Skocz do zawartości

FM53 co dalej po burzliwej?


esen1a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Uwarzyłem American Wheat na kveikach FM53 (pierwsza przygoda z kveikami). Piwo jest cały czas na burzliwej od 9 dni. Zeszło z 12.9 do 3.3. Zrobiłem test FFT, który dał mi 2 BLG. Piwo fermentowało w temperaturach 21-25 st. C. FFT różnie od 23 do ponad 30. Stosowałem whirflocka. Test FFT po trzech dniach dał mi 2.2 BLG. Zostawiłem go na kolejne trzy dni na grzejniku (jeden lub dwa razy dziennie był przez 30 min ciepły) po tym czasie ten test był klarowny z delikatnym zamgleniem i wyniósł 2.0 BLG.  Trochę mnie to zmieszało bo przy standardowych drożdżach do pszenicy (American nie powinien być na tych drożdżach) fermentacja główna to temperatury 19-25 st. C przez tydzień, zależy jeszcze od szczepu a druga fermentacja to np. 12 st. C przez dwa tygodnie dla sklarowania. A tutaj przy wyższych temperaturach się sklarowało. Teraz co zrobić, zostawić w temperaturze 24.3 st. C bo taka jest obecnie czy przenieść do 12 st. (bez zlewania) czy może podnieść tak jak z tym testem? Czy obniżenie lub podwyższenie nie spowoduje "siary", która już nie jest tak wyczuwalna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, witur napisał:

Co wy macie z klarowniem tego piwa .. tym bardziej pszenicy 

Sam styl American Wheat zezwala na klar - "Przeważnie blado żółty do złoty kolor. Klarowność może być w przedziale od doskonałej do mglistej wraz z drożdżami przybliżającymi styl niemieckich piw hefeweizen. Duża, długo utrzymująca się biała piana." (źródło American_Wheat_or_Rye_Beer)

 

Jeśli chodzi o moje preferencje to nie lubię błotnistej mętności ale lubię jak piwo jest mętne z prześwitami, może być opalizujące, może być zamglone.

Jeśli chodzi ogólnie o pszenicę (ciężko też uogólniać wszystkie) to skrajne wartości jak dla mnie czyli super klar i błotnista mętność są brzydkie, dla kogoś innego może być super.

 

Z racji że to moja pierwszy przygoda z kveikami to jestem ciekawy jaką mętność uzyskam z drożdży a nie z "resztek" w piwie, jak piwo się "ułoży"

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BROWAR KWARTA dzięki, przyda się na pewno. Tak podejrzewałem że 25-30 to optymalne temperatury. Następne będę tak fermentował.

 Byłem ciekawy co po 30 ale już wiem, że sobie daruje. A jak z "cichą" robiłeś może w niskich czy wysokich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, esen1a napisał:

BROWAR KWARTA dzięki, przyda się na pewno. Tak podejrzewałem że 25-30 to optymalne temperatury. Następne będę tak fermentował.

 Byłem ciekawy co po 30 ale już wiem, że sobie daruje. A jak z "cichą" robiłeś może w niskich czy wysokich temperaturach?

Fermentację "cichą" zazwyczaj prowadziłem w temperaturach około 20 °C, a jeżeli dodawałem chmiel na zimno to oczywiście robiłem cold crash w temperaturze 5-7 °C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jakby kogoś interesowało. Piwo wyszło tak:

IMG_20200529_220511.thumb.jpg.debae86009feaf48f215bb7416d0eb63.jpgIMG_20200527_194333.thumb.jpg.354817bc38175db57379da25ac126d1f.jpg

Najważniejsze:

1. Po burzliwej zostawiłem na cichą w temperaturze około 21 stopni, bez przelewania. 

2. Po zabutelkowaniu i pozostawieniu w 20 stopniach osad opada i po około 2 tygodniach piwo zrobiło się klarowne. Jak piwo trafiło do lodówki na dłużej (24h) osady jakby się uniosły i piwo robi się opalizujące.

3. Zastosowałem whirfloc, Jeśli to zasługa tejże tabletki to pierwszy raz tak mam pomimo, że pH brzeczki przygotowuję pod whirfloc i zostawiam na noc do opadnięcia osadów.

Zwykle piwo jest opalizujące.

 

Inne wnioski opiszę w poście o tym szczepie drożdży.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Nie chce zakładać nowego tematu o FM53 więc spytam tu. Czytałem nieco o underpitchingu w przypadku kveików, napotkałem na opinie, że można zaszczepić brzeczke prosto z fiolki, bez startera. Czy takie działanie ma sens? Lepiej zrobić starter? Jak podejść do tematu? Nie chce zmarnować drożdży i chmielu(ma być kveik NEIPA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Cheatek napisał:

Nie chce zakładać nowego tematu o FM53 więc spytam tu. Czytałem nieco o underpitchingu w przypadku kveików, napotkałem na opinie, że można zaszczepić brzeczke prosto z fiolki, bez startera. Czy takie działanie ma sens? Lepiej zrobić starter? Jak podejść do tematu? Nie chce zmarnować drożdży i chmielu(ma być kveik NEIPA)

 

Spokojnie możesz zadać bezpośrednio z fiolki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.