Skocz do zawartości

Podpiwek


Fredd

Rekomendowane odpowiedzi

A może byś poszedł w bitter'y? 12 blg, do 5%, piwo lekkie, orzeźwiające i smaczne. I nie zapominaj o naszej grapp'ie kawowej zamiast kawy :cool:

 

Kiedyś machnąłem coś takiego. Wszystkim bardzo smakowało :) Ale ten podpiwek mnie kusi bardzo małą pracochłonnością :D

 

Warka #28 Summer Bitter

 

Pilzneński - 5 kg

Monachijski Strzegom - 0.7 kg

Amber - 0.6 kg

Cara 50 EBC - 0.3 kg

Cara 20 EBC - 0.3 kg

 

Challenger 50 g @ 60 min

Perle 15 g @ 30 min

Styrian Goldings 10 g @ 15 min

Styrian Goldings 10 g @ 5 min

Styrian Goldings 10 g @ 0 min

 

Wyszło około 50 l, 9 BLG, S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natrafiłem kiedyś na przepis na podpiwek mocny w pewnej książeczce.. Nie sprawdzałem go, bo podpiwek nie jest moim ulubionym trunkiem.. może ktoś się odważy i wypróbuję tą recepturę:

 

Skład:

10 l wody

2 kg kawy zbożowej

200 g cukru

20 g chmielu

20 g drożdży

 

"... zagotować wodę z dodatkiem kawy, cukru i chmielu. Gotować na wolnym ogniu około 30min, po czym przefiltrować przez gęste płótno. Do ostudzonego płynu dodać drożdże i odstawić do fermentacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma ilość drożdży do rozrywania butelek? :P

 

Podpiwek (w rozumieniu napoju gazowanego na bazie kawy zbożowej) to napój, który pije się w trakcie fermentacji, taka ilość drożdży w przepisie miała zapewne zagwarantować szybkie rozpoczęcie i jej intensywny przebieg, ale więcej cukru niż jest w roztworze nie przerobią.

 

Ja robiłem coś podobnego do tego, co napisał gagarin (wersji jest mnóstwo, w końcu to popularny przepis, różnią się jedynie proporcjami) na zeszłą Wielkanoc - domownikom nawet smakowało, ostatnie butelki pite po tygodniu już były wytrawne, a wiec pite za późno :P

 

Na przegazowanie/nagazowanie pomaga patent (zresztą chyba tu nawet go znalazłem) następujący: butelki po wodzie gazowanej napełniamy do 3/4 objętości, po czym należy je zgnieść tak, żeby płyn podpłynął pod sam korek i zakręcić. W ten sposób CO2 nie rozerwie butelki, ale zacznie ją prostować - gdy zauważymy że jest go za dużo, można go nieco upuścić przez korek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do podpiwku. Napój do picia na szybko jeszcze w trakcie fermentacji. Ilość cukru ma powodować lekko słodkawy smak a przetrawiona przez drożdze część nagazować napój.

Jeżeli chcialibyśmy zachować walory smakowe podpiwku i dłużej przechwowywać w butalkach (bez granatów) to chyba trzeba obliczyć ilość cukru do przefermentowania i nagazowania a słodkość uzyskać stosując cukry niefermentowalne.

 

Muszą kiedyś pójść tą drogą. Zrobić lekki zacier okolo 6Blg, przefermentować w fermentorze rozlać do butelek i refermentować dodając xylitolu do uzyskania lekkiej słodkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatek sztucznych słodzików nie wszystkim jest w smak

można zrobić podpiwek ściśle wg przepisu i po 1-2 dniach refermentacji w butelkach przenieść całość w temperaturę około 0°C, wtedy nagazowanie pozostanie stałe

w przeciwnym razie napój jest do szybkiego wypicia, zgodnie z tradycją i (chyba) intencją pomysłodawcy przepisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

