Jump to content

Powrót do warzenia - dezynfekcja starych fermentatorów

Pafio

Recommended Posts

Witam Piwowarską Brać,

po kilku latach przerwy znów mnie korci aby coś uwarzyć. Problem w tym że 2 ostatnie warki jakie zrobiłem miały infekcje i poszły w kanał. Zastanawiam się jak porządnie zdezynfekować fermentatory które 3 lata leżały w piwnicy aby sytuacja się nie powtórzyła. Po przedostatniej warce dokładnie wyszorowałem fermentator wodą z dodatkiem oxi ale nic to nie dało, następne piwo też musiałem wylać.

Pomyślałem że zacznę od myjni samochodowej i myjką ciśnieniową od serca przelece fermentatory i pokrywki. Tylko co dalej jakieś wyparzanie, chlorowy wybielacz, pirosiarczyn, co polecacie ?

Myslałem też nad zakupem nowych pojemników ale mam ich 4 i niespecjalnie mi się uśmiecha kupować 4 nowe gdyby te co mam dało się uratować.

Paweł

Soda kaustyczna roztwór 3-4% powinna pomóc. Zalej nią fermentory i co jakiś czas potrząsają. Teoretycznie przez noc powinno wszystko paść, ale na wszelki wypadek ja bym potrzymał z tydzień.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Wg. dziennika piwowara który prowadzę  ostatnią 31 warkę uwarzyłem 14.12.2014 i był to Irish Red Ale . Później 2 infekcje i zniechęciłem się... Ale miło wrócić :)