Jump to content

Piwa rzemieślnicze – od czego zacząć


Pierre Celis

Recommended Posts

Piwa rzemieślnicze niewątpliwie potrafią oczarować. Ilość smaków i aromatów wydaje się nieskończona. A niezależny, kolorowy świat pełen ciekawych ludzi inspiruje i zachęca do bliższego poznania.

Tylko od czego zacząć? Jak zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi? Wbrew pozorom, wcale nie jest tak trudno. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z kraftem. Uwaga: to wciąga!

1. Znajdź swój sklep

Gdzie najpierw skierować swoje kroki? Dobrym początkiem jest wizyta w sklepie pełnym piwa. I choć wydawałoby się, że obecnie piwa jest pełno wszędzie, to jednak wybór dobrego sklepu nie jest wcale taki banalny. Oczywiście, można pójść do dużego supermarketu, gdzie na piwo został poświęcony cały wielki regał. Można zajrzeć do spożywczaka na rogu, także całkiem dobrze zaopatrzonego. Wybór jakiś będzie, coś można znaleźć. Jest jednak coś lepszego.

Idealnym miejscem do spotkania kraftu jest specjalistyczny sklep z piwem. Być może nie jest łatwy do znalezienia, być może będzie dalej, niż do osiedlowego spożywczaka. Całkiem prawdopodobne, że trzeba się będzie do niego specjalnie wybrać. Niewykluczone, że nie będzie leżał na utartym szlaku zakupowym i trzeba będzie nadłożyć drogi. To akurat nawet lepiej – wyprawa będzie lepiej smakować.

Dlaczego warto to zrobić? Jakie zalety ma sklep specjalistyczny nad marketem? Jest ich całkiem sporo:

  • najlepszy wybór piwa
  • nowości i rzeczy niedostępne w sieciach handlowych
  • wiedza i profesjonalne doradztwo
  • dostęp do najświeższych piwnych wieści i plotek
  • ludzie którzy kochają i znają się na piwie

Dla kogoś, kto chce poznać świat piw rzemieślniczych – rzeczy bezcenne. Przede wszystkim zaś doradztwo. To żaden wstyd powiedzieć, że czegoś się nie wie, właściciele i pracownicy sklepów specjalistycznych zazwyczaj bardzo chętnie dzielą się swą wiedzą. Nikt tak dobrze jak oni nie zna potrzeb różnych klientów. Czy potrzebujesz konkretnego piwa, czy konkretnego smaku, a może czegoś wyjątkowego? Z pewnością znajdą to, czego potrzebujesz.

20180915_203150-1024x768.jpgsklep Paleta Piwa (Warszawa)

Często są to sklepy małe, za to zazwyczaj lepiej zaopatrzone, niż markety. Jako, że to sami właściciele, najczęściej fani piwa, kupują to, co jest dobre i ciekawe. Duże sieci przy zatowarowaniu kierują się głównie ceną – tu mają przewagę. Jednak to małe sklepy specjalistyczne wygrywają bój o jakość i aktualność oferty. Warto je wspierać swoimi zakupami. A nagle, przy kolejnych wizytach nagle okazuje się, że jesteście z właścicielami w dobrej znajomości i plotkujecie jak gdyby nigdy nic… Bezcenne.

Gdzie szukać specjalistycznych sklepów z dobrym piwem? Mogą w tym pomóc rozmaite wyszukiwarki i fora. Przytają się też mapy piwne z naniesionymi sklepami:

Piwna Mapa Polski – sklepy z całej Polski, zaznaczone są na zielono (w legendzie po lewej stronie należy zaznaczyć „sklepy z piwem”, a odznaczyć pozostałe elementy)

Piwna Mapa Warszawy – sklepy w stolicy i okolicy zaznaczone są na niebiesko

2. Multitap, tam gdzie spotkasz beergeeka

Miejscem nie mniej ważnym są puby wyspecjalizowane w piwie rzemieślniczym. Multitap, czyli wielokran, to lokal z dużą ilością nalewaków do piwa. Kilka, kilkanaście na czasem kilkadziesiąt kranów daje duże możliwości wyboru. Dodatkowo, managerowie dbają o różnorodność. Beczki zmieniają się natychmiast po opróżnieniu, zamiast jednego stylu pojawia się inny, zmienia się browar – generalnie: trudno narzekać na nudę.

Multitapy są ważne dla kraftu. To tu trafia większość produkcji browarów rzemieślniczych. Tu odbywają się premiery nowych piw, kranoprzejęcia, urodziny, spotkania producentów piwa z fanami. Można powiedzieć, że w multitapach bije serce sceny rzemieślniczej w Polsce. I tu trafiają beergeecy, czyli ludzie mocno wkręceni w kraft.

Co nie znaczy, że świeża osoba nie znajdzie tu czegoś dla siebie. Przede wszystkim wybór i rozmaitość. Managerowie dbają o to, by na kranach był szeroki przekrój stylów piwa. To ułatwia naukę, bo daje możliwość poznania kilku rodzajów piwa podczas jednej wizyty. Zwłaszcza, że można zamówić pojemność mniejszą, niż pojemność butelki, czyli 0,5 litra – często spotyka się 0,3 lub 0,2 l. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, czy dane piwo będzie ci odpowiadać, poproś o małą próbkę.

20180916_152538-1024x708.jpgmultitap Drugie Dno (Warszawa)

W niektórych multitapach można spotkać jeszcze jedną świetną rzecz: „deski piwa”. To zazwyczaj kilka dowolnie wybranych piw z nalewaka podanych w małej pojemności, np. 0,1l. Zdecydowanie ułatwiają szybki przegląd tego, co jest na kranach!

Gdzie szukać multitapów? Najłatwiej znaleźć je w dużych miastach, ale coraz częściej pojawiają się w mniejszych ośrodkach. Znalezienie ich ułatwiają powyższe mapy lub serwis ontap, w którym można także sprawdzić, co jest aktualnie dostępne na kranach

3. Nauki nigdy za wiele

Podstawówka, liceum, studia, a teraz jeszcze to… Tak, o piwie trzeba się sporo dowiedzieć. Na szczęście jest to nauka całkiem przyjemna. A wszelkie kursy zazwyczaj połączone są z degustacją. Przecież nie można nauczyć się pływania bez wody!

W celu poszerzenia horyzontów warto chociaż raz wybrać się na spotkanie z piwem. Są one bardzo różne, zarówno jeśli chodzi o poziom zaawansowania, jak i cel. Na początek dobrym pomysłem jest odwiedzenie szkolenia wprowadzającego w świat piwa. Prowadzone są przeważnie przez doświadczonych fanów piwa, którzy potrafią odpowiedzieć na niejedno pytanie. Można spróbować piw w różnych stylach, poznać różne tradycje piwowarskie czy podstawy degustacji.

vo%C5%82czer2.jpgstyczniowe szkolenie wprowadzające w świat piw rzemieślniczych (Warszawa)h

Nieco bardziej zaawansowane są panele degustacyjne. Zazwyczaj mniej tu gadania, a więcej piw do spróbowania. Dobrze wówczas wiedzieć już co nieco, nie tylko po to by docenić to, co się pije. Ale także by trafić na degustację, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszych kubków smakowych. I portfela.

Gdzie szukać szkoleń? Najlepiej w sieci, często organizowane są także przez mutltiapy lub festiwale piwa.

4. Festiwal – święto piwa

A gdyby tak mieć wszystko naraz w jednym miejscu? Setki piw, dziesiątki browarów, specjalne beczki, spotkania z piwowarami, szkolenia, degustacje? To da się zrobić! Wystarczy wpaść na festiwal piwa. Co więcej, tu nie tylko wypada, ale i warto bywać.

Festiwale piwa wyrastają jak grzyby po deszczu niemal w każdym mieście. Część z nich cieszy się sporym poważaniem, a co chwila pojawiają się kolejne. Warto tu wpaść, by zobaczyć z bliska, jak bardzo kolorowy jest świat piw rzemieślniczych. Każdy z producentów piwa chce się zaprezentować jak najlepiej, często przygotowuje specjalne wersje swoich alkoholi, niedostępne nigdzie indziej, lub przywozi swoje najnowsze dokonania. Jeśli jesteś prawdziwym fanem, możesz tu kupić też koszulkę, czapeczkę, czy skarpetki z ulubionym browarem.

wfp-1024x683.jpgzdjęcie: Warszawski Festiwal Piwa

Festiwale to nie tylko możliwość poznania browarów z bliska, ale przede wszystkim możliwość spróbowania różnorodnych piw. Można tu dowiedzieć się z pierwszej ręki, w jaki sposób powstają, co w nich się znalazło i z jakiego powodu. Duże imprezy niejednokrotnie mają też strefę edukacyjną. Na scenach odbywają się prelekcje; często organizowane są też warsztaty, czy szkolenia. Festiwale zazwyczaj są płatne, wstęp na większość to kilkanaście złotych plus piwa na stoiskach. Są też imprezy organizowane w konwencji płacisz raz i pijesz ile chcesz – wówczas cena za wstęp jest wyższa.

Jak znaleźć najbliższy festiwal piwa? Oczywiście w sieci. Są dwa sezony festiwalowe: wiosenny i jesienny. Na początku każdego roku w licznych miejscach w Internecie (fora, blogi) pojawiają się listy piwnych wydarzeń na cały rok. Warto zajrzeć na lokalny festiwal lub zaplanować wyjazd na którąś z dużych, zasłużonych imprez.

5. Internet to najlepszy przyjaciel człowieka

Wiedzy o piwie rzemieślniczym nie da się zdobyć w bibliotece. Nie tylko dlatego, że to sprawa całkiem świeża. Po prostu: dobrych polskich książek o piwie niemalże nie ma. Dodatkowo, cały kraft cechuje się dużą zmiennością, tu co chwila coś się dzieje. Pojawiają się nowe style piwa, nowe browary. Trzeba trzymać rękę na pulsie. Nie ma więc lepszego miejsca do śledzenia co się dzieje, niż Internet.

piwo-w-sieci2-1024x745.jpg

W sieci jest całe mnóstwo miejsc poświęconych piwom rzemieślniczym. Blogi, strony, fora, portale społecznościowe. W języku polskim i angielskim, do czytania, oglądania i słuchania. Jak odnaleźć się w tym gąszczu?

Gdzie szukać informacji o piwie rzemieślniczym w sieci? W jednym z poprzednich artykułów pochyliliśmy się nad tym zagadnieniem. W tym linku znajdziesz wpis Piwo w Sieci, w który wymieniamy kilka najlepszych miejsc.

The post Piwa rzemieślnicze – od czego zacząć appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.