"Podpiwek" robiłem dwukrotnie z wysłodzin po ciemnych piwach - 5-7BLG dosłodzone miodem do smaku, gęstwa i w butelki + próbka w PETa po 0,5L mineralnej i zostawione na noc. Na drugi dzień pasteryzacja w garze warzelnym w celu ubicia drożdży. Spostrzeżenia - rozpocząć pasteryzację należy grubo przed uzyskaniem porządanego nagazowania - w obydwu wypadkach butelki strzelały w okolicy 65 stopni, ale to były kontrolne, zielone, bezzwrotne, po dwie sztuki na wsad właśnie jako wskaźnik "konieczności awaryjnego zakończenia procesu". Pozostałe butelki nietknięte, acz wymagały lekkiego popuszczenia kapsla, szybko wędrowały do piwnicy i nie było z nimi problemu. Następną partię przewiduję robić na tyle wcześnie, by tego samego dnia wrzucić do pasteryzacji jak tylko kontrolna butelka wskaże jakiekolwiek nagazowanie - podczas podgrzewania drożdże pewnie przyspieszają tempa zanim padną. Aktualnie nie wyobrażam sobie jakieś grubszej roboty fizycznej nie zakończonej butlą tegoż specyfiku (bądź Kormoranowego Podpiwku Warnijskiego - protoplasty =])...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam mam pytanko. jako że cicha mi się jeszcze ciągnie a mam już wolnego corneliusa chciałem zrobić coś na szybko. Wpadł mi do głowy pomysł na kwas chlebowy albo podpiwek, a że kawę zbożowa znalazłem w szafce, to już problem z wyborem miałem rozwiązany. mam pytanko czy jak wleje cały te paliwo rakietowe do kega, to czy przy sprawnym zaworze bezpieczeństwa nie stanie się z całym układem nic niepokojącego . Ile gęstawy zadać na 10 l podpiwku 2 łyżki stołowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja spytam jeszcze co do gotowca z delecty bo widzę jest dostępny na allegro i sprzedaje się w niemałych ilościach. Piłem ostatnio gotowy "Podpiwek Jędrzej" 0.5% alc. Powiem ,że smakowąło mi to nawet bardzo.

 

Wracając do przepisu delecty. Jak to z tym cukrem wkońcu jest ? Dawać go tyle ile na przepisie czy mniej ? Jeśłi mniej to o ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do przepisu delecty. Jak to z tym cukrem wkońcu jest ? Dawać go tyle ile na przepisie czy mniej ? Jeśłi mniej to o ile ?

 

 

 

Ale po krótkiej refermentacji (2-3 dni) wszystkie butelki trzeba trzymać w lodówce albo szybko wypić. Ewentualnie zapasteryzować, ale to niełatwa sztuka, też grozi wybuchającymi butelkami podczas procesu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie), pamiętajcie o jednym. Podpiwek był przeznaczony do szybkiego wypicia. Znajoma, która wyrabia go w ilościach handlowych daje mu żyć max. 10 dni, później idzie w kanał. Ba! Nauczona doświadczeniem kupującym nakazuje spożycie zaraz po zakupie, bo ludziom potrafi się ubzdurać żeby go potrzymać przez miesiąc w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągam własnie podpiwek zrobiony na kawie z pszenicy, z dodatkiem małej ilości słodu monachijskiego.

Kawę robiłem sam. Jak? Gar 30 l emaliowany (spisany na straty, po tym jak ubyło mu sporo emalii). Taboret gazowy. Zboże wsypane cienką warstwą i cały czas mieszane. Oj jak łatwo przepuszcza się upaloną pszenicę przez śrutownik!

A podpiwek mniam!!

post-111-0-94663600-1372798466_thumb.jpg

post-111-0-81112600-1372798538_thumb.jpg

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Trochę minęło czasu. Drodzy koledzy. Macie ciekawe przepisy na podpiwek. Lub zmienione proporcje przepisu który znajduje się na opakowaniu (Podpiwek Kujawski Delecta)

A można zrobić tak. Po dodaniu drożdży pozostawić w fermentatorze na kilka dni a później rozlać do butelek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie. Podpiwek w kegu bez dodatku drozdzy i nie fermentuje go stoi czasem i ponad miesiac i jest git zarowno z delecty ktora kupuje po 2,50 oraz z jalowca, stary przepis wujka mam w moich recepturach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerzuciłem się z podpiwka z Delecty na kawę zbożową jak w załączniku, ale koniecznie w opcji "Kasyczna".

Przepis jest następujący:

100g kawy (jakieś 25-28 torebek po 42g)

10L wody (po gotowaniu pozostaje jakieś 8L)

5g Halleratuera

450g cukru

łyżeczka kwasku cyt.

 

Gotuję kawę przez 10min., dodaję cukier, i chmiel i kwasek. Studzę do 20°C i przelewam przez duże sito do fermentora. Zadaję drożdże piekarskie - ok. 2,5g (kuleczka o średnicy ok. 0,5cm) rozrobione w 200ml przegotowanej schłodzonej wody, mieszam i w butelki ( u mnie koniecznie z krachlą, ponieważ kontroluje nagazowanie). Trzymam je przez dwa dni w tem. 20°C, a później do piwnicy w około 10-12°C. Po tygodniu zdatne do picia wytrzymuje około 2-3 tygodni, ale czasami trzeba upuszczać gaz, w takim przypadku krachla jest niezastąpiona.

W zasadzie jest stale w ofercie browaru :smilies: .

post-5473-0-70971100-1397420535_thumb.jpg

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

A jak to smakuje z laktozą ? Próbował ktoś

Można zastąpić cukier - sugerwana ilość na 10l to 500 g cukru

( np.na 10l podpiwku dać 200 g cukru i 300 g laktozy)?

2g drożdży piekarniczych i do PETów.

 

 

Stary temat wiem ale na Wielkanoc myślę że super. A do tego czekam na pierwsze moje piwo.

Edytowane przez darnok267
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.