Skocz do zawartości

Piwo w stylu "1 na 100" ale jako Stout?


slodowy_rycerz

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie rozmyślałem nad tym co bym chciał uwarzyć i pomyślałem, piwo podobne do "1 na 100" ale jako stout? 

 

W tym wątku znalazłem przepis na Lite Rye APA w stylu 1 na 100. 

https://www.piwo.org/forums/topic/21447-browar-domowy-dobrze-buja/page/3/?tab=comments#comment-450460

 

Zasyp procentowo piwa z tamtego wątku.

 

1. pale ale 47.1%

2. żytni jasny 30.5%

3. monachijski 12.5%

4. karmelowy pilzneński  5.6%

5. karmelowy żytni 4.2%

 

Jeśli chodzi o planowanego Little Rye Stout

 

- angielski chmiel na goryczkę ~30-40 IBU na 60'

- drożdże S-04

- fermentacja w ~20C przez 10-14 dni 

- butelkowanie z cukrem do refermentacji ~2g / 500 ml.

 

Zasyp.

 

1. pale ale 45%

2. żytni jasny 25%

3. monachijski 10%

4. karmelowy pilzneński 5%

5. karmelowy żytni 5%

6. palony jęczmień 10%

 

Zacieranie:

 

- 75 C

- 60'

- 3.5 l wody na 1 kg zasypu

 

Wysładzanie

 

- 78 C

- 7.5 l wody na 1 kg zasypu 

 

Gotowanie 

 

- 60'

 

Z gęstością początkową w fermentorze bym celował w te 7-8 blg. 

 

Co myślicie, ma to jakikolwiek sens, czy głupota?

 

Edytowane przez slodowy_rycerz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem trochę odnośnie bez i niskoalkoholowych i niestety z chmieleniem trzeba bardzo ostrożnie ze względu na nieadekwatne do chmielenia blg jak i również końcowe blg. Jedno podejście, na razie w wersji demo jest takie, w oparciu o liczne próby takich piw: 10blg=ibu 39,5, 8blg=ibu 41,3, 7,5blg=ibu 41,88,  natomiast radziłbym popatrzeć dodatkowo jeszcze  jak to robią w niemieckich naprawdę znanych browarach, np. 12,7 blg 0,5vol 14 IBU, ale już 11,6 blg 0,5vol 21 IBU, pierwsze osiągnięte dwoma chmielami, drugie tylko jednym. To też zawsze jakiś wyznacznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, emcede napisał:

Ja bym zastąpił jęczmień palony jakimś słodem czekoladowym, najlepiej carafa specjal ta bez łuski aby kwaśności nie było.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

 

Ale czy wyjdzie ono wtedy odpowiednio stoutowe? Nie będzie za mało paloności? Przykładowo dajmy na to komercyjnego Guinessa, który ma 70% słód jęczmienny, 10% jęczmień, 10% jęczmień palony - to na mój gust on ma paloność na nie dużym poziomie. Chciałbym osiągnąć w tym piwie trochę większą paloność, tak się zastanawiałem czy może nie zwiększyć procentu palonego jęczmienia, lub dorzucić właśnie coś w stylu Carafa lub jakiegoś innego.

 

Godzinę temu, Bogi napisał:

Poszperałem trochę odnośnie bez i niskoalkoholowych i niestety z chmieleniem trzeba bardzo ostrożnie ze względu na nieadekwatne do chmielenia blg jak i również końcowe blg. Jedno podejście, na razie w wersji demo jest takie, w oparciu o liczne próby takich piw: 10blg=ibu 39,5, 8blg=ibu 41,3, 7,5blg=ibu 41,88,  natomiast radziłbym popatrzeć dodatkowo jeszcze  jak to robią w niemieckich naprawdę znanych browarach, np. 12,7 blg 0,5vol 14 IBU, ale już 11,6 blg 0,5vol 21 IBU, pierwsze osiągnięte dwoma chmielami, drugie tylko jednym. To też zawsze jakiś wyznacznik.

 

Rozumiem że wynik zależy od gęstości brzeczki, przeliczę na podstawie rzeczywistej ilości alfa-kwasów chmielu który użyje, gęstości brzeczki i objętości ile potrzeba chmielu kalkulatorem, np. https://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.