Skocz do zawartości

Grzałka do kadzi warzelnej z plastiku


buber

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję zrobić kadź warzelną z fermentora lub plastikowej beczki. Jesteście mi w stanie podpowiedzieć, skąd wytrzasnąć grzałkę do tego ustrojstwa. Gotował będę w niej góra 20 kilka litrów brzeczki, jaka powinna być moc? Może ktoś konstruował podobną kadź? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.01.2018 o 09:32, buber napisał:

Cześć, planuję zrobić kadź warzelną z fermentora lub plastikowej beczki. Jesteście mi w stanie podpowiedzieć, skąd wytrzasnąć grzałkę do tego ustrojstwa. Gotował będę w niej góra 20 kilka litrów brzeczki, jaka powinna być moc? Może ktoś konstruował podobną kadź?

Witam. Jak warzenie to proponuję pójść raczej w stronę grzałek z kwasówy. Sprzedają takie do zastosowania w destylatorach.

Np taka: Grzałka 2x2kW

Masz bardzo szeroki zakres mocy do wyboru. Ja zakupiłem grzałkę 2 x 2000 W, uważam że to w sam raz na te 20 kilka litrów brzeczki. Ponadto możesz zrobić przełącznik - jak rozgrzewasz brzeczkę to obiema grzałkami, jak już zacznie wrzeć to zostawiasz włączoną tylko jedną. Uwierz mi, przy tych 2000W wrze dość intensywnie. Mam w warzelnej właśnie tą grzałkę 2x2kW z przełącznikiem.

Wiem co Ci chodzi po głowie, sam coś takiego zrobiłem - taką samą grzałkę jaką mam w warzelnej zamontowałem w fermentorze. Używam tego co prawda nie do warzenia, ale przygotowuje w tym wodę do wysładzania. Zrobiłem otwór w boku fermentora jakieś 10 cm nad dnem. Grzałka włożona przez otwór i od wewnątrz przykręcona mufą, od zewnątrz natomiast uszczelniona pierścieniem z maty silikonowej. Świetnie się to sprawuje. Na dniach mogę wrzucić parę fotek jak to u mnie wygląda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piwosz86 napisał:

Witam. Jak warzenie to proponuję pójść raczej w stronę grzałek z kwasówy. Sprzedają takie do zastosowania w destylatorach.

Np taka: Grzałka 2x2kW

Masz bardzo szeroki zakres mocy do wyboru. Ja zakupiłem grzałkę 2 x 2000 W, uważam że to w sam raz na te 20 kilka litrów brzeczki. Ponadto możesz zrobić przełącznik - jak rozgrzewasz brzeczkę to obiema grzałkami, jak już zacznie wrzeć to zostawiasz włączoną tylko jedną. Uwierz mi, przy tych 2000W wrze dość intensywnie. Mam w warzelnej właśnie tą grzałkę 2x2kW z przełącznikiem.

Wiem co Ci chodzi po głowie, sam coś takiego zrobiłem - taką samą grzałkę jaką mam w warzelnej zamontowałem w fermentorze. Używam tego co prawda nie do warzenia, ale przygotowuje w tym wodę do wysładzania. Zrobiłem otwór w boku fermentora jakieś 10 cm nad dnem. Grzałka włożona przez otwór i od wewnątrz przykręcona mufą, od zewnątrz natomiast uszczelniona pierścieniem z maty silikonowej. Świetnie się to sprawuje. Na dniach mogę wrzucić parę fotek jak to u mnie wygląda :)

Dobry patent. Jak zrobić przełącznik mocy, czym wierciłeś w fermentorze dziurę? Fotki chętnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2018 o 22:10, buber napisał:

Dobry patent. Jak zrobić przełącznik mocy, czym wierciłeś w fermentorze dziurę? Fotki chętnie

To nie przełącznik mocy :) Po prostu masz tam dwie niezależne grzałki 2 kW. Wystarczy dla każdej założyć przełącznik w obudowie, następnie możesz mieć włączoną jedną, albo obie.

Dziurę w fermentorze wierciłem wiertłem stożkowym, takim najtańszym z allegro. Do wiercenia w plastiku jest wystarczający, do blachy niestety jest to mega tandeta.

 

Poniżej trochę fotek jak to u mnie wygląda:

 

Otwór wywiercony wiertłem stożkowym:

20170218_150915.thumb.jpg.2fe07ffb019e48bdeafc56ff70f439c9.jpg

 

Krążek silikonowy. Z niego wyciąłem środek aby zrobić pierścień uszczelniający:

20170218_152833.thumb.jpg.1123fead2e51569ffac35a7298a56824.jpg

 

W środku fermentora grzałka przykręcona mufą z kwasówki:

20170218_152403.thumb.jpg.8988589a2d9f7dbe1bd0d63823050714.jpg

 

Próba szczelności z wodą. Nic nie ciekło, było całkowicie szczelne. Jak widzisz na zdjęciu są dwie osobne grzałki 2 kW:

20170218_154401.thumb.jpg.78bf87123edbbd605f713a6aa4934344.jpg

20170218_154407.thumb.jpg.70e0b120be9211724c091dc2c8c86951.jpg

 

Jeżeli ktoś chce takie coś używać wyłącznie do podgrzewania wody do wysładzania, zamiast grzałki z kwasówki może użyć tańszej, najzwyklejszej. Ma wtedy urządzenie do podgrzewania wody do wysładzania mega tanim kosztem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.