Jump to content

Niekonwencjonalne drożdze, piwo probiotyczne


Recommended Posts

Cześć! Jak wygląda sytuacja w Polsce z dostępnością drożdzy takich jak np. Schizosaccharomyces pombe/japonicus,  Hanseniaspora vineae, Wickerhamomyces anomalus, Lachancea fermentati czy innych niekonwencjonalnych drożdzy? Tematem zainteresowałem się po doniesieniach o ciekawych efektach uzyskanych przez Justina Amarala na S.japonicus. Czy można dostać je w innej formie niż np. organizmy modelowe, bo ceny w takich wypadkach są zawrotne.

 

I inne pytanie - jakich ziół mogłbym użyć do nadania goryczki, oprócz chmielu, tak aby zachować w piwie żywe kultury bakterii L. plantarum 299v, Chmiel będzie w tym wypadku biobójczy, a marzy mi się kwaśne piwo "probiotyczne".

 

Edited by YeastOnSteroids
Link to comment
Share on other sites

45 minut temu, YeastOnSteroids napisał:

I inne pytanie - jakich ziół mogłbym użyć zamiast chmielu do nadania goryczki, oprócz chmielu, tak aby zachować w piwie żywe kultury bakterii L. plantarum 299v, Chmiel będzie w tym wypadku biobójczy, a marzy mi się kwaśne piwo "probiotyczne".

 

Z pierwszą częścią pytania Ci nie pomogę, aż tak daleko moje hobby jeszcze nie zaszło. Co do drugiej części to piołun (tutaj ostrożnie) oraz inne odmiany bylic (nadmorska, północna). Ten artykuł może być dla Ciebie ciekawy: https://growlermag.com/beer-before-hops-the-bittering-herbs-of-yore-are-making-a-comeback/.  Dodatkowo z tego co pamiętam chyba z Radical Brewing Moshera, to pędy sosny podnoszą gorycz, ale niestety również żywiczność. Jest jeszcze książka  'The Homebrewer's Garden' , może tam coś znajdziesz. 

Link to comment
Share on other sites

O gruicie to wiem, do ziół które zostały wymienione, a były kiedyś szeroko stosowane można, dorzucić woskownicę europejską i krwawnik pospolity. Tylko moja zgwozdka jest inna - czy te zioła nie są również biobójcze dla Lacto? Ktoś testował?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, YeastOnSteroids napisał:

Cześć! Jak wygląda sytuacja w Polsce z dostępnością drożdzy takich jak np. Schizosaccharomyces pombe/japonicus,  Hanseniaspora vineae, Wickerhamomyces anomalus, Lachancea fermentati czy innych niekonwencjonalnych drożdzy?

 

zasadniczo ciężko teraz dorwać bretty - o tych fikuśniejszych w ogóle nie słyszałem żeby były dostępne w dystrybucji

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi o alkohol, tylko chmiel i czas, co z tego ,że wyżyją w 20% alko jak zdechną po 3 tygodniach butelce ze starości czy innej cholery,

zrobiłem pare doświadczeń i  wychodzi ,że lepiej nasypać  na brzeczkę suchych lakto z paczki (pewnie z 1/5 - 1/4 łyżeczki) niż robić z  gęstwy po fermentacji kwaśnej 1,5 L (same lakto) ,po przetrzymaniu 2 tygodni w lodówce.

Zdecydowanie szybszy start tych suchych.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.