Jump to content

Co to jest New England IPA?


Pierre Celis

Recommended Posts

IPA, czyli India Pale Ale, mocno wychmielony styl piwa od lat święci swoją niezwykłą popularność. Nawet duże koncerny piwowarskie zaczynają wypuszczać piwa w tym stylu. Tymczasem wśród piw rzemieślniczych coraz częściej przed IPĄ pojawia się dopisek: New England. O co chodzi z tą Nową Anglią? Czy to coś innego, niż zwykła IPA?

Nowa Anglia: parę słów o historii

Nowa Anglia znajduje się, jak łatwo zgadnąć, w Stanach Zjednoczonych. A konkretnie na północno-wschodnim koniuszku kraju. Nie jest to stan, ani żadna inna oficjalna jednostka administracyjna. Nowa Anglia obejmuje 6 stanów, od wschodu ograniczonych oceanem, a od północy granicą z Kanadą. Connecticut, Rhode Island, Massachusetts, Vermont, New Hampshire i Maine, a także część stanu Nowy York, New Jersey i Pensylwanii.

Skąd więc nazwa tego obszaru – Nowa Anglia? Główną rolę odgrywa wybrzeże stanu Massachusetts. W 1620 roku przybył tu statek Mayflower wiozący 102 emigrantów ze starej dobrej Anglii. Byli to głównie purytanie, szykanowani ze względu na swoje przekonania religijne. Koloniści w miejscu, w którym opuścili statek założyli osadę o nazwie Plymouth, na cześć angielskiego portu Plymouth, z którego wyruszyli. W ten sposób powstała jedna z pierwszych, najważniejszych kolonii angielskich. W USA uznaje się ten moment za niezwykle ważny. Za początek, który dał podwaliny współczesnej kultury Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Po pierwszych kolonistach w Wysp nadpłynęli kolejni. Zasiedlali sąsiednie obszary, przenosząc staroangielskie zwyczaje na nowe ziemie, które ochrzcili Nową Anglią.

Vermont w Nowej Anglii

Przenosimy się do czasów współczesnych, do stanu Vermont w Nowej Anglii. Od lat działa tu szeroko poważany browar Alchemist. Od lat warzył też piwo o nazwie Heady Topper. Piwo to było bardzo mocno wychmielone na zimno, co owocowało mocnym zmętnieniem. Browar oferował je bardzo świeże; szybko serwowane zachowywało niezwykle intensywny aromat chmielowy. Niezwykła też była jego tekstura: z racji zmętnienia i licznych owocowych smaków piwo kojarzyło się wręcz z sokiem.

Piwo to było na tyle charakterystyczne, że zostało dostrzeżone. Kolejne browary warzyły piwa zbliżone do Heady Toppera. A ten rodzaj piwa zaczął być postrzegany jako coś odrębnego: kolejna wariacja stylu IPA. Nazwana z racji korzeni New England lub Vermont IPA. Zaś protoplasta stylu, Heady Topper nadal jest warzony w Alchemiście i w 2018 roku znalazł się w liście najlepszych 50 piw portalu Rate Beer.

Jak smakuje New England IPA?

Kilka cech wyróżnia New Englanda spośród piw IPA.

  • bardzo wysoki aromat i smak chmielu amerykańskiego: owoców tropikalnych, cytrusów
  • przeważnie niska goryczka
  • wyraźne zmętnienie
  • gładka, soczysta, wręcz „soczkowa” konsystencja

Co różni New England od klasycznej IPY? Przeważnie nie ma wysokiej goryczki, a jego finisz może wręcz wydawać się słodkawy. Ma też zupełnie odmienną konsystencję i wygląd; standardowe IPY przeważnie są dość przejrzyste lub jedynie lekko opalizujące, a ich konsystencja przypomina dobrze znane piwa. New England jest też zdecydowanie bardziej nachmielony na aromat, niż podstawowa IPA.

Jedno pozostaje niezmienne. Każda IPA powinna bardzo pijalna.

 

zdjęcie: Tim Savage, Pexels

The post Co to jest New England IPA? appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.