Jump to content

Porter Bałtycki


drakon

Recommended Posts

Przedstawiam Państwu mój autorski przepis na porter bałtycki. W efekcie uzyskujemy kremowo gładkie piwo, bez przesadnej paloności. Paloność bowiem jest kontrą do słodowo karmelowych posmaków. Po odleżakowaniu jest tak wybornie ułożony że tworzy jedną całość. BARDZO czekoladową pralinę z suszoną węgierką. Śliwka w czekoladzie w formie płynnej. Jest to najlepszy przepis jaki udało mi się stworzyć od kiedy warze piwo. Polecam !

Zasyp na 20l:

 

    Pilzneński 3 kg 36.4%  

    Weyermann Wiedeński 2 kg 24.2%  

    Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 2 kg 24.2%

    Słód Caramunich Typ II Weyermann 0.25 kg 3%  

    Coffe Light- Castle Malting 0.25 kg 3%  

    Caraaroma 0.25 kg 3%  

    Fawcett - Czekoladowy 0.25 kg 3%  

    Rye, Flaked 0.2 kg 2.4%  

    Jęczmień palony 0.05 kg 0.6%  

    Suma 8.25 kg

 

Zacieranie:
 

64-68- 90min

78- 5min

 

Chmielenie:

 

Perle- 100g 60min

 

Drożdże: W 34/70 gęstwa 500ml.

 

Fermentacja w 7-8C (pierwszy tydzień fermentacji można poprowadzić nawet w okolicach 5-6C. Wiadomo, przy gotowaniu zakładamy odparowanie w ciągu godziny np. na poziomie 2 stopnie Bx do góry. (zależnie od sprzętu) Gotując 2h podniesie nam się ekstrakt o 4 Bx. A wiec wysładzamy do 18 Bx. Napowietrzenie brzeczki i odpowiednio długi czas fermentacji są tu bardzo ważne, zaraz po temperaturze. U mnie było to 3 miesiące 1mies + 2mies leżakowania/cichej/lagerowania. Nagazowanie 2,1-2,2. I na rok do butelek, po pół roku jest już bardzo dobry. 

Link to comment
Share on other sites

@Bogi, recepturę skopiowałem ze swojego dziennika na podstawie programu do kalkulacji i niektóre nazwy były tłumaczone na angielski w tej wersji. Jeżeli komuś jeszcze to sprawi problemy to dodam tłumaczenie na język polski.
@Pindin, Serwuje porter w temperaturze około 15C. Podczas samego nalewania mam wrażenie że delikatnie odgazowuje piwo. Na zimno z lodówy rzeczywiście jest za mocno nasycone. Szczerze powiedziawszy nie nasycałem go celowo do tak wysokiego ciśnienia, jednak przy serwowaniu butelki 500ml na dwa kieliszki do wina w 15C mógłby być dość płaski przy niższym nasyceniu. Mogę się jednak mylić. Nic nie stoi na przeszkodzie nagazować po swojemu, czy też zatrzeć, albo zmodyfikować recepturę. Dodałem ją bo na prawdę moim zdaniem piwo uwarzone (w moim browarze) wedle niej, zasługuje na miejsce w tymże dziale.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 months later...
  • 11 months later...
  • 1 year later...

Warzyłem go 18.03.2021 i do zasypu dodałem carahella w ilości 300g. Otwierałem butelkę co miesiąc. Po dziewięciu miesiącach rewelacja. Dziś spijam kolejną i tak jak autor napisał: "śliwka w czekoladzie", krótko mówiąc pyszne. Szczerze polecam.

Edited by smola
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.