Skocz do zawartości

Odpady!


Welflon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wrażenie że zbyt konkretnie zadałeś pytanie. 

Jaki masz przypadek ?

Masa drożdżowa po fermentacji może iść w kanał albo na gęstwę

Jakich środków czystości chcesz się pozbyć ? 

Jakimi chmielinami ? Na cichej ?

 

Opisz trochę swój przypadek żeby lepiej odpowiedzieć na twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysłodziny możesz kurom rzucić, ewentualnie gdzieś podrzucać na wsi gospodarzowi,

chmieliny do kosza - zwierzęta nie męcz ;)

zasady zalej kwasem a kwas zasadą, ale i tak albo przetkasz jakiś zlew, bo do tego się to nadaje jako odpad, a kwas typu StarSan - trzymasz w spreju do dezynfekcji albo do czyszczenia łazienki czy kuchni. Drożdże możesz sobie do lodówki włożyć, jeżeli masz możliwość i chcesz je jeszcze raz wykorzystać, ale to na krótki czas i muszą być przemyte lub przygotowane do leżakowania. Albo zwyczajnie do ubikacji - jeżeli nie chcesz już ich widzieć - to naturalny produkt natury - więc po prostu zginą same.

A i zapomniałeś o piwie :P - trzeba wypić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oxi - wylej - to nie ma żadnych skutków dla środowiska. Soda kaustyczna to już zależy - mozesz wlać do odpływu w kuchni, łazience - przeczyści ci odpływ. Ale możesz ją po prostu rozrobić z kwaskiem cytrynowym - wtedy po prostu zdeaktywujesz zasade kwasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, koval_blazej napisał:

Za wrzucanie drożdży do kanalizacji można dostać 10000 grzywny

Nie mówię, że nie bo w polszy browary są zaliczane chyba do grupy najgroźniejszych dla środowiska zakładów :(

Jednak może byś podał jakąś podstawę tego stwierdzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://browarparagraf.com/2016/09/o-zakazie-wprowadzania-drozdzy-do-kanalizacji/

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010720747

Art.9 ust.2 mówi o zakazie wprowadzania drożdży do kanalizacji a Art.28 ustęp 4 o grzywnie lub ograniczeniu wolności za złamanie tego zakazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://browarparagraf.com/2016/09/o-zakazie-wprowadzania-drozdzy-do-kanalizacji/
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010720747
Art.9 ust.2 mówi o zakazie wprowadzania drożdży do kanalizacji a Art.28 ustęp 4 o grzywnie lub ograniczeniu wolności za złamanie tego zakazu.
To co robić z drożdżami? Tez kompostownik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na zdrowy rozsądek chodzi tu o ilość i ten przepis jest skierowany bardziej do browarów (nie domowych). Bo jeśli przeciętny piwowar wyleje w kibel litr gęstwy raz na tydzień czy dwa to nic się nie stanie. To tak jak z rzuceniem ogryzka po jabłku pod drzewo a rzuceniu tam całego bagażnika ogryzków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tombatold napisał:

Pierwsze słyszę, że drożdże należą do grupy drobnoustrojów chorobotwórczych

Ale tam nie ma nic o chorobotwórczości, tylko ze są odpadami "które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych,"

 

Też nie sądzę, żeby przepis miał zastosowanie w praktyce, niemniej nigdzie nie określa jakie ilości są zakazane, i czy dotyczy tylko dużych zakładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, redlum napisał:

Niby nie można, a kreta do rur kupisz w każdym sklepie...

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 

Destylować alkoholi też nie wolno, a kolumny kupisz w każdym branżowym sklepie.

 

Na kompoście z drożdży dynie ładnie mi rosną. Pizza zrobiona z gęstwy jest natomiast strasznie gorzka. Wypłukanie chmielin z gęstwy jest trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za czasów istnienia browaru w Ostrowie Wlkp. mój tato wraz z innymi okolicznymi rolnikami odkupował młóto jako paszę. Chłopaki z Pracowni Piwa mówili, że młóto idzie do rolnika. W Gryfie w Szczyrzycu jest paszą dla krów w klasztornym gospodarstwie.

Jeśli chodzi o wykorzystanie w domu, to młóto idzie do świń, 5 kg to pasza na jeden "posiłek" dla całej menażerii; na drożdżach robię tyle piw ile się da i idzie na nawóz, oxi normalnie w kanał, chmieliny i białka wytrącone po gotowaniu normalnie w kibel.

Edytowane przez ATP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Welflon napisał:
14 godzin temu, koval_blazej napisał:
https://browarparagraf.com/2016/09/o-zakazie-wprowadzania-drozdzy-do-kanalizacji/
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010720747
Art.9 ust.2 mówi o zakazie wprowadzania drożdży do kanalizacji a Art.28 ustęp 4 o grzywnie lub ograniczeniu wolności za złamanie tego zakazu.

To co robić z drożdżami? Tez kompostownik?

Pewnie,że na kompost, szkoda wylewać w kibel jak masz taką możliwość, dobrze by było nawet wstępnie mieć pojemnik w którym kisisz  to co wyrzucisz na kompost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wszystkie odpady bio - drożdże, chmieliny i osady oraz młóto ładuje na kompost - nie ma lepszego użyźniacza gleby. Drożdże mają sporo witamin, młóto fakt jest już jałowe trochę ale zawsze coś tam zostanie, a chmiel i białka wiadomo. Rośliną chyba się też to podoba ;) Ogródek po zimie nawożę takim kompostem od 2-3 lat i mam ładniejszy wzrost warzyw.

 

Co do NaOH i innej chemii mój Ojciec jest Inżynierem Sanitarnym budował oczyszczalnie i z ciekawości pytałem się go o to. Prawnie jest to zabronione ogólnie, ale właściwie rozchodzi się tylko o Ług sodowy, pozostała chemia typu podchloryn, Star San, OXI itp. sam się utylizuje w trakcie przesyłu i nie czopuje rur. Wiadomo oczyszczalnia dopuszcza jakiś tam procent ścieków chemicznych, natomiast z NaOH mają problemy bo zabija im w odstojnikach bakterie przerabiające ścieki. Są i tak tego tak małe ilości, że nikt raczej się do tego nie doczepi - gorzej jakby ktoś na przemysłową skalę wlewał sodę do kibla ;) Generalnie żeby uzmysłowić wam jak małe są to ilości to standardowo człowiek dziennie produkuje około 100 litrów ścieków moja miejscowość ma 4,5 tys. ludzi to daje 450 000 litrów ścieków dziennie. Na jedną warkę zużyjemy 3 litry NaOH, załóżmy że w tym czasie 3 osobom w mieście zatka się kran i użyją kreta 12 litrów razem wychodzi co to jest przy 450 hl ścieków? To nawet nie jest 0,002%. Więc ja bym się tym zbytnio nie przejmował na skalę domową są to nieistotne ilości i tak jak koledzy sugerują czyściłbym rury zużytym NaOH ;) Jeżeli kogoś gryzie sumienie jednak to może neutralizować NaOH - zasadę kwasem czyli mieszać z zużytym starsanem XD

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

A jak sprawa ma się z przydomowa oczyszczalnia ścieków ?  Nic się nie stanie jak resztki  młuta , chmielu czy drożdży tam popłyną ?  Jak to wygląda z  chemią która się używa ? NaOH używam bardzo rzadko , ale za to nadweglanu  i starsanu dosyć dużo . Nie zaburzy to biologi panującej w przydomowej oczyszczalni ścieków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, witur napisał:

A jak sprawa ma się z przydomowa oczyszczalnia ścieków ?  Nic się nie stanie jak resztki  młuta , chmielu czy drożdży tam popłyną ?  Jak to wygląda z  chemią która się używa ? NaOH używam bardzo rzadko , ale za to nadweglanu  i starsanu dosyć dużo . Nie zaburzy to biologi panującej w przydomowej oczyszczalni ścieków ?

Mam przydomową oczyszczalnię, drożdże i chemię wylewam na dwór, jak płuczę wiadra po NaOH to już bezpośrednio w kanał i jest git, po drożdżach tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.