Skocz do zawartości

Pierwsze piwo z zacieraniem z gotowego zestawu


Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie przymierzam sie do robienia piwka z zacieraniem z gotowego zestawu na 20 litrów. Jezeli mam w instrukcji napisane ze zacierac wszystko w 13 litrach wody a następnie wysładzać w 14 litrach wody 78 stopni. To rozumiem ze po przefiltrowaniu ma mi wyjsc 14 litrow brzeczki a nastepnie mam dolac do garnka te 6 litrow wody zeby wyszlo 20 litrow? Czy mam wlewać do pojemnika wodę w którym zachodzi filtracja tak aby brzeczka doszła do 2 blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz zacierać w 13l wysłodzić a następnie dolać wody do zacieru i ponownie wysłodzić. Najlepiej utrzymuj stale wodę ponad złożem obejrzyj sobie jakiś filmik na youtubie polecam któregoś z Tomków

Edytowane przez Szakal75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Wtedy wyjdzie mi 27 litrow to pewnie podczas gotowania cos mi wyparuje plus straty jakies to wyjdzie te 20 :)

Az tyle Ci nie wyjdzie, slod wiaze wode, mniej wiecej litr na kilogram. 

Wiec pewnie bedziesz mial 22-23 litry przed gotowaniem i jakies 10% powinienes odparowac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też zostawić  (będzie najwyżej nieco bardziej mętne) i też nic się nie stanie ale dobrą praktyką jest oddzielanie osadów od brzeczki . To jest pierwsze piwo albo jedno z pierwszych więc na konkurs to je raczej nie wyślesz A na początku im prościej tym lepiej. Przyłóż się tylko do dbałości o czystość i zdezynfekuj wszystko co ma styczność z zimną brzeczką (Oxi, starsan )

Edytowane przez Szakal75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szakal75 napisał:

można też zostawić  (będzie najwyżej nieco bardziej mętne) i też nic się nie stanie ale dobrą praktyką jest oddzielanie osadów od brzeczki . To jest pierwsze piwo albo jedno z pierwszych więc na konkurs to je raczej nie wyślesz A na początku im prościej tym lepiej. Przyłóż się tylko do dbałości o czystość i zdezynfekuj wszystko co ma styczność z zimną brzeczką (Oxi, starsan )

to bedzie moja trzecia warka ,dwie robilem z brewkitu .Robie witbiera ktory ma byc metny ale i tak oddziele wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

to bedzie moja trzecia warka ,dwie robilem z brewkitu .Robie witbiera ktory ma byc metny ale i tak oddziele wszystko :)

Część osadów zostaw, pomogą mętności a piwu nie zaszkodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zgodnie z radą z pierwszego posta przeczytałeś cokolwiek o warzeniu piwa?

Ekstrakt słodowy niechmielony dodajesz żeby podnieść ekstrakt/ gęstość początkową i możliwy poziom alkoholu w gotowym piwie.

Jeśli warzysz z zestawu z zacieraniem, nie powinno to być potrzebne.

Daj link do zestawu.

Dobrego piwa i dobrego czasu przy uczeniu się warzenia i samym warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zasada napisał:

Czy zgodnie z radą z pierwszego posta przeczytałeś cokolwiek o warzeniu piwa?

Ekstrakt słodowy niechmielony dodajesz żeby podnieść ekstrakt/ gęstość początkową i możliwy poziom alkoholu w gotowym piwie.

Jeśli warzysz z zestawu z zacieraniem, nie powinno to być potrzebne.

Daj link do zestawu.

Dobrego piwa i dobrego czasu przy uczeniu się warzenia i samym warzeniu.

Tak właśnie poczytalem i faktycznie :) link https://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/721-witbier-zestaw-surowcow-na-piwo-domowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2018 o 10:57, Lasek napisał:

Az tyle Ci nie wyjdzie, slod wiaze wode, mniej wiecej litr na kilogram. 

Wiec pewnie bedziesz mial 22-23 litry przed gotowaniem i jakies 10% powinienes odparowac. 

Wyszlo mi 16 litrow xD Nie wiem gdzie sie podzialy te 11 litrow czesc w słodzie pewnie reszta odparowala ale poziom blg wyszedl mi taki sam jak w instrukcji

Edytowane przez Piotr Krzysztof Podlodowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2018 o 13:08, Piotr Krzysztof Podlodowski napisał:

Wyszlo mi 16 litrow xD Nie wiem gdzie sie podzialy te 11 litrow czesc w słodzie pewnie reszta odparowala ale poziom blg wyszedl mi taki sam jak w instrukcji

Czyli z malo wysladzales.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem początkującym piwowarem i z własnych obserwacji wiem że przy pierwszych kilku zacieraniach człowiek się gubi i zapomina o kluczowych rzeczach. Doczytaj, pooglądaj, zapamiętaj a wydajność wzrośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Do tego momentu zrobilem 2 warki wiec tak naprawde nic nie wiem o warzeniu ale, z tego co zauwazylem to niestety po gotowaniu zawsze cos gdzies jeszcze ci ucieknie na fermentacji i chmieleniu. Polecal bym mierzyc w litr  llub dwa wiecej po gotowaniu zeby na koniec bylo to co zakladales. 

 

Pozdrawiam. 

Tomasz

 

P.S. Brak polskich znakow spowodowany brakiem polskich ustawien w pracy. Nie bijcie prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.