Jump to content

OYL-210 Where da funk? - jakie macie doświadczenia z tymi drożdżami ?

Recommended Posts

Cześć.

Swoją przygodę z brettami rozpoczynałem właśnie od drożdży z Omega Yeast OYL-210 i można powiedzieć że dość spontaniczne bo grzybki otrzymałem od kolegi w ramach wymiany za gęstwę wiec warka nie była w 100% przemyślana pod kątem doboru drożdży a potraktowałem ją jako testową i totalnie bez obsługową ( temp. fermentacji bez użycia lodówki ~22°C).

Do tej pory uwarzyłem dwie warki APA - 13ta ~10l i 14.7°blg ~12l.

W obu przypadkach jak podaje producent owocowość znika już pod koniec fermentacji można powiedzieć tej najbardziej burzliwej czyli w kilka dni po jej rozpoczęciu. Do pierwszej warki użyłem startera ok 1.6l a do drugiej gęstwy z pierwszej warki. W 13stce drożdże przejadły cukry do 1°blg w drugiej fermentacja trwa i jak na razie blg wynosi 2°.

Niestety w obydwu piwach wspomnianej owocowości jest mało w większości dominują nuty stajenne, końskie. Stąd moje pytanie czy owy szczep tak ma czy być może zestresowałem drożdże i stąd tyle końskich aromatów w piwie?