Skocz do zawartości

Sterownik temperatury fermentacji


karpiozo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jest to mój pierwszy post na forum także witam wszystkich ;)

Moja przygoda z warzeniem piwa zaczęła się ponad rok temu. Ze względów logistycznych piwo warze u rodziców na wsi gdzie bywam tylko w weekendy (w tygodniu pracuje w mieście). Największy problem od zawsze stanowiła dla mnie kontrola temperatury fermentacji. Proszenie taty aby zajrzał co jakiś czas do fermentującego piwa i coś zrobił żeby obniżyć/podnieść temperaturę było nie efektywne. Często temperatura rosła za wysoko.

Jakiś czas temu wykonałem sterownik aby kontrolować temperaturę zdalnie, gdy nie ma mnie w domu i żeby nie zawracać tym nikomu głowy. Sterownik przeszedł już pierwsze próby (jedna przefermentowana warka) dlatego mogę się nim pochwalić.

Sterownik ma 4 wyjścia (styczniki), dwa z nich pracują pod napięciem sieciowym 230V a dwa docelowo mają być pod 12V. Do tych drugich potrzebny jest dodatkowy zewnętrzny zasilacz. Taka konfiguracja pozwala na sterowanie fermentacją 2 piw jednocześnie. Wyjścia można dowolnie konfigurować z poziomu sterownika, tzn do 1 piwa wybrać np. dwa wyjścia 230V a do 2 piwa pozostałe dwa 12V lub do każdego piwa jedno wyjście 230V i jedno 12V, dowolnie można również wybrać które z wyjść ma odpowiadać za chłodzenie a które za grzanie.

Całość (a dokładniej moduł ESP32) łączy się z domową siecią WiFi i wysyła dane o temperaturze fermentacji na serwer ThingSpeak oraz Blynk. Z poziomu telefonu można podglądać co dzieje się z piwem a z poziomu aplikacji Blynk możliwa jest zmiana zadanej temperatury fermentacji z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Oczywiście można to również zmienić bezpośrednio w sterowniku. Parametry zadane i rzeczywiste wyświetlane są również na wyświetlaczu LCD. W przypadku braku zasilania lub po prostu resetu sterownika, ten zapamiętuje ostatnie parametry i sam wznawia pracę.

Obecnie całość złożona na płytce jednostronnej wykonanej przeze mnie, dlatego widać trochę kabelków na wierzchu, ale docelowo modyfikuje projekt pod płytkę dwustronna której wykonanie będę mógł zlecić jakiejś firmie. 

Całość jest jeszcze w fazie prototypu ale nie wykluczam produkcji gotowego sterownika na większą skale ;)

 

Co myślicie o takim urządzeniu? Byliby chętni na zakup?

 

20200502_160356.jpg

20200502_160401.jpg

20200502_161710.jpg

Screenshot_20200502-161507_Blynk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą różnicą, że u konkurencji nie widziałem możliwości zmian temperatur z poziomu telefonu ani z poziomu sterownika oraz tamten sterownik może sterować tylko jednym piwem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nie mam zamiaru torpedować Twojego projektu.

Jest darmowy brewpiless, obsługuje jedno urządzenie, sterowanie przez interfejs www, obsługuje jedno urządzenie, ale i obsługuje ispindel, każdy to może złożyć i wgrać soft.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, zielony07 said:

Bo nie patrzyłeś dobrze. U Malinowego wszystko jest.

Przeczytałem cały temat o sterowniku Malinowego już wcześniej i nigdzie nie ma info o ustawianiu czegokolwiek z poziomu sterownika. Do zmian ustawień potrzeba komputera albo telefonu i przeglądarki. Na płytce nie ma przyciskow więc to fizycznie nie jest możliwe. Kontrola z tel u Malinowego jest możliwa jeśli jesteś wpiety do tej samej sieci WiFi co sterownik. U mnie możesz być w innym mieście i sterować ustawieniami sterownika. 

Ja takich opcji nie widzę u Malinowego. Nie mówię, że tamten sterownik jest zły, bo jest bardzo dobry na pewno, mówię tylko co ma mój a nie ma tamten. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, karpiozo napisał:

Do zmian ustawień potrzeba komputera albo telefonu i przeglądarki. Na płytce nie ma przyciskow więc to fizycznie nie jest możliwe.

To prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania używam takiej maty przyczepionej z boku fermentora:

https://s.click.aliexpress.com/e/_BP2thA

Jeden prostokąt ma około 30W

Z chłodzeniem będę jeszcze eksperymentował. Sterownik złożyłem niedawno i narazie potrzebowałem tylko dogrzewać fermentor gdyż w piwnicy mam około 14stC.

Myslalem o ogniwie peltiera (Dlatego nie wszystkie wyjścia są pod 230V). Tak wiem to mało efektywne ale lubię takie eksperymenty. Między innymi dlatego sam zrobiłem sterownik a nie kupilem jakiegoś gotowca. Docelowo jak moje zabawy z peltierem nie wypala to będę musiał jakoś przerobić lodówkę którą mam żeby wyłączyć w niej zamrażarkę, ale to jeszcze daleko przedemna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poziomu sterownika można skonfigurować wyjścia dowolnie. Jedno piwo 2x 230V a drugie 2x 12V lub jedno i drugie 230V i 12V. Dowolnie można tez wybrać które wyjście ma być grzaniem a które chłodzeniem w każdym z dwóch piw niezależnie.

Dwa przekaźniki są na stałe podpięte pod 230V a 2 pozostałe opisane jako 12V wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania, może to być dowolne napięcie, 3V, 5V, .... 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karpiozo napisał:

Kontrola z tel u Malinowego jest możliwa jeśli jesteś wpiety do tej samej sieci WiFi co sterownik.

To bzdura.  Ja kontroluję sterowniki malinowe skąd chcę.

Co ma piernik do wiatraka. Jeśli masz dostęp do LAN to i do sterownika.

Jeśli umiesz skonfigurować to i owo.

9 godzin temu, karpiozo napisał:

Na płytce nie ma przyciskow więc to fizycznie nie jest możliwe

To już nie te czasy. Przyciski i przełączniki .....

Przeglądarka lepsza.

Ale rób swoje, powodzenia. Ale widzę że na razie błądzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2020 o 17:20, karpiozo napisał:

Witam,

 

Jest to mój pierwszy post na forum także witam wszystkich ;)

Moja przygoda z warzeniem piwa zaczęła się ponad rok temu. Ze względów logistycznych piwo warze u rodziców na wsi gdzie bywam tylko w weekendy (w tygodniu pracuje w mieście). Największy problem od zawsze stanowiła dla mnie kontrola temperatury fermentacji. Proszenie taty aby zajrzał co jakiś czas do fermentującego piwa i coś zrobił żeby obniżyć/podnieść temperaturę było nie efektywne. Często temperatura rosła za wysoko.

Jakiś czas temu wykonałem sterownik aby kontrolować temperaturę zdalnie, gdy nie ma mnie w domu i żeby nie zawracać tym nikomu głowy. Sterownik przeszedł już pierwsze próby (jedna przefermentowana warka) dlatego mogę się nim pochwalić.

Sterownik ma 4 wyjścia (styczniki), dwa z nich pracują pod napięciem sieciowym 230V a dwa docelowo mają być pod 12V. Do tych drugich potrzebny jest dodatkowy zewnętrzny zasilacz. Taka konfiguracja pozwala na sterowanie fermentacją 2 piw jednocześnie. Wyjścia można dowolnie konfigurować z poziomu sterownika, tzn do 1 piwa wybrać np. dwa wyjścia 230V a do 2 piwa pozostałe dwa 12V lub do każdego piwa jedno wyjście 230V i jedno 12V, dowolnie można również wybrać które z wyjść ma odpowiadać za chłodzenie a które za grzanie.

Całość (a dokładniej moduł ESP32) łączy się z domową siecią WiFi i wysyła dane o temperaturze fermentacji na serwer ThingSpeak oraz Blynk. Z poziomu telefonu można podglądać co dzieje się z piwem a z poziomu aplikacji Blynk możliwa jest zmiana zadanej temperatury fermentacji z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Oczywiście można to również zmienić bezpośrednio w sterowniku. Parametry zadane i rzeczywiste wyświetlane są również na wyświetlaczu LCD. W przypadku braku zasilania lub po prostu resetu sterownika, ten zapamiętuje ostatnie parametry i sam wznawia pracę.

Obecnie całość złożona na płytce jednostronnej wykonanej przeze mnie, dlatego widać trochę kabelków na wierzchu, ale docelowo modyfikuje projekt pod płytkę dwustronna której wykonanie będę mógł zlecić jakiejś firmie. 

Całość jest jeszcze w fazie prototypu ale nie wykluczam produkcji gotowego sterownika na większą skale ;)

 

Co myślicie o takim urządzeniu? Byliby chętni na zakup?

 

20200502_160356.jpg

20200502_160401.jpg

20200502_161710.jpg

Screenshot_20200502-161507_Blynk.jpg

 

Widzę, że konkurencja mi rośnie :)

Cieszę się bo mnie to zachęci do dalszej pracy :)

Oczywiście mam kilka uwag:

- ESP32 do tego to strzelanie z armaty do muchy. Spokojnie na ESP8266 to samo zrobisz.

- Sterowanie przekaźników na 3V to bardzo zły pomysł. Zużywają więcej prądu niż 5V co przy 4 załączonych przekaźnikach może powodować restarty ESP przy zasilaniu z przetwornicy HiLink.

- Przekaźniki SONGLE są dobre tylko ze względu na cenę poniżej 2zl/szt poza tym nie radzę ich stosowania bo potrafią się nawet zapalić! o atrakcjach typu zespawanie styków nie wspominam. Może miałem pecha ale miałem ich około 30szt i chyba tylko 3 czy może 5 jeszcze pracuje, cała reszta uległa uszkodzeniu. Nie mówię, że relpol nie ma wpadek bo też ma ale żaden mi się nie zapalił :)

 

Co do zarzutów to tak:

- Sterowania przyciskami nigdy nie planowałem bo nie rozumiem po co biegać do sterownika. A i telefon zawsze mam przy sobie.

- Sterowanie z "chmury". Kiedyś testowałem coś takiego i nawet chciałem to produkcyjnie uruchomić ale sterowniki generowały by dość duży ruch i mogłoby to powodować problemy z działaniem wewnętrznego serwera WWW. W sumie o taka funkcjonalność pyta około 10-15% użytkowników więc dostatecznie dużo żeby to uruchomić ale chciałem powiązać to ze zbieraniem logów a na całościową platformę nie miałem czasu i do teraz nie zrobiłem.

 

Poza tym życzę sukcesów bo jak zaczniesz rozwijać sterownik to i mnie do tego zmusisz a ostatnio jakoś zatrzymało się u mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Malinowy za opinie i wskazówki. 

Zdecydowalem się na ESP32 bo z ESP8266 miałem kiedyś trochę problemów ze stabilnością w innym projekcie, ostatecznie w miarę to ogarnąłem ale jakoś mu nie ufam do końca. 

Przekaźniki będą maksymalnie 2 załączone w jednym momencie, każdy po 120mA więc spokojnie wystarczy mocy. Chciałem całość zrobić na logice 3.3V co ostatecznie też spowodowało kilka problemów ale to mniejsza. W innych urządzeniach korzystam już z tych stycznikow i narazie nic mi się nie popsuło a jedno urządzenie działa codziennie od kilku lat. Co prawda mała moc przenosi, ale do grzania piwa i zasilania lodówki ogromnych prądów nie trzeba. 

 

Sterownik to mój pierwszy większy projekt i na pewno wymaga dopracowania i z czasem rozwoju. Robiłem go pod własne wymagania dlatego przyciski. Zawsze wygodniej mi ustawić wszystko z poziomu sterownika jak go włączam po warzeniu. Późniejsza kontrola miała być prosta i dostępna dla każdego za darmo i przy minimalnym nakładzie pracy do konfiguracji oraz oczywiście zdalna. Blynk spisuje się w tym aspekcie bardzo fajnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku też walczyłem z ESP. Przepisałem nawet w pewnym momencie sterownik wifi, potem sterownik magistrali onewire (tutaj pomogli ludzie z esp8266.com) docelowo wróciłem do SDK 2.3.0 bo działa najstabilniej.

Te 120mA to jest podczas pracy, do załączania potrzebuje ~280mA. Przy 5V to jest 80mA i 150mA. Logika 3.3V i tak jest wymagana przez ESP, nie uda się zrobić logiki 5V przy tym procku bez konwerterów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, Malinowy said:

Ja na początku też walczyłem z ESP. Przepisałem nawet w pewnym momencie sterownik wifi, potem sterownik magistrali onewire (tutaj pomogli ludzie z esp8266.com) docelowo wróciłem do SDK 2.3.0 bo działa najstabilniej.

Te 120mA to jest podczas pracy, do załączania potrzebuje ~280mA. Przy 5V to jest 80mA i 150mA. Logika 3.3V i tak jest wymagana przez ESP, nie uda się zrobić logiki 5V przy tym procku bez konwerterów.

 

Skąd wynika ta wartości prądu ~280mA, mierzyłeś to sam czy gdzieś znalazłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W końcu udało mi się skompletować elementy i złożyć w całość lekko poprawiony sterownik. Całość wygląda teraz bardziej profesjonalnie. Funkcjonalność została poszerzona o zdalny update programu, dodałem diody sygnalizujące załączenie przekaźnika oraz poprawiłem kontrast na wyświetlaczu. Jeśli byłby ktoś zainteresowany to mam kilka sztuk na sprzedaż. W zestawie wszystko to co na zdjęciu poza kablem zasilającym (2x czujnik temp 2 metry, wyświetlacz i sterownik). Sterownik prezentuje się następująco:

 

20200625_111308.jpg

20200625_111327.jpg

20200625_111336.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.