Skocz do zawartości

Podpiwek


Fredd

Rekomendowane odpowiedzi

Ja robiłem podpiwek fajnie wyszedł, ale było małe ale... Tu fotorelacja https://picasaweb.google.com/ajerkuchy/PodpiwekByLusterko87?authuser=0&feat=directlink a Tu opis wydarzeń http://www.piwo.org/topic/6017-browar-slaski-emigrant/ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterko87 to nie wina butelek, tylko zastosowania się do przepisu, tak jak pisałem wcześniej http://www.piwo.org/topic/3112-podpiwek/page__view__findpost__p__58290 to gwarancja granatów, dziwię się że nikt ich nie podał do sądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jedną paczkę zrobiłem jak z przepisu,po paru dniach wypiłem i było niezłe,po następnych paru dniach poszły na sufit.nauczony tym otwierałem odwrócona dnem butelkę do garnka a jak sie uspokoiło to przelewałem do szklanki.Ostatnie poszły na dworze z wiatrem.

Drugą paczkę dałem do fermentatora (wyszło 9blg) po tygodniu zeszło do 2 i przelałem do butelek.Butelki sa nagazowane ale ie wybuchają,jest inny smak ,mniej drożdżowy.Obie paczki robiłem na drożdżach piwowarskich.Niestety nie chmieliłem ale następne mam zamiar chmielić.

U kumpla zrobiliśmy podpiwek z kawy zbożowej,Niestety smaku nie znam czekam aż cos podeśle(myślę,że już zabutelkował).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypiłem dzisiaj jednego z podpiwków z dnia03.11.2011.Po otwarciu lekkie syczenie,w czasie nalewania tworzyła sie mocna piana,,po zapełnieniu pokala pianą trza było troszke z butelki upić bo z butelki też zaczęła wychodzić.Wystarczył łyk na uspokojenie.Kolor ładny,ciemnozłoty smaki drożdżowe pozostały,ale nie były takie intensywne jak kiedyś.Jestem zadowolony,szkoda,że zostały tylko 3 butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Panowie, jak tam doświadczenia z podpiwkiem? Jakieś ciekawe spostrzeżenia?

Planuje na wiosnę, na budowę, zrobić duuużo podpiwka :) Przefermentuje normalnie, tzn. jak piwo, później butelkowanie w plastiki 1,5 l po mineralnej i do piwnicy. Będzie jak znalazł, no i "ekypa" nie będzie tyle piwa wypijać :D

Teraz mam na burzliwej 3 warki. Przy zlewaniu na cichą, chce z każdej zostawić kilka l "resztek", do tego 2 paczki podpiwku delecty zagotowane z wodą, chmielem i cukrem, tak na max 3% alc.

Takie mam pytania:

- lepiej na drożdżach dolnej czy górnej fermentacji?

- ile może leżakować, bez utraty smaku?

- ile chmielu / na ile IBU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj drożdży zależy od temperatury w której chcesz fermentować, zwykle są to "górniaki". Z tego co mi wiadomo podpiwek zawsze robiono do szybkiego wypicia, spora ilość dodawanego cukru nie pozwala na dłuższe przechowywanie, chyba że w temperaturze 0°C-4°C aby całkowicie zahamować pracę drożdży (łatwiej przy drożdżach górnej fermentacji). Chmielenie raczej symboliczne, do 10 IBU.

 

Zalecałbym butelkować w PETy zostawiając sporo miejsca na gromadzący się gaz i dość często te nagazowanie kontrolować macając butelki i ewentualnie delikatnie upuszczać nadmiar CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiwek, ale normalnie, jak piwo - tzn. fermentacja do końca, cały cukier drożdże zjedzą, zlewanie, cukier na refermentacje, butelkowanie. Przechowywać się da tak jak i piwo. Granatów nie będzie.

 

Co do drożdży, to mam możliwość i na górniaki i na dolniaki, dlatego pytam.

Edytowane przez Zbyszek T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać w podpiwku tylko 3% alkoholu, musisz dać o wiele mniej cukru niż przewidują przepisy. Obawiam się, że będzie smakować jak gorzka chmielona kawa zbożowa gazowana ;)

Chociaż słyszałem o dosładzaniu podczas butelkowania słodzikiem typu aspartam

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500g cukru w 10 litrach wody (nie licząc ewentualnych węglowodanów w suchym podpiwku z paczki) daje ponad 7°BLG

jeśli drożdże zjedzą do 0°BLG to 7-0=7, to dzielimy przez wspólczynnik 1,938 co daje około 3,6% alkoholu

cukier do refermentacji podniesie zawartość alkoholu o ok. 0,4% i wyjdzie 4%

 

gdzieś na forum są wzory do obliczania zawartości alkoholu, nie pamiętam gdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak naprawdę poza podpiwkiem Delecta nie ma żadnego gotowca na rynku, a dobrego przepisu ze świecą szukać

latem na Jarmarku Dominikańskim jacyś obcokrajowcy (Litwini czy Ukraińcy) oferowali własny suchy podpiwek, lecz się nie skusiłem, wolę piwo

 

ten z Delecty robiłem wg przepisu, ale ze zmniejszoną ilością cukru i lałem w 1,5 litrowe PETy, gazował ostro i w ciągu kilku dni został wypity

smak niezły, aczkolwiek za bardzo kawę zbożową przypomina

przepis Delecta nie przewidywał chmielenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak naprawdę poza podpiwkiem Delecta nie ma żadnego gotowca na rynku, a dobrego przepisu ze świecą szukać

latem na Jarmarku Dominikańskim jacyś obcokrajowcy (Litwini czy Ukraińcy) oferowali własny suchy podpiwek, lecz się nie skusiłem, wolę piwo

 

ten z Delecty robiłem wg przepisu, ale ze zmniejszoną ilością cukru i lałem w 1,5 litrowe PETy, gazował ostro i w ciągu kilku dni został wypity

smak niezły, aczkolwiek za bardzo kawę zbożową przypomina

przepis Delecta nie przewidywał chmielenia

Piłem, smaczny, tradycyjny. Agnieszka w sezonie produkuje i sprzedaje butelkowany podpiwek, widziałem, że ma też woreczki z surowcem do samodzielnego wyrobu. Napisz, może dasz radę kupić wysyłkowo.

 

500 g cukru w 10 litrach to 5°Blg, a nie 7°Blg.

Też mi się tak wydawało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku kontynuuje prace przy budowie domu. Silna ekipa budowlana w składzie: ja, Teściu, wujek żony i kuzyn żony wypije dużo piwa - to już wiadomo, sprawdzone :D

Problem jest taki, że piwa które ja robię najczęściej mają 13-14 BLG i są za mocne. A żeby zrobić np. zapas 10 warek - trzeba się dużo narobić. A na budowie, w lato, sprawdza się coś lekkiego, taki właśnie podpiwek. I w dodatku łatwo można zrobić znaczne jego ilości - stąd moje zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.