Skocz do zawartości

Porter bałtycki z CZĘŚCIOWYM zacieraniem


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, technodrome napisał:

Cześć. 

Mam pytanie o porter bałtycki. Planuję się podjąć wyzwania i popełnić warke tegoż piwa. Mam gar 20l. Planowany zasyp:

Wiedeński 3kg

Monachijski typ II 2 kg

Karmelowy 150 0,25

Cheateau Cafe 0,25

Pale Chocolate 0.25

Do tego gęstwa us-05

Do tej pory jakoś sobie radzę ze słabszymi piwami wspomagajac się mniejszymi garnkami jeśli robię warki większe niż 15l. Pytanie czy dam radę zrobić z tego 15l 18 blg? Czy nie lepiej odłożyć mocarze na czas kiedy pozyskam sprzęt o większej pojemności.?

No może być ciężko zatrzeć tyle słodu w takim garze. Wiem coś o tym, bo sam warzę warki 10l w garnku 12l. Ostatnio zrobiłem 2 mocniejsze piwa i wnisoki, którymi się mogę z tobą podzielić są takie, że niestety jeśli chcesz zrobić mocne piwo w sensownym przedziale czasowym to musisz się posiłkować ekstraktem słodowym. Ja bym w tym garze 20l widział max 4,5 kg słodu. No i tak jak już zostało wspomniane powyżej, us-05 to niekoniecznie dobry wybór do portera bałtyckiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Markin napisał:

No i tak jak już zostało wspomniane powyżej, us-05 to niekoniecznie dobry wybór do portera bałtyckiego.

6 godzin temu, skazi napisał:

Porteru bałtyckiego nie zrobisz na US-05.

Edytowane 6 godzin temu przez skazi

 Czyli BJCP się myli pisząc o fermentowaniu górniakami?

https://wiki.piwo.org/Baltic_Porter#Surowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wizi napisał:

 Czyli BJCP się myli pisząc o fermentowaniu górniakami?

https://wiki.piwo.org/Baltic_Porter#Surowce

Na stronie BJCP jest to inaczej napisane:

"Generally lager yeast (cold fermented if using ale yeast, as is required when brewed in Russia)", a my jesteśmy w Polsce, a nie w Rosji ?

PSPD podaje, że drożdże dolnej fermentacji, w sklepach też jakoś nie pamiętam, żebym widział Porter Bałtycki na drożdżach górnej fermentacji.

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, skazi napisał:

w sklepach też jakoś nie pamiętam, żebym widział Porter Bałtycki na drożdżach górnej fermentacji.

Robisz sklepowe czy domowe? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skazi napisał:

"Generally lager yeast (cold fermented if using ale yeast, as is required when brewed in Russia)", a my jesteśmy w Polsce, a nie w Rosji ?

to tak ja w przysłowiu:

"Musi to na Rusi a w Polsce jak kto chce"

więc u nas można fermentować i górniakami i dolniakami

 

Godzinę temu, skazi napisał:

Ok, to inaczej. Przeglądam często dział "zapiski piwowarów domowych" i jakoś sobie nie przypominam, żebym widział porter bałtycki na drożdżach górnej fermentacji.

to zapraszam do moich zapisków za jakiś miesiąc?

 

Poza tym w starszych tematach można się natknąć na wzmianki o Porterze na górniakach:

https://www.piwo.org/forums/topic/5621-porter-bałtycki-na-górnych/

 

Swego czasu Piwoteka uwarzyła też Portera na drożdżach górnej fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. 

 

Czy porter bautycki 19 czy 20 blg wymaga dodatkowych drożdży do refermentacji? Planuje go zrobić na suchych w34/70 i nie wiem czy można ze 3 gramy zostawić w paczce. Potem uwodnic i dodać razem z surowcem do refermentacji. Czy to słaby pomysł? 

Edytowane przez kris2682
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter bałtycki na sucharach to nie jest najlepszy pomysł. Pomijając jakość drożdży, na 20l będziesz potrzebował coś koło 5 paczek. Warto byłoby wcześniej zrobić coś lekkiego, nawet 10l warkę, i rozkręcić drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punix -> Bez przesady. Sam robiłem na 2-3 paczkach, raczej w wyższych widełkach ekstraktu i wyszły. Czasem dodawałem pożywki dla drożdży ...

Fakt, dupy nie urywały, ale jak na ekstrakty słodowe? Wg., mnie o.k. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie pisać, ale ... Ku pamięci. ;)

 

Warka 22 - Porter bałtycki z częściowym zacieraniem 06.02.21

 

- WES Ekstrakt Jasny 1,7 kg x2,

- WES Ekstrakt pszeniczny 1,7 kg,

- WES Ekstrakt pale ale 1,7 kg,

- Weyermann Caramunich Typ III 

0,25 kg,

- Strzegom Karmel 600 0,25 kg,

- Weyermann - Chocolate Wheat 0,25 kg,

- Special W 0,25 kg.

 

Drożdże Saflager W-34/70 z warki 20 plus pożywka dla drożdży 10g.

 

Chmielenie:

- 60 minut 80g Saaz 2019,

- 20 minut 20g Saaz 2019.

 

20 litrów portera bałtyckiego.

 

06.02.21 25,5* Brix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PB na gęstwie z cydru 10* Brix powoli startuje, ale ... Tak patrząc po przez przeźroczyste ścianki fermentora widzę, że chyba jednak za mało dałem tych ciemnych słodów. :( Może trzeba było dać jednego, ale większą ilość, a nie kilka, po 200g. :/

TERAZ już raczej chyba nic się z tym nie zrobi, ale jak bym tak dodał napar z ciemnych/barwiąc słodów przy przelewaniu na cichą? Co o tym myślicie?

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.