Jump to content

Naczynie do wysładzania


Fexor

Recommended Posts

Cześć,

Jako że od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem większego gara i warzeniem jednorazowo 40-50 litrów piwa chciałem was zapytać co zakupić jako naczynie w którym należałoby prowadzić wysładzanie. Obecnie używam wiadra 33l jednak przy większej ilości zacieru będzie to niemożliwe (no chyba że rozłożenie na 2 wiadra). Czy macie jakieś propozycje odnośnie sprzętu? Większe wiadro z tworzywa, jakiś garnek, lodówka turystyczna (widziałem że sporo osób takich używa) a może jeszcze coś innego? Niekoniecznie musi to być najtańsza opcja - co waszym zdaniem sprawuje się najlepiej i czego wy używacie?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Przełomem w moim piwowarstwie była lodówka turystyczna 35L  z filtratorem rurkowym standardowe warki  20-23L bez problemu w niej zacierałem, zamieszałem i zacierałem 60-70min i od razu wysładzałem, zero zabawy z przenoszeniem i czekaniem aż w innym naczyniu młóto się ułoży. Może to będzie trop.

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko dodam, że też ostatnio coraz częściej robię warki 40-45l i wysładzam nadal w wiadrze 33l. Są to warki do 12blg max. Max 9,5 kg słodu + ok 25-27l wody i idzie dobrze. A piwa typu AIPA, Porter, RIS, Koźlak itp i tak warzę w objętości 20-25l, bo są mniej chodliwe piwa. Więc jeśli masz podobną sytuację to może zmiana sprzętu nie będzie konieczna. Choć trzeba przyznać, że mimo, iż idzie dobrze to jest to trochę ograniczające, bo zacier musi być nieco gęstszy niż bym robił normalnie. 

Link to comment
Share on other sites

Znalezione obrazy dla zapytania 35l curver lodówka turystyczna

ja mam dokładnie taką lodówkę 35L curver. 

Rzuć okiem u Mnie

jeszcze jedna rzecz, pod dno lodówki  najlepiej podłożyć np.styropian żeby ciepło nie uciekało spodem, wcześniej lodówke wygrzewałem ok 2lwrzątku, prze 60min spadek temp o 1°C.

Link to comment
Share on other sites

W sumie całkiem niezłe rozwiązanie. Ta lodówka rzeczywiście mieści 35 litrów jak piszą? Taka lodówka ułatwia zacieranie i izoluje podczas wysładzania jednak w dalszym ciągu nie rozwiąże to problemu robienia większych, 40 litrowych warek (Bo jeżeli mieści tylko 35 litrów zacieru to nie zmieszczę całości dla trochę mocniejszego piwa). Ewentualnie można robić słabsze piwa ale takie 16-18 BLG będzie problem chyba.

Link to comment
Share on other sites

Zawsze można kupić dwie lodówki, ewentualnie poratować się ekstraktem.

Jeszcze inaczej: kiedyś zacierałem w lodówce i w garze, po wysłodzeniu z lodówki czyściłem ją i przenosiłem zacier z gara ...2 wysładzanie ... i do warzenia. Trochę roboty było. 

edit 

Masz też obecny system możesz połączyć.

Edited by l3onsjo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.