Jump to content

Zmienne blg - ciągła fermentacja(?)


Arszonto

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich bywalców, to mój pierwszy post na forum.
Niecały miesiąc temu zacząłem warzyć swoją drugą warkę z ekstraktów. Chciałem uzyskać coś na podobieństwo Saison. Wykorzystałem 3,4kg bruntala jasnego i 1kg profimatora jasnego. Aplikacja wyliczyła mi blg na poziomie ok. 14,5, mój pomiar dawał około 15.  Chmiele jakie wykorzystałem (choć to raczej mniej ważne, ale nie jestem znawcą, więc dla pewności napiszę), to 30g Cashmere i 20g Southern Cross, plus 10g Southern Cross na zimno. Drożdze wykorzystałem Fermentis BE-134, które to według producenta nadają się do Saison. Po tygodniu fermentacji burzliwej przelałem na cichą. Tu jednak zaczęły się schody. Otóż każdy pomiar jaki wykonywałem, dawał, dziwne, zmienne blg. Od razu mówię, że dokonywałem ich poprawnie, przy pierwszej warce nie było żadnych problemów (choć to było inne piwo). Tym razem gdy wrzucałem balingometr, ten utrzymywał się na takiej wysokości na jakiej go opuściłem, po czym opadał powoli by dotknąć dna, zarówno w fermentorze jak i fiolce. Działo się tak za każdym razem, pomiar nigdy nie wskazywał żadnej konkretnej wartości, tylko utrzymywał się tak jak go opuściłem i powoli spadał do dna. Dziś minie 21 doba cichej. Najchętniej zająłbym się rozlewem, ale widzę, że między pomiarami, przez te kilka dni, pokrywa fermentora zawsze się unosi, a gdy ją uchylam gaz się ulatnia, coby znaczyło, że proces nadal trwa. Proszę was o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii. Co zrobić z tym fantem? Z góry dziękuję za pomoc. Dodam jeszcze, że smakuje w porządku (jak na etap cichej fermentacji, tj. tak mi się wydaje, porównując to z poprzednią warką, która to jednak leżała 7 dni na burzliwej i drugie 7 na cichej, ale był tam inne chmiele i ekstrakty), nie ma też raczej widocznych oznak zakażenia.

Edited by Arszonto
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Arszonto napisał:

Po tygodniu fermentacji burzliwej przelałem na cichą

Bez pomiaru BLG? No nie jest to najfortunniejsze zagranie (tzn. schemat 7 burzliwej cicha po przelaniu do nowego pojemnika).

Saisony mogą odfermentowywać do 0,5BLG (patrz wytyczne stylu i specyfikacje drożdży). Może to właśnie obserwujesz?

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłbym jeszcze na wszelki wypadek sprzęt na roztworze cukru i jak wszystko będzie ok to lej w butle bo 21 dni na cichej to trochę długo (plastik przepuszcza tlen niestety).

Link to comment
Share on other sites

@Henx

Sprawdziłem sprzęt, jest ok. Poobserwowałem jeszcze przez tą dobę fermentor i niestety gaz pod pokrywą nadal się zbiera. Przyznam, że butelkowanie brzmi kusząco, ale obawiam się trochę granatów.

 

@zasada
Możliwe, że to właśnie to zjawisko. Niestety nie mam doświadczenia, więc trudno mi stwierdzić, jeśli tak, to trochę (chyba) kamień z serca.

Edited by Arszonto
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że twoje piwo mocno odfermentowało - ma sporo alkoholu i stosunkowo mało cukrów, do tego alkohol ma mniejszą gęstość od wody i w efekcie spławik będzie wskazywał bardzo niskie, może nawet ujemne blg. Podejrzewam że twoje spławiki nie mają skali ujemnej?

 

Na forum wątek o tych drożdżach (BE-134) dopiero w zalążku, to dość nowy produkt, natomiast w notce producenta (klik) odfermentowanie podano na poziomie 90%.

Więcej niż WB-06, a te za dość żarłoczne uchodzą :)

Link to comment
Share on other sites

Koledzy pomijają fakt dalszego powstawania CO2 co świadczy o trwającej fermentacji. Oczywiście zakładam że fermentator stoi w pomieszczeniu o stałej temperaturze

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.