Skocz do zawartości

Pytanie o recepturę


muttley14

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze,

Uprzejmie proszę o wsparcie z recepturą na piwo w stylu FES/RIS.

Chciałem uwarzyć na zimę ciemne, pełne smaków, raczej słodkie i mocne piwo. Melanoidyny mile widziane :) . Zdecydowałem się na coś pomiędzy Foreign Extra Stoutem a RISem. Nie mniej jednak nie jestem pewien kilku rzeczy i chciałem prosić o poradę bardziej zaawansowanych ode mnie piwowarów. Celuję w coś pomiędzy 22-23 BLG licząc dodatek cukru muscovado i trzcinowego (z naciskiem na ten pierwszy celem osiągnięcia rumowych posmaków). Wymyśliłem taką recepturę:

Słody:

5kg pale ale

2kg monachijski typ II

0,6 kg słód pszeniczny czekoladowy 800-1200 EBC Weyermann

0.5 kg słód caraaroma

0.5 kg słód chateau cafe

0.7 kg płatki owsiane

Drożdże: 2 saszetki US-05

Chmiele: 60g marynki na 60 minut gotowania i 30 g marynki na 5 minut (liczę na lekko ziołowy, anyżowy, lukrecjowy aromat- opis chmielu z blog.homebrewing.pl)

Cukier: 400g muscovado, 100g trzcinowego do wrzącej brzeczki (nie będę miał jak dorzucić potem do fermentora, więc muszę zaryzykować zrobienie tak gęstej brzeczki)

Gotowanie brzeczki przewiduję 1,5-2h, nie jestem pewien kiedy dodać cukier. Fermentować planuję w pokoju, gdzie temperatura wynosi około 18 stopni Celcjusza.

Na cichą fermentacją planuję wrzucić 2 laski wanilii macerowane w alkoholu.

Jaki schemat zacierania byście polecali? Tylko proszę bez dekokcji, nie chciałoby mi się z nią męczyć.

Do dyspozycji w celu modyfikacji surowców mam jeszcze 2,5 kg pilzneńskiego, 0,7 kg caraamber, 0,5 kg monachijski typ I i 1 kg carapils.

Bardzo proszę o pomoc i sugestię. (wolałbym nie zwiększać za bardzo ilości słodów do zacierania, gdyż mój garnek to nie jest pełne 30l oraz zacier wytraca w nim dość szybko temperaturę, więc muszę mieć trochę miejsca na ewentualne mieszanie zacieru w trakcie podgrzewania celem utrzymania odpowiedniej temperatury.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieralbym jednotemperaturowo w 67-65C pewnie z 90 min. Plus mash out 76C.

Drożdży, jak nie masz gęstwy, dałbym 3 paczki.

Nie ma palonego jęczmienia co daje charakterek Fesa i Risa. Chyba że nie lubisz. 

18C to minimalnie za wysoko. Najlepiej zacząć w 15-16C ale jak się nie da to trudno. 

Cukier dałbym na koniec gotowania. 

Chmieleniem na aromat/smak bym się specjalnie nie przejmował. Za rok czy pół, podczas degustacji, niewiele z tego aromatu/smaku zostanie. 

Piwo będzie dobre na zimę ale tą następną ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.