Jump to content

Powrót do warzenia - dezynfekcja starych fermentatorów


Pafio

Recommended Posts

Witam Piwowarską Brać,

 

po kilku latach przerwy znów mnie korci aby coś uwarzyć. Problem w tym że 2 ostatnie warki jakie zrobiłem miały infekcje i poszły w kanał. Zastanawiam się jak porządnie zdezynfekować fermentatory które 3 lata leżały w piwnicy aby sytuacja się nie powtórzyła. Po przedostatniej warce dokładnie wyszorowałem fermentator wodą z dodatkiem oxi ale nic to nie dało, następne piwo też musiałem wylać.

Pomyślałem że zacznę od myjni samochodowej i myjką ciśnieniową od serca przelece fermentatory i pokrywki. Tylko co dalej jakieś wyparzanie, chlorowy wybielacz, pirosiarczyn, co polecacie ?

Myslałem też nad zakupem nowych pojemników ale mam ich 4 i niespecjalnie mi się uśmiecha kupować 4 nowe gdyby te co mam dało się uratować.

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Soda kaustyczna roztwór 3-4% powinna pomóc. Zalej nią fermentory i co jakiś czas potrząsają. Teoretycznie przez noc powinno wszystko paść, ale na wszelki wypadek ja bym potrzymał z tydzień.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Wg. dziennika piwowara który prowadzę  ostatnią 31 warkę uwarzyłem 14.12.2014 i był to Irish Red Ale . Później 2 infekcje i zniechęciłem się... Ale miło wrócić :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.