Jump to content

WLP550 - jaka temperatura najlepsza


Recommended Posts

Witam

 

Zamierzam uwarzyć Belgian Pale Ale [według receptury Doroty Charpek] na drożdżach WLP550. W ich specyfikacji mówi się o przedziale temperatur od 20 do 26. A u mnie sytuacja wygląda tak, że albo fermentuję w piwnicy - temperatura około 18 stopni, albo w pokoju - około 24. No i pytanie co wybrać. Jak będę fermentował w 18 to nie wiem, czy drożdże odsłonią całą Belgię - If you know what I men. A jak dam piwo do 24 [Wiadomo, że fermentacja podnosi nieco temperaturę], to się boję przegięcia z estrami i fuzlami. Co byście radzili, jakie macie doświadczenia z tymi drożdżami?  

Link to comment
Share on other sites

Nie mam doświadczenia z tym szczepem ale start przy 24°C, to wg mnie mocne ryzyko, mając takie warunki, to ja bym pewnie fermentował przez 2-3 dni w 18°C, a później przeniósł do 24°C.

Link to comment
Share on other sites

Tylko raz ich używałem (ta sama receptura co Ty) . Wg moich notatek wstawione było w 16-17C i po około tygodniu temp. podniesiona do około 19C. Ilość fenoli nie była ogromna, nawet powiedziałbym, że lekko poniżej "średnich" oczekiwań ilościowych, ale mi to akurat bardzo pasowało.

Co do pomieszczenia to oczywiście wybrałbym piwnicę. Skoro temperatura otoczenia to 18C to na początku w wiadrze będziesz miał 20-21C także Belgia powinna spoko wyjść :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.