Jump to content

OYL-210 Where da funk? - jakie macie doświadczenia z tymi drożdżami ?


Recommended Posts

Cześć.

Swoją przygodę z brettami rozpoczynałem właśnie od drożdży z Omega Yeast OYL-210 i można powiedzieć że dość spontaniczne bo grzybki otrzymałem od kolegi w ramach wymiany za gęstwę wiec warka nie była w 100% przemyślana pod kątem doboru drożdży a potraktowałem ją jako testową i totalnie bez obsługową ( temp. fermentacji bez użycia lodówki ~22°C).

Do tej pory uwarzyłem dwie warki APA - 13ta ~10l i 14.7°blg ~12l.

W obu przypadkach jak podaje producent owocowość znika już pod koniec fermentacji można powiedzieć tej najbardziej burzliwej czyli w kilka dni po jej rozpoczęciu. Do pierwszej warki użyłem startera ok 1.6l a do drugiej gęstwy z pierwszej warki. W 13stce drożdże przejadły cukry do 1°blg w drugiej fermentacja trwa i jak na razie blg wynosi 2°.

 

Niestety w obydwu piwach wspomnianej owocowości jest mało w większości dominują nuty stajenne, końskie. Stąd moje pytanie czy owy szczep tak ma czy być może zestresowałem drożdże i stąd tyle końskich aromatów w piwie?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.