Skocz do zawartości

Porterówka


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam po raz kolejny do tego tematu, tym razem pochwalić się ciekawym eksperymentem który sylwestrowej imprezie został oceniony bardzo wysoko przez wszystkich i to podawany wtedy, kiedy jeszcze nikomu nie było wszystko jedno ;) Otóż robiłem dotychczas mniej więcej według przepisu Anteksa (czyli z dodatkiem setki rumu a w mojej wersji z cukrem trzcinowym zamiast zwykłego), ale tym razem jak już zgromadziłem wszystko i zabrałem to zorientowałem się że rumu mam za mało. Spojrzałem więc do barku i wzrok mój padł na pękatą, czarną butlę... Porto! Rewelacyjnie wyszła i to od strzału, bo ta resztka co mi się w słoju do przegryzania nie zmieściła to została skonsumowana od razu i już wtedy była świetna. No i nazwałem ją "Portorówka", więc dodatkowo fajna gra słów weszła.

 

Skład, jakby ktoś chciał przetestować:

1l Grand Imperial Porter (grzany prawie do wrzenia)

0,5l Spiryt sklepowy

Szklanka cukru (zwykłego, ale trochę trzcinowego się tez zaplątało, bo trzymamy je w domu w jednym słoiku ;)

1 cukier wanilinowy

150ml Porto

 

Jedną flaszkę podałem z "mułem", drugą była przeciśnieta przez watę i jednak ta druga w zgodnej opinii została oceniona wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...

 

 

Rozdrobnione surowce macerować spirytusem w przeciągu 2 tygodni, często mieszając, po czym zlać i przefiltrować przez watę do czystej butelki otrzymując 150 ml gotowej zaprawy.

Po zdjęciu garnka z ognia wlać drugą butelkę porteru oraz 1/5 tj. ok. 30 ml zaprawy waniliowo-korzennej.

Witam,

właśnie się zabrałem do wykonania powyższego przepisu (trwa maceracja) i doczytując przepis, odkryłem, że nigdzie nie jest napisane co zrobić z pozostałymi 4/5 zaprawy. Ma zostać na następne wyroby?

Bardzo źle będzie, jak dodam wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie zbyt waniliowo-korzenne. Nie sztuka dowalić jakiegoś składnika tonę ;)

No oczywiście. W sumie miałem nadzieję, że wkradł się błąd. Teraz będę musiał zrobić 10 l porterówki, żeby się zaprawa nie zmarnowała. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.