Skocz do zawartości

jak długo leżakować


BumenLBN

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm generalnie jak pisałem trzymam się instrukcji załączonej do zestawu. a co do fermentacji cichej to niczego nie przelewałem. Po prostu zmieniłem wieko w fermentatorze na takie bez rurki i przeniosłem fermentator w zimniejsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, BumenLBN napisał:

hmmm generalnie jak pisałem trzymam się instrukcji załączonej do zestawu. a co do fermentacji cichej to niczego nie przelewałem. Po prostu zmieniłem wieko w fermentatorze na takie bez rurki i przeniosłem fermentator w zimniejsze miejsce.

Jak tak to brawo - dobra decyzja. Wymianę wieka i rurki też możesz sobie odpuścić na przyszłość. Zawsze to mniej powietrza, które dostaje się do piwa - w tym momencie to już jest niekorzystne bo mało CO2 się wydziela, które może wypchnąć tlen z otoczenia piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że Ci wyjdzie 7+7 czy jak wolisz 'na Kopyra' to nie znaczy że jest to dobra metoda i warto się jej trzymać. Bie rozumiem, jest tu tyle wartościowych porad od piwowarów z ogromnym stażem i ilością warek, ale ludzie zawsze i tak wiedzą lepiej. Więc moja rada, nawet jak wyjdzie Ci to piwo tak jak potrzeba, albo co gorsza będzie Ci się wydawało że jest ok bo pewnie nie masz doświadczenia sensorycznego, to nie promuj tej metody jako, że działa i 'można tak robić bez obawień'. Nie zakładam że planowałeś robić to co opisałem wyżej, po prostu przestrzegam przed tym co się wielokrotnie na tym forum przewija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim dłużej ten temat maglujemy - tym bardziej mi się chce śmiać - nie tylko z siebie :wallbash:. Niech każdy się zastanowi nad jedną sprawą - skąd wyszło to nieszczęsne 7+7 i pod jaką sytuację czy dla jakiego grona odbiorców. Proszę tutaj nie przytaczać że to Ten i On jest za to odpowiedzialny. Przypomnę - tu Dinozaurom, że film ten i temat ciągnie się od 2010-13 bo to chyba na ten czas nastąpił bum. Teraz mamy 2017 i dziwicie się, że Ktoś powtarza dla "Dinozaurów" bzdury, ale dla "nas" to jest właśnie ten czas 2013! to że napiszecie jakiś list do sprzedawców czy to będziecie maglowali cały czas od początku... Dziś przeglądnąłem materiały (ponownie) na wiki i tam jest postępowanie przy fermentacji w podrozdziale: "Zeszło do XºBlg, czy już przelewać na cichą? " To było dla mnie wyznacznikiem za drugim razem - niestety wyszło to 9 dni na burzliwej i 9 na cichej - w innym fermentorze bez drożdży z dna. Nie wiem czemu niektórzy mówią że najlepiej nie ruszać (tutaj poproszę o merytoryczne wywody) trupów jak już zakończyła się fermentacja. Oczywiście dopowiem - nie z każdym piwem postępuje się tak samo - żeby uniknąć bezsensownych wstawek o risie.

Dlatego jednak poproszę o luźniejsze podejście i pamiętanie - że nie każdy czyta Piwowara, angielskojęzyczne pozycje - bo albo do tego nie doszedł, albo nigdy nie dojdzie.

PS. W tematach podpowiedzi - mnie już nie zobaczycie - ale nie obiecuję że będę milczał jak grób (B.K - twoje wstawki o trzymaniu sobie "granatów" przy łóżku, żebyś miał spokój - trochę małe to było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Skajo napisał:

To że Ci wyjdzie 7+7 czy jak wolisz 'na Kopyra' to nie znaczy że jest to dobra metoda i warto się jej trzymać. Bie rozumiem, jest tu tyle wartościowych porad od piwowarów z ogromnym stażem i ilością warek, ale ludzie zawsze i tak wiedzą lepiej. Więc moja rada, nawet jak wyjdzie Ci to piwo tak jak potrzeba, albo co gorsza będzie Ci się wydawało że jest ok bo pewnie nie masz doświadczenia sensorycznego, to nie promuj tej metody jako, że działa i 'można tak robić bez obawień'. Nie zakładam że planowałeś robić to co opisałem wyżej, po prostu przestrzegam przed tym co się wielokrotnie na tym forum przewija.

ok, jestem na forum od tygodnia, przeczytałem 0,001% wpisów i zrobiłem jedną warkę z brewkitu. Nie łatwo jest też od razu znaleźć materiał którego się szuka, trzeba trochę praktyki, dużo tego jest. Trochę cierpliwości dla nowicjuszy i dzięki za wskazówki  Juz wiem ze metoda 7+7 nie jest dobrą metodą, jest uproszczonym podejściem do fermentacji, na naukę trzeba trochę czasu. Co do Kopyra, on w jednym ze swoich filmików mówi żeby się zapisać na piwo.org i traktować to jak encyklopedie. Myślę ze jeżeli on by tłumaczył dokładnie wszystkie procesy i problemy jakie trzeba obserwować w warzeniu piwa to bardzo mało osób by się za to wzięło. 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tombatold napisał:

Nie wiem czemu niektórzy mówią że najlepiej nie ruszać (tutaj poproszę o merytoryczne wywody) trupów jak już zakończyła się fermentacja.

Jak zakończyła się fermentacja (kompletnie, łącznie z posprzątaniem przez drożdże) to się butelkuje piwo, a nie przelewa na jakąś "cichą" ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.