBU. Ja na aromat daję USA/NZ ale wersje bez też działają

Fermentowane pszenicznymi szybciej wychodzą z optimum, te fermentowane brytyjczykami (ostatnio MJ79) po 1,5 roku są nadal smaczne.

Ten sam zasyp zadziałał także na belgijskich drożdżach. Bardzo wdzięczny zasyp do wariacji chmielenia i drożdży (jako drugie piwo, na gęstwie).

Dzięki za odzew ;)

Chodziło mi raczej o Wasze konkretne, sprawdzone receptury.

Wcześniej czytałem na Wiki informacje i mniej więcej rozeznaje się co do stylów piwnych - prawdopodobnie będę robił Tripla ;)

Dzięki za odzew ;)

Chodziło mi raczej o Wasze konkretne, sprawdzone receptury.

Wcześniej czytałem na Wiki informacje i mniej więcej rozeznaje się co do stylów piwnych - prawdopodobnie będę robił Tripla ;)

proszę bardzo:

http://www.wiki.piwo.org/Dry_Stout,_Adam_Wr%C3%B3bel_(pieron)

to piwo jest tak dobre, że warzyłem je jako jedyne dwa razy. zmieniłem jedynie zacieranie, zastąpiłem ten niemiecki chmiel Magnumem, dałem inne drożdże (S5) i uważam że piwo jest 10/10.