Skocz do zawartości

Chłodzenie brzeczki - wymiennik płytowy


Mikigu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ostatnio zakupiłem wymiennik płytowy(zdjęcie poniżej), teraz rozkminiam jak po prawidłowo podłączyć do tego co posiadam.

 

Warzę w kociołku automatycznym od hopcata, do wyboru jest zlanie przez kran grawitacyjnie lub wykorzystanie wbudowanej pompki. Na zakończeniu pompki nie mam żadnego gwintu więc prawdopodobnie jedynym bezpiecznym montażem jest podłączenie do kranu z wykorzystaniem opaski zaciskowej(zdjęcie poniżej).

 

W wymienniku są złączki John Guest, 

 

1. Jak podłączyć wymiennik do kociołka?

  • W kociołku kran jest zakończony tak jak przedstawione jest to na zdjęciu poniżej - czy do tego można zakupić złączkę John Guest?
  • Czy węże od john guest są prawidłowym materiałem  do wykorzystania? Wszystkie które widziałem w sieci mają jako max temp 65 stopni czy coś polecacie w to miejsce czy się tym nie martwić?
  • Rozumiem że wężyk wyjściowy brzeczki przez dziurkę na bulkadełko do docelowego fermentora 

2. Czyszczenie wymiennika - przeglądałem forum i internety, poniżej to co znalazłem może wskażecie co najlepiej:

  • podczas płukania zmienić bieg cieczy wtedy więcej farfocli wyleci
  • zalanie NaOH na kilka minut 
  • zalanie oxi na kilka minut
  • po umyciu zalanie spirytusem do czasu kolejnego warzenia (spirytus później zlany i ponownie wykorzystany w tym samym celu) i zakręcenie wszystkich wejść

3. pozostaje jeszcze temat napowietrzenia, ale o tym muszę jeszcze poczytać.

 

 

Z góry dzięki wszystkim za zainteresowanie.

 

 

Parametry wymiennika:

  • ilość płyt 40
  • powierzchnia wymiany 0,92 m2

 

image.png.81e5bc7822a14067b1930aa26f609454.png

wymiennik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w klarsteinie podłączam wymiennik wężem silikonowym do wylotu pompy. Żadnych zacisków nie używam tylko wciskam wąż dość głęboko. We wlocie pompy mam podłączony hopstopper od Lewatywy. Na początku zawracam trochę brzeczki do kotła przez wymiennik i potem już prosto do wiadra pompuję powoli schłodzoną i klarowną brzeczkę. 

 

Jeśli kupiłeś wymiennik używany, to polecam dobrze go wyczyścić. Ja tego nie zrobiłem i 2 warki zwiedziły kanał. Skończyło się na przepuszczeniu przez wymiennik gorącego roztworu NaOH zgodnie i odwrotnie do przepływu brzeczki. Kolejne warki bez zakażeń. :)

 

Edytowane przez miczab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw. Normalnie wężykiem silikonowym na króćce założyć, grawitacyjnie nie zwali węży, a i szczelność powinna byc (ew zacisnąć opaska motylkową jeśli pompa ma pompować gdziekolwiek tam ją masz) 

Wejście do fermentora normalnie wężyk do fermentora i niech sobie leci z góry to i od razu temat napowietrzania z glowy. 

Przez dziurkę do rurki? A cóż z powietrzem wewnątrz? Chyba że pokrywa tylko nałożona (ale srednice wężyków i tak są większe jak od rurki) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, burczas napisał:

A, czy ktoś próbował zrobić obieg zamknięty zimnej wody, podłączyć i wykorzystać schładzarkę do piwa. Czy takie rozwiązanie zda egzamin??

W obiegu zamkniętym będzie ciężko bo woda wypływająca ma 70'C i trudno jest szybko schłodzić znowu do 5-10 'C

chyba że taki patent

 

chłodzenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 miesiące temu...
7 minut temu, Fidel napisał(a):

A ten dzyndzelek to skąd? Co to jest?

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka
 

Zamówiony w pakiecie pod kociołek od lewatywy, wchodzi w dziurkę od garnka

ps nie zmuszaj mnie do pójścia do garażu by sfocić połączenie 😛

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Koora napisał(a):

A jak z hopstoperem przy zlewaniu grawitacyjnym? Działa to dobrze?

 

Bo mi mnóstwo osadów po BIAB zostaje i filtruje przez drugi worek, ale się zapycha, niemiłosiernie.


Kupiłem ten sam hopstoper od lewatywy tylko, że grawitacyjny pod kranik i po kilku użyciach schowałem do szafy. Problemy z filtracją, nie polecam. Jednak zastanawiam się czy nie przerobić i spróbować tak jak Anteks. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że jak pompa ssie to jakąś to wydajność i sens ma. 

A grawitacyjnie im mniejsze ciśnienie cieczy od góry tym wolniej leci i się zapycha jak wór.

Po whirpoolu stożek mam, ale  tylko z chmielin, a z 10-15 litrów osadów gorących po BIAB i wtedy to idzie jak krew z nosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks filtr po stronie piwnej ma na celu wyłapywanie resztek chmielu i osadów? U siebie nic takiego nie stosuję, tylko myję po chłodzeniu gorącą wodą z dodatkiem nadwęglanu sodu i nie mam problemów z przytykaniem.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem hopstoper do pompy w Royalu i efekt chyba jeszcze gorszy, niż przy zlewaniu grawitacyjnym. Siatka najprawdopodniej już podczas zacierania sporo się zakleiła, ponieważ osad był dość zbity i nie chciał się odkleić. Najlepsze rozwiązanie to chyba hopstoper podłączony pod kranik i osobna pompa. Poleca ktoś jakąś tanią, mała pompę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, draker napisał(a):

Podłączyłem hopstoper do pompy w Royalu i efekt chyba jeszcze gorszy, niż przy zlewaniu grawitacyjnym. Siatka najprawdopodniej już podczas zacierania sporo się zakleiła, ponieważ osad był dość zbity i nie chciał się odkleić. Najlepsze rozwiązanie to chyba hopstoper podłączony pod kranik i osobna pompa. Poleca ktoś jakąś tanią, mała pompę? 

 

To zależy od ilości mąki (zacieranie), chmielu i prędkości przepływu. Od kiedy śrutuję mniej mącznie nie mam problemów. Ale wcześniej stosowałem dodatkową pompę przez kranik podczas zacierania, żeby "oszczędzić" hopstoper na dnie do chłodzenia. Stosowałem coś w tym stylu: https://browamator.pl/pompa-magnetyczna-10-w-tolerancja-do-90-c/3-11-556

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.