Jump to content

Pozdrawiam piwoszy.

Recommended Posts

Cześć. Mam na imię Grzegorz, mam 24 lata. Słucham bluesa i pije piwo(najbardziej AIPA), a na codzień jeżdżę po Europie (kierowca międzynarodowy).

Chciałbym zacząć przygodę z warzeniem piwa i tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Uznalem, że zadam je od razu tutaj. Pewnie, gdybym dobrze poszukał, znalazłbym odpowiedź, ale jeszcze się trochę gubię w tych wszystkich rodzajach piwa itp. 

A więc, mam system pracy, 4, lub 3 tygodnie pracy na tydzień wolnego. Czy uda mi się zrobić jakieś piwko? Np. takie które fermentuje do tygodnia, albo takie, które może fermentować 3 tygodnie albo nawet miesiąc. Jeżeli tak to jakie? Dziękuję za pomoc.

Twój system pracy jest wręcz wskazany dla niektórych piw :D Przynajmniej nie będziesz niepotrzebnie zagłądał do środa tak jak wielu początkujących.

Z AIPA może być ciężko bo właśnie w ciągu 2-3 tygodni trzeba piwo dodatkowo nachmielić ale bez tego też wiele dobrych piw można zrobić. Jest wiele zmiennych czynników ale na pewno zostawienie piwa na 3-4 tygodnie bardziej mu pomoże niż zaszkodzi. Większość popularnych piw fermentuje burzliwie do 1 tygodnia, zostawienie go na 3 czy 4 tygodnie i dopiero rozlew nie zaszkodzi.

Popatrz na jakieś piwa typu ALE na wiki.piwo.org. Ewentualnie każdy sklep oferuje gotowe zestawy surowców razem z dokładną instrukcją warzenia. Chociaż jak jesteś ogarnięty to możesz zacząć od IPA/AIPA, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś tylko dopasował wszystko do czasu pobytu w domu. Może ktoś jeszcze wniesie coś do tematu.

Z IPA też nie ma problemu przy takim trybie pracy. Wstawiasz na fermentację przed wyjazdem, po powrocie chmielisz na zimno i po 4-5 dniach zlewasz w butelki. Znowu do pracy i po powrocie jest piwo do picia. Oczywiście przy założeniu, że masz dobre warunki do fermentacji, czyli pomieszczenie z temp. 16-17 stopni lud lodówkę ze sterownikiem